Çaycuma Belediye’si ile ilgili olarak son günlerde gündemde olan, “SOFHİA Evleri” olarak bilen yerleşim yeri ile ilgili olarak Çaycuma Belediye Başkanlığı kamuoyunu aydınlatma adına basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı tam metin olarak veriyoruz;

Belediyemizin örnek proje olarak hayata geçirdiği Sofhia Evleri üzerinden maksatlı çevrelerce yoğun bir karalama kampanyası yürütülmektedir. 

Apartmanlara sıkışan vatandaşların yaşam alışkanlıklarını değiştirmek amacıyla, kentin doğal dokusuna uygun bir mimari ile yapılıp insanımızı yeniden toprakla, yeşille buluşturmayı amaçlayan proje hakkında, aralarında bazı siyasi partilerin de bulunduğu çevrelerce “yolu olmadığı” şeklinde gerçek dışı bile sayılmayacak trajikomik bilgiler yayılarak kamuoyu yanıltılmaktadır. 

Çaycuma’yı bir parça tanıyan herkesin bildiği gibi, Sofhia Evleri ilçe merkezinin Yakademirciler köyü ile bağlantısını sağlayan karayolunun tam bitişiğinde yani yol kenarında yer almaktadır, dolayısıyla ulaşım sorunu yoktur, olması da mümkün değildir. 

Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi, yapımı devam eden Mevzi İmar Planı ve ardından 18 uygulaması ile son derece düzgün bir kentsel doku ortaya çıkarılacak, doğal olarak alternatif yollar da yapılacaktır.  

Projenin safahatı şöyledir:  

Güzelyaka köyünden ayrılan Sofular mahallesinde bulunan arazi, geçmiş dönemde TOKİ alanı olarak ilan edilmiş, yüksek eğimli araziye herhangi bir talip çıkmadığı için proje akim kalmıştır. 

Yüksek eğimdeki “değersiz” arazi üzerinde Belediyemiz, çevrede örneği olmayan “Teraslı Sıra evler” tarzında bir vizyon proje geliştirmiş, kat karşılığı şeklinde de ihale ederek hayata geçirmiştir.  

Tamamlanan projede Belediyemizin ve şirketinin henüz satışa sunulmamış 25 adet dairesi bulunmaktadır.  

Henüz tamamlanmadığı ve oturma izni düzenlenmediği halde, geçen kış, yüklenici firmadan satın aldıkları dairelere bilgimiz dışında taşınan bazı kişiler, haliyle bazı sorunlar yaşamıştır. 

Bu yıl da aynı sıkıntıları yaşayacağını düşünen bazı kat malikleri, panik halinde, başta sosyal medya olmak üzere bazı mecralarda gerçek dışı haber ve paylaşımlar yap(tır)ma yoluna gitmiştir. 

Burada konutu olan bir iki kişi ise, konuyu, mensubu olduğu parti adına ucuz polemik yapma fırsatı olarak değerlendirmiş, bu doğrultuda partisini harekete geçirmiştir. 

Oysa şikayetçi oldukları eksiklerin Belediye ile diyalog halinde çözümü mümkünken bu yolu tercih etmeleri son derece manidardır. 

Verdiği hizmetlerle tüm ülkenin takdirini kazanmış Belediyemizin, bu kadar küçük hesaplarla karalanmaya çalışılması üzüntü verici olduğu kadar, art niyetli çevrelerin ne kadar aciz olduğunu da göstermektedir.  

Sofhia Evleri, estetiği, malzemesi, planlı alt yapısı, iyi tasarlanmış çevre düzenlemeleri, daireye özel teras bahçesi ve hiçbir sitede olmayan özel kapalı kişisel otoparkı gibi birçok emsalsiz özelliğiyle fark yaratan bir projedir. 

Projelerimizin yapım sürecinde çamur atmaya çalışanların projeler tamamlandığında yanıldıkları ve mahcup oldukları defalarca görüldüğünden şaşıracak bir durum yoktur.  

Belediyemiz bu gibi önemli, örnek ve yaratıcı projelere imza atmaya ve fark yaratmaya devam edecektir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. “denildi

Sofia Evleri’nde mülk sahibi olan Cem Ünal’dan gelen tepki ise şöyle:

Sofia Evleri’nde mülk sahibi olan Cem Ünal, belediyenin verdiği cevaba istinaden yaşadıkları mağduriyeti şu şekilde anlattı:


“Ne kadar komik ve hat safhada yanıltıcı bir yazı olmuş. Bu işi de siyasi partiye yüklemese olmazdı zaten. Mesela ben Millet İttifakının bir İl Başkan Yardımcısıyım. Yani, siyasi olarak aynı konumda ve yerdeyiz. Tabi ki bu kişi olmayanı olmuş gibi göstermekte üstüne olmadığını ispatlamıştır. Her şeyden önce elimizde kapı gibi iskan ruhsatı var iskan ruhsatının tarihi nedir? 04.01.2022 yanlış bir iskan verdiği tarihten sonra ki aylarda Sofia evlerinin yolu yapılmamıştır ve kış aylarında Ocak ayından itibaren yollar çoğunlukla kar ve buz bedeni ile kapanmıştır. Yani 02.09.2022 tarihi ile hâlâ yol yoktur. Açılmış olan yol başka parseller üzerindedir. Yanlış iki ; Burada sıkıntısı olan bir iki kişi midir ?Burada hali hazırda 50 den fazla kat maliki oturmaktadır. Belediyenin satmadık dediği evler hariçtir. Yanlış üç; Belediye ile defalarca diyaloğa girilmiş hatta yazılı olarak dilekçeler verilmiş. Bu konuda da bir cevap alınamamıştır. Yanlış dört; Hiç bir yerde olmayan kapalı kişisel otopark nerde biz göremedik. Bir çok kişi kendi otopark yerini parasını verip ayırdı. Yanlış beş; İyi düzenlenmiş çevre düzeni ve teras bahçesi nerede ? Belediye kendi evlerinin teras bahçeli olanlarını Çaybel’e yaptırmaya başlamıştır. Ya diğerleri ? Çevre düzenlemesi bir yana her taraf moloz ve pislik içerisindedir. Bir zahmet gelip görülebilir. Yanlış altı; Kamu nezdinde sanki kanunsuz olarak oturulmuş gibi bir hava çiziyorsunuz. Orada oturanlar elektriğini doğalgazını iskan verir vermez açtırdılar. Suyu da Çaycuma belediyesine parasını yaptırdıktan sonra açtılar. Demek ki ortada kanunsuz bir durum yok. Nasıl bir anlayıştır ki ücretini verdiğimiz ve tapusunu aldığımız bir ev için sizden izin alacağız? Kaldı ki kat irtifakı ile tapusunu almış olan bir kişi meskeninde oturamaz diye bir kural da yoktur. Ücretini müteahhit firmaya ödeyerek elektrik ve su şantiyeden sağlanmıştır. Bilmiyordum diyemezsin çünkü Sofia grup Çaybel ile beraber projede varlar. Dolayısı ile Çaycuma belediyesi beni bilgim yok yalanını söyleyemez. Öte yandan site içerisinde bulunan ışıklandırmalarda kanunsuz olarak oturdu dediğiniz zamanlarda her gün açıktı. Kanun açık 18 uygulamasını iskan ruhsatını vermeden yapacaktınız. Resmi yazılar var. Kamuoyunu yanıltmayın. Yalan söylemeyi bırakın artık. İşinizi yapın. Yapamıyorsanız çekip gidin. Sorumlu ve yapmadığınız işlerden ötürü zeytinyağı gibi üste çıkma gayretiniz boşa çıkar. Hiç kimse sizin emir eriniz yada şirket çalışanınız değil. Planlı alanlar imar Yönetmeliği çok açık. Yapılanlar suç. Kanunlar, hukuk ve kamuoyu nezdinde hesap vereceksiniz.”

Reklam