Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz okul idarecileri ve veliler ile görüşmek için Yayla Okuluna geldi. Yavuzyılmaz okulun yıkılmaması için mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

70 yılı aşkın süredir sayısız öğrenci yetiştiren ve aynı zamanda Zonguldak için simgesel öneme sahip olan Yayla Ortaokulunun, yıkılması yönündeki girişimlerin olması kamuoyunda büyük infial yaratırken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, yaşanan gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşımasının ardından okul idarecileri ve veliler ile görüşmek için Yayla okuluna geldi.

Yavuzyılmaz okul önünde velilerin de katılımıyla birlikte yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Yayla Ortaokulu’nun önündeyiz. Ben bir milletvekili olarak velilerimizle birlikte okulun önüne gelip müdür beyden bilgi almak istedim.  Fakat kendisi yerinde değil çünkü yayla ortaokulunun müdürü ancak bir başka okulda artık öğrenciler aktarılacağı için oda görev yapacağı okulda bulunuyor anladığım kadarıyla. Bir milletvekili olarak buradayım, aynı zamanda da yayla okulunun bir mezunuyum. Anılarımızla dolu tarihe tanıklık eden Zonguldak’ın kalkınması ve sosyal hayatına katkı veren çok kıymetli paha biçilmez çok önemli bir okulun önündeyiz. Yayla Ortaokulu sadece bir tabela değil yayla ortaokulu Zonguldak’ı Zonguldak yapan okulların başında geliyor. Ve bugün 800 öğrencisi ile birlikte okulun tahliye edinilmesi isteniyor. Bu okul deprem kavramı istismar edilerek siyasi baskı ile devlet kurumlarının deprem raporu hazırlanması sağlanarak neticesinde boşaltılmak isteniyor. Ancak nerede bu deprem raporu belli değil. Deprem raporuna göre yayla ortaokulunun yıkılması gerekli diyenler bu raporu kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklamıyorlar. Bu raporu kime hazırlatıyorlar, kimler hazırladı hazırlarken okulun neresinden numune alındı. Eski bana kısmından mı yeni bina kısmından mı numune alındı okulun sinema kısmından mı numune alındı bunların hepsinin üzerinde soru işareti var. Şuan da öğrencilerin hepsi okulda madem deprem raporu var o zaman neden öğrenciler bu okulda hala eğitim öğretim görüyor eğer bu rapor doğru ise öğrencilerin burada olmaması gerekiyor.  Veya öğrenciler buradaysa bu rapor yanlıştır, bu raporun üzerinde büyük soru işaretleri vardır. Ben yapılmak istenilenin farkındayım burada otopark yapılmak isteniyor burada ticaret hane kurulmak isteniyor. Yayla ortaokulu tabelasını da bir başka yere taşıma niyetindeler. Hemen yanı başımızda kız meslek lisesi var kız meslek lisesini yıkacağız dediler yıktırmayacağız dedik. Ve yıktırmadık. Yayla okulunda da deprem ile ilgi bir önlem alınacaksa önce güçlendirilme yapılması düşülmelidir ve neresi güçlendirilmeli tespit edilmelidir. Bu güne kadar Zonguldak’ta yıkılan yapılmayan nice okul var. Bahçelievler ilköğretim okulu 2020 yılında yıkıldı hemen okul yapılacak denildi, 350 gün süre verildi hala okul yok. Yayla okulu yıkılmak istenilerek yerine otopark ve ticaret hane yapılmak isteniyor. Hiçbir yetkili çıkıp bunun aksini söyleyemiyor. Şimdi ne söylemiyor yayla ortaokulunda ki öğrenciler başka okullara gidecek, peki gidecekleri okulda deprem dayanıklılık testi yapıldı mı? Biz yayla ortaokulu ile ilgili deprem raporunun bize teslim edilmesini ve kamuoyuna sunulmasını istiyoruz. Bu deprem raporunu kim hazırladı, nereden numune aldılar, bunların hepsini ortaya çıkarmak için mücadele edeceğiz.”

Reklam