Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, Yüksek öğrenim ile ilgili olarak kentimize gelen öğrencilerin karşılaştıkları sorunlara ilişkin olarak yerleşik kent insanını uyardı, “Öğrenciyi Müşteri Gibi Göremeyelim” dedi

Topaloğlu açıklamasında; “Zonguldak BEÜ Üniversitesi bu yıl yoğun olarak tercih edilmiş nerdeyse tüm kontenjanları dolmuştur. Bu kentimiz için son derece önemli ve olumlu  bir durumdur. Ülkemiz de derin bir ekonomik kriz yaşamaktadır. Bu durumdan en çok yoksul ve dar gelirli aileler etkilenmektedir. kentimizi tercih eden üniversite öğrencilerine kent olarak hep birlikte sahip çıkalım. 

Öğrencilerimize yurtlar yetmemektedir. Aileler zorunlu olarak ev tutmak zorunda kalmaktadırlar. Bu ev sahiplerine sesleniyoruz. Bu gençler bu ülkenin evlatları bunlara en düşük miktardan evlerimizi kiralayalım.

Bu konuda yerel yönetim, kamu yöneticileri ve Üniversite yönetimiz işbirliği yaparak Emlakçılarla görüşerek ortak tutum alınmalıdır. Fahiş fiyattan kiralamanın önüne geçilmelidir. Aynı uygulama özel yurtlar içinde yapılmalıdır. Özel yurtlar öğrencilere yemek internet temizlik servis konusunda çok iyi şekilde hizmet vermelidir.

Kamu yurtları( KYK ) Özelikle yemekler doyurucu olmalı ve kesinlikle hiç bir şekilde öğrencilerden ek olarak yemek ücreti alınmamalıdır.

Yerel yönetimlerimiz kente gelen öğrencilere sahip çıkmalı gerektiğinde geçicide olsa öğrenci ve ailelerine ücretsiz barınma sağlanmalıdır.

Sosyal açıdan öğrencilerin gelişimine katkı sağlanmalıdır.

Öğrenci evlerine su %50 oranında ucuz verilmelidir.

Dolmuşlar öğrenci ücretlerini aşağıya çekmelidir.

Hep birlikte BEÜ gelişmesine katkı sunulmalı bu öğrencilerin ileride kentimizi iyi tanıtmaları daha çok öğrencinin kentimizi Üniversitemizi tercih etmesine neden olacaktır. Bu durum kentimizin gelişmesine katkı sunacaktır.”

Reklam