Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Karakavuz köyünde yaşayan, 2 çocuk sahibi Cevat Kenanoğlu, Almanya’da maden işçisi olarak 41 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. Köyüne dönen Kenanoğlu, köyündeki 2 katlı evin alt katını kütüphaneye dönüştürmeye karar verdi. Aradan geçen 4 yıl sonra ise belki de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Ereğli ve Alaplı  İlçelerinde Güvenç Abdal Ocağı’na bağlı, Alevi-Bektaşilerin yerleşik olarak yaşadığı Üç yerleşim yeri (Karakavuz-Ak Köy ve Gümeli Beldesi)’n den biri olan Karakavuz Köyü’nde önemli bir eser yapıldı.

Cevat Kenanoğlu, daha önce gerçekleştirdiği Kütüphane bahçesine bu kez, Alevi-Bektaşilerin direniş simgesi olan, Pir Sultan Abdal, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu Mustafa Kemal Atatürk, Enternasyonal Şair Nazım Hikmet, Türkiye’de Kara bir leke olarak tarihe geçen Sivas’ta katledilen CAN’ların isimlerinin yer aldığı heykel çalışması, yine Türkiye’nin daha demokratik, yaşanabilir ve özellikle AKP İktidarının politik uygulamaları ve yaşam alanlarına yönelik saldırıları sonrası toplumun birikmiş öfkesinin dışa vurduğu ve tarihe “GEZİ Ayaklanması” olarak geçen süreçte yaşamlarını yitiren-katledilen CAN’ların isimlerinin yer aldığı ve dünyada insanlığın bin yıllık geçmişinden günümüze yaşamış olan, düşünce-fikir-felsefe ve inanç önderlerine ait özlü sözlerinde içinde olan bir armoni-heykel açılışı gerçekleşti.

Havanın yoğun yağmuruna rağmen gerçekleşen etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinliğin kolaylaştırıcı-yürütücülüğünü, Ereğli Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Mehmet Taştan yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Eseri topluma kamuya kazandıran Cevat Kenanoğlu açılış konuşmasını yaptı.

Konuşmasında özetle, kişisel olarak yaşam hikâyesinden ve Türkiye’de özellikle tarihsel geçmişimizde eğitim-üretim-kültür işbirliği içinde varlık gösteren köy Enstitülerine ve insanlığa kattığı değere değindi ve kurulmasının önemine değinirken, kapatılması konusunda karar alanlara yönelikte eleştiri yaptı.

Eserlerde yer alan Pir Sultan Abdal’ın, Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Enternasyonal Şairimiz Nazım Hikmet ile ilgili övgü dolu sözlerinin yanı sıra dünya haklarının gösterdiği saygının ülke halkı tarafından yeterince değer verilmediğine dikkat çekti ve Küba örneğini vererek Sosyalist Küba’da Atatürk ve Nazım Hikmet’in heykellerinin varlığına dikkat çekti.

Daha sonra sırayla, Çorum’dan etkinliğe katılan Aşık Mehmet Yaralı, CHP Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul ve son olarak ta, Alevi-Bektaşi Dedesi Sefa Öztürk konuşma yaptı.

Sefa Öztürk Dede ; “Kültür Bakanlığı nezdinde Alevilik devletin kontrolü altına alınmak isteniyor, bu kabul edilemez”

Sefa Öztürk Dede konuşmasında özellikle geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Aleviler’in devletle ilişkilerini düzenlemek üzere bir “Cemevi Başkanlığı” kurma projesine tepki gösterdi

“Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesinin ve Cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasının anayasal güvence altına alınmasını açıkça bir kez daha talep ediyoruz. Ayrıca zorunlu din dersleri uygulamasının müfredattan acilen çıkartılmasını ve Diyanet İşleri Başkanlığının lağvedilerek inançların özgürleşmesi yönünde adım atılmasını talep ediyoruz. Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, mevcut cemevlerini belirler, yönetir cümlesi’, resmen bir kayyumdur. El koydum demektir. Bunu da Alevi toplumu ve kurumları kabul etmez. Yıllardır Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Sünni toplum, Sünni Müslümanlık devletin kontrolü altına nasıl alınmışsa, bugün de Kültür Bakanlığı nezdinde Alevilik devletin kontrolü altına alınmak isteniyor, bunu kabul edemeyiz” dedi

Konuşmaların ardından, Sefa Öztürk Dede’nin Gülbenk okumasının ardından kurdele kesimi toplu olarak gerçekleşti.

Açılış sonrası, Müzik grubu değişler ve günün anlamına uygun türküleri seslendirdi.

Not: Heykel armonisi yapımını, Zonguldak’ta bu alanda uzun yıllardır emek veren sanatkâr Nazmi Özden ile Yurda Şahin tarafından yapıldı.

Reklam