Pusula Gazetesi İnternet sayfasında , “Taziyeye değil, şikayete gitmiş” başlıklı ve altında CHP’li Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın Vali Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret fotoğrafı var.

Haberde,  “Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’a taziye ziyaretinde bulundu.” denildikten sonra, “Başkan Bülent Kantarcı, geçtiğimiz günlerde annesi Nazmiye Tutulmaz’ı kaybeden Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret ederek başsağlığı diledi. Başkan Kantarcı, karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı ziyarette gazetemiz tarafından yapılan eleştirileri gündeme getirdi. Kantarcı, Vali Mustafa Tutulmaz’dan, bu iddia ve yorumların ihbar kabul edilerek, inceleme başlatılmasını talep etti.

Yerel Medyayı Yakından Takip Ediyorum

Yerel medyayı yakından takip ettiğini ve iddiaların araştırıldığını söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz, zaman zaman, makamları hakkında da bazı isnatlarda bulunulduğunu belirterek, icap ettiği takdirde, ön inceleme için gereğini yapacağını bildirdi. Bundan büyük memnuniyet duyacağını söyleyen Başkan Kantarcı, bir süre daha yapılan görüşmenin ardından teşekkür ederek Valilik makamından ayrıldı.”

Haber böyle;

Son günlerde yerel gündeme konu olan ve Pusula Gazetesi Sahibi Ali Rıza Tığ kendi köşesinden; CHP’li Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın çalışmaları, personel politikaları ve kişisel ilişkileri üzerine yazılar, yorumlar yazıyor. Kantarcı’nın şirketi olan Koçkan ile şimdi belediye bünyesindeki Çaybel şirketi arasındaki ilişkileri ve bunun üzerinden belediyede görevli basın danışmalarının iş pozisyonları ve maaşları ile ilgili açık, alenen isim vererek kamuoyu ile paylaşıyor.

Çaycuma Kamuoyu belki bu yazılan çizilenleri biliyor ama, araştırmacı gazetecilik açısından bölgenin gözbebeği, gelişme ve kentleşme yönünde önemli mesafe alan ve CHP’nin dışında neredeyse tüm toplum kesimlerinin takdirini kazanan bir şehirleşme ve kentleşme yaratan Başkan Bülent Kantarcı Pusula Gazetesi Sahibi Ali Rıza Tığ’ın değişiyle, “Taziyeye değil, şikayete gitmiş” söylemi CHP gibi, 6’lı Masanın en önemli aktörü, Tek adam rejiminin sona ermesi için tüm toplum kesimlerinin desteğini almış ve toplumda bir umut ışığı haline gelen CHP’li Belediye Başkanı Sayın Kantarcı, Tığ ile ilgili, yazdıklarından dolayı şikayetçi ise; İlk yapacağı iş, kamuoyuna düşen konular hakkında açık, net, samimi bir biçimde kamuoyunu aydınlatması.

Tığ’ın söylediklerini kamuoyu önünde çürütmesi. Yok bunu da yapmıyorsa, şikayet merkezi Valilik makamı değil adaletin arandığı mahkemelerdir.

Valilik makamından istenen Pusula Gazetesi’nin ilan reklam gelirlerine ceza gelmesi. Yani bir anlamda yazmanın, haber yapmanın, kısaca baskının başka bir boyutudur. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşü bu tür tutumların artık ülke topraklarından sökülüp atılması için yapılmıştır.

İşte bu nedenle Pusula Gazetesi’nin verdiği haberde, “Taziyeye değil, şikayete gitmiş” sözü tam bir skandal olarak nitelenmelidir.

Bir not’ta; Basın meslek örgütlerine:

Pusula Gazetesi’nin yayın politikasını, Ali Rıza Tığ’ın şahsını, düşüncelerini, tarzını sevmeyebilirsiniz. Ama sizlerin birinci görevi, basının özgür olması, farklı fikir ve düşüncelerini hukuk karşısında özgürce belirmesine ve kamuoyunu aydınlatma görevine karşı, baskı kimden gelirse gelsin karşı çıkmak, özgürlüğü, demokrasiyi, hukuk devletini savunmaktır. Sessiz kalmak suça ortak olmaktır.

SUSMA

Reklam