CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ziyaretine Boston’dan başladı. Halktv.com.tr muhabiri ve yazarı İsmail Saymaz Kılıçdaroğlu’na Harvard Üniversitesi’nde Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren eşlik ederek rehberlik yaptığını ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MIT) da Kılıçdaroğlu’nun yanında CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre’nin ve partililerin olduğunu duyurdu.Harvard Üniversitesi’nde Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren’in Kılıçdaroğlu’na “Tanıştığım ilk politikacı sizsiniz”diye ifade etti.

Şimdi diyeceksiniz ki, başlıktaki kente dron (teknolojik takip cihazı) ile Kılıçdaroğlu’nun ABD Gezisi arasında ne bağ var.

Her ne kadar biri ziyaret diğeri teknik cihaz olsa da ikisi de çağın ihtiyacı olan bilimi-teknolojiyi ve geleceğin kodlarını veren işaretler Kılıçdaroğlu son hafta yaptığı video konuşmasında Türban konusunu gündeme getirmişti.

Aslında bir adım önden gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir gol atmıştı. Çünkü Erdoğan bu açıklamanın hemen ardından Alevi-Bektaşilerin inanç merkezi, Cemevlerine yönelik klasik devlet anlayışının daha da gerisine düşürerek Alevi ve Bektaşilerin bir inanç-felsefe-yaşam biçimini de kökün[1]den kopararak, sadece bir kültür topluluğu alarak tarif etti. Konuyla ilgili kurumlar gereken tepkilerini ve düşüncelerini anında verdiler.

Bugünün ana konusu-yorumu değil ama Kılıçdaroğlu’nun sürekli bir adım önde gittiğini ve gol attığını anlatmak için bu kulvara girdim.

Kılıçdaroğlu bu kez ikinci golü attı . Çünkü bugüne kadar ABD’yi ziyaret edenler genellikle selam çakmaya, ‘görüş ve emirlerinize hazırız’, ‘bize destek verirseniz gereğini yaparız’ türün[1]den ziyaretlerle iktidara geldiler.

Bu kez öyle olmadı Kılıçdaroğlu, bilim yuvalarını, dünyada en önemli Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MIT), Harvard Üniversitesi’nde Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren’inde eşlik ettiği ziyaretlerin geleceğimizi, pusulası gibi, gençlerimizin, ve siyasetin dar sokaklardan hangi geniş ufuklara, doğru eğilmesi konusunda bir işaret fişeği gibiydi. Ziyaret adımını medya yorumcularında da önemli bir hamle olarak yorumlandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu ziyaretini bir anlamda yerele indirerek, politik kadroların var olan ofislerinden, parti binalarından ve klasik söylemle Gazipaşa siyasetinden kurtulmaları ve kente dronla yukarıdan bakarak, gelişme ve değişim alanlarını iyi görmeleri gerektiğine inanıyorum.

Koltuk kapmaca oynamanın kimseye fayda getirmediğini geçmiş bize çok rahat gösteriyor. Bölgenin Enerji alanında, teknoloji Petro-Kimya-lojistik ve buna bağlı emek hareketlerinin gelişme seyrini yeniden ve yerinde gözlemleyerek siyaset-politika program yapma ve ön ayak olmak lazım. Henüz geç kalmadan

TPAO ve Bölgede değişim

TPAO Genel Müdür Yardımcısı Abdürrahman Tiryaki, Filyos TPAO Seyir Terasında basın mensupları ile buluştu. Basın toplantısında; TP-OTC Genel Müdür Yardımcısı Cem Erdem ve TP-OTC Mühendislik Daire Başkanı Enver Çetinkaya da eşlik etti. Basın toplantısına bende katıldım. Öncelikle basın toplantılarının kolaylaştırıcısı olarak İletişim Müdürü Oya Uygar hanıma teşekkür etmek isterim.

Çalışma yaşamında sahadan gelen gazeteci meslektaşımız olması nedeniyle ve yılların bürokrasi ilişkilerinin içinde ki tecrübesi yapılması gereken işlerin verilmesi gereken mesajların ve alınması gereken tutumların nasıl olması konusunda oldukça tecrübeli. Toplantının ana amacı TPAO şuana kadar Gaz ile ilgili gerek deniz altında gerekse yüzeyde gerçekleşen çalışmaların basınla paylaşılması ve gelinen noktanın ve önümüzdeki sürece yönelik bilgilendirmeydi.

Kendi açımdan bu tür toplantıları önemsiyorum, bölgede ki gelişmeleri de bir anlamda yerinde görmüş oluyorum.

Şunu belirtmeliyim, pozitif bakış açısıyla yapılan bu devlet yatırımlarını buna OSB’leri ve Filyos’ta var olan arı kovanı gibi çalışmaları yerinde görmek ve kentteki ekonominin ve gelecek Zonguldak’ın resmini çizmek açısından oldukça önemli.

Çok faydalandığımı ifade etmek isterim.

Karakavuz’dan Türkiye’ye bir ışık yayıldı

Hafta sonu Ereğli’ye bağlı Karakavuz Köyünde idik. Karkavuz bir anlamda ‘benim köyüm’ diyebileceğim kadar iç içeyiz. Almanya’dan işçi emeklisi Cevat Kenanoğlu bundan 4 yıl önce evinin alt katına Halk Kütüphanesi açmış idi. Ve Çocuklar o günden sonra Kenanoğlu’na, ‘Kitap Dede” ismini takmışlardı.

Cevat abi bu kez çok önemli bir adım daha attı.

Kütüphanenin hemen önündeki bahçesine, Pirsultan Abdal’ın, Atatürk’ün, Nazım Hikmet’in Sivas’ta , Gezi olaylarında katledilenlerin isimlerinin yer aldığı heykel yaptırdı.1000 Yıllık gelenekten, güne ve yarına bir imza attı.

Pirsultan’ın sözü ile “Dünya kadar malın olsa ne fayda

Var olasın Cevat abim

Reklam