Susma/Çaycuma

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için greve giden Petrol-İş Sendikasına üye Çaycuma Ece Seramik işçileri grevin 52. gününde Çaycuma Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına grevdeki Ece Seramik işçileri, işçilerin aileleri, Petrol-İş Sendikası Düzce Şube Yöneticileri, Düzce Standart Profil Fabrikası Petrol-İş Sendikası işyeri temsilcileri, Köy Koop Başkan Bayram Cura, KESK’e bağlı sendika temsilcileri, EMEK Partisi, CHP, Sol Parti, Saadet Partisi  temsilcileri, Çevre gönülleri platformu sözcüsü Züleyha Nur Çaycuma halkı katıldı. Basın açıklamasına Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş’in destek vermemesi dikkat çekti.Sık sık, “Birleşen işçiler yenilmez”, “İş ekmek yoksa barışta yok”, “Ece işçisi yalnız değildir”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarının atıldığı basın açıklamasında konuşan Petrol-İş Sendikası Düzce Şube Başkanı Ali Işık “Bizler Petrol-İş sendikası düzce şubesi yöneticileri olarak grevde bulunan işçi arkadaşlarımızın hep yanında olmaya her daim hazırız. İşveren bu sendikayı kabul edene kadar ve birliktelik devam edene kadar grev çadırımız hep orada bulunacaktır. Petrol iş sendikası müzakereci bir sendikadır ama müzakere ile sonuçlanmazsa, mücadele etmeyi de iyi bilir”dedi

Basın açıklaması yapan Işık şu ifadelere yer verdi; “Dayanışma kazanacak, adalet kazanacak, Ece Seramik işçisi kazanacak demiştik.Ve öyle oldu. Ece seramik işçisi sendikası Petrol-İş Sendikası öncülüğünde Çaycuma’da örnek bir sendikalaşma mücadelesi sonunda toplu sözleşme hakkını alarak zafere ulaştı. Çalışma Bakanlığı 15 Şubat 2022 tarihli yazısıyla Ece Seramik iş yerinde Petrol-İş Sendikasının Toplu Sözleşme yetkisinin sahip olduğunu bildirdi. Böylece sabırla, özveriyle, bilinçle ve dayanışmayla yaklaşık 4 yıldır sendika hakları için çabalayanlar hak ettikleri sonuca ulaştı.

Örgütlü mücadeleye inanan birbirine ve sendikasına güvenerek uzun ve engelli yolu gururla yürüyen ece seramik üyelerimizi gönülden kutluyoruz. Bu zorlu süreçte yanımızda olan Çaycuma halkına, yerel medyasına, Çaycuma’daki sendikalı dostlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere, yerel yönetime , saygı ve sevgiyle teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Çalışma mevzuatındaki yetersizlikler yüzünden sayısı 11 Ekim 2018 tarihinde yeterli çoğunluğa ulaştığı halde bu güne kadar uzun ve karmaşık bir hukuki süreci beklemek zorunda kalındı. Bu zorlu süreçte öncü olan 8 arkadaşımızın iş akitlerini çeşitli mazeret göstererek fesih edildi. Sendika olarak bütün davaları açıldı. Sendikamız üyelerimizin her zaman yanında olmaya gayret göstermektedir.

Ülkemizde sendikal haklar ana yasal düzeyde güvence altına alınmış olmasına rağmen pratikte ciddi engellerle karşılaşmakta. Sendika örgütlenme ve toplu sözleşme hakkına elde etme sürecinde yoğun hak ihlalleri yaşanmaktadır. Türkiye işçi sınıfı son yıllarda bir çok olumlu örnek yaratarak bu karamsar tabloya rağmen örgütlenme iradesine sahip olduğunu göstermiştir. Yaratılan her örnek diğerleri için de cesaret ve umut kaynağı olmaktadır.
“İşveren işçiye emekçiye baskı kurmaya devam ediyor”

Eminizki Çaycuma OSB de bulunan Erduş İşyerindeki üyelerimiz gibi Ece Seramik işçilerin yarattığı bu son örnekte Çaycuma ve Türkiye’nin dörtbir yanındaki işçilerin sendikal haklarını kullanma yönündeki azmini arttıracaktır. Çaycuma’da OSB‘de bulunan Erduş İşyerinde Petrol-İş sendikası olarak örgütlenme yapıp toplu sözleşmeye oturuldu ve 3 toplantı sonucunda müzakere ile toplu sözleşme bağıtlandı. Erduş işverenin Çaycuma işçisine ve emekçisine sahip çıktığı gibi Ece seramik işvereninin de Çaycuma işçisine ve emekçisine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Ama maalesef Ece Seramik işvereni anayasal hakkımız olan sendikalaşmayı istemeyip işçiye emekçiye baskı kurmaya devam ediyor.

Sendikalaşma sürecimiz 2018 yılında örgütlenme çalışmasıyla başladı. İşverenin işçi atması , baskı kurması ve mahkemelerin uzun sürmesi ile 2022 yılının Şubat ayında sendika olarak yetkimizi aldık. Ve toplu sözleşme görüşmeleri için işverene taslağımızı teslim ettik. Toplu sözleşme müzekereleri başladı. Toplantılar sonucunda yaklaşık 30 idari madde geçti . Parasal anlamda işveren teklifi malasef olmadı ve süreç gereği grev kararımızı aldık. Ve işyerine astık grev uygulama gününe kadar herhangi bir gelişme olmadı işveren tarafından 27 Temmuz 2022 tarihinde grev uygulamamız başladı.

“20 yıllık arkadaşlar asgari ücrete çalışıyor”

22 üyemizle 27 Temmuz 2022 tarihi sabahı greve çıktık. Ama malesef Ece Seramik işvereni üyelerimizin ailelerini arayarak baskı kurarak ben onlara iş veriyorum gibi söylemde bulunarak baskı kurmuştur. İşveren bizlere iş veriyorsa bizler de işverene emeğimizi veriyoruz. Ailelerden işyerine gelip çocuğunu anayasal hakkı olan grev yerinden alıp üretime gönderdi. Greve çıktığımız gün akşamı iş veren ve işyeri yetkilileri greve çıkan arkadaşların evine gidip baskılar kurmaya devam etti ve grevimizin 2’inci günü 3 arkadaşımız baskı kurularak fabrikaya girip çalışmaya başladı. 1 arkadaşımızın 2 aylık deneme süreci bitiği gün iş akdi feshedildi. İşveren ve yetkilileri boş durmayıp grevde olan arkadaşların ailelerine ve akrabalarına baskılar kurup grevi bıraksınlar üretime devam etsinler gibi cümleler kullanmaya devam ettiler ve ediyor. Greve çıktığımız gün işveren içeride çalışan arkadaşlara belirli bir miktar para dağıttı. Bu parayı dağıtma sebebi sendikanın dışarıda grev yapması. İşveren bu zamana kadar böyle bir uygulaması olmamış. Ve bu paranın dışarıdaki grevde olanlar sayesinde alındığını içerideki arkadaşların bilmesi. Birde bazı bölgelere servis yokmuş ama şimdi bazı bölgelere servis koymuş. Madem para ve servis verebiliyordun sendika gelmeden verseydin sendikada buraya gelmeseydi 20 yıllık arkadaşlar asgari ücrete çalışıyor.

İçeride iş güvenliği çok zayıf, iş ortamı kılık kıyafet tatmin edici değil , yemek molasından sonra işçiye çay bile vermeyen bir işveren profili var. Bu işçi senin işin için sana emek veriyor. İşveren olarak sizler de imkanlarınız doğrultusunda işçileri geçim sıkıntısına sokmayacak bir ücret vermelisiniz. Üretiminiz az ise kazanamıyorsanız, SEKA işyerine ait, Çaycuma’daki arazi ihalesine tek başına girerek nasıl ucuz maliyetle alabiliyorsunuz? İşverenin kazandığı parada gözümüz yok ama alın terimizin karşılığını da almak bizim hakkımız olduğunu düşünüyoruz.

“Köle gibi çalışmak istemiyoruz”.

Ece seramik işvereni inatla işçilerin ana yasal hakkı olan sendikaya düşman gözüyle bakıyor. Petrol-İş iş sendikası iş yerine ortak olmaya ya da işvereni bitirmeye gelmiyor. İşyerinde düzeni çalışma ortamını ve işçinin geçim sıkıntısını az da olsa işverenle müzakere yaparak katkı sağlamak istiyoruz. Çaycuma OSB de bulunan Erduş İşyerinde toplu sözleşme yaptık. Yedi ayda toplu sözleşmemizde olmayan ara zammını da iş verenle konuşarak belirli bir miktarda anlaşmaya vardık ama fabrika bitmedi ve kapanmadı bütün gücüyle çalışıyor. Ece Seramik işyeri de sendika geldi diye batmayacak. Ece seramik işverenin tek derdi çalışanların asgari ücrete çalışmaya devam etmeleri sendika buraya girerse düzen bozulacak korkusu var. İş yeri sizin biz sizlerin üretmenize destek olmaya çok çalışıp sizlere çok kazandırmak sizler kazanırken kazandığınızdan bizlere de pay vermenizi istiyoruz köle gibi çalışmak istemiyoruz.

Bizler Petrol-İş sendikası düzce şubesi yöneticileri olarak grevde bulunan işçi arkadaşlarımızın hep yanında olmaya her daim hazırız. İşveren bu sendikayı kabul edene kadar ve birliktelik devam edene kadar grev çadırımız hep orada bulunacaktır. Petrol iş sendikası müzakereci bir sendikadır ama müzakere ile sonuçlanmazsa, mücadele etmeyi de iyi bilir.

Grevimiz 27 Temmuz 2022 Çarşamba günden itibaren devam ediyor ve etmeye devam edecek! Petrol-İş Sendikası olarak sendikalı ol diye çıktığımız bu yolda şimdi daha büyük hedeflere daha güçlü ve kararlı biçimde yürümeye hazırdır. Birlikte yürüdüklerimiz ve yürüyeceklerimize selam olsun.”