CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Cumhur İttifakı’nın kamuoyuna “Dezenformasyon Yasası” olarak açıkladığı teklifin bir “sansür” düzenlemesi olduğunu vurguladı.

CHP’li Demirtaş, “Bu teklif, Anayasamızın öngördüğü temel hak ve hürriyetlerin özünü zedeleyecektir.” ifadelerini kullandı.

Ünal Demirtaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden “Basın Kanunu” ile ilgili bir konuşma yaptı.  Son yıllarda yasakların arttığını vurgulayan CHP’li Demirtaş;  “Ak Parti dönemlerinde ve özellikle son yıllarda maalesef, Türkiye’de bütün alanlarda yasaklar giderek artmaktadır. Buna bağlı olarak da temel hak ve hürriyetler de giderek gerilemektedir. Ülkemiz giderek daha da nefes alınamaz ve yaşanamaz hâle gelmektedir” dedi.

Düşünce Ve İfade Özgürlüğü Ortadan Kaldırılıyor

Ünal Demirtaş, teklifin çok sayıda maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi. Teklifin 29’uncu maddesiyle, yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak gibi somut olmayan, muğlak ve ucu açık ifadelerle yeni bir suç ihdas edilmek istendiğine dikkati çekti. Sosyal medyadaki eleştirel paylaşımların dezenformasyon olarak nitelenmesinin de düşünce ve ifade özgürlüğünü engellemeye yönelik bir adım olduğuna işaret etti. CHP’li Demirtaş, “Bu teklifte Anayasa’nın birçok maddesine aykırı düzenlemeler vardır ama her şeyden önce bu düzenlemeler Anayasa’nın 26’ncı maddesinde belirtilen düşünce ve ifade hürriyetine ve Anayasa’nın 28’inci maddesinde belirtilen basın hürriyetine aykırı düzenlemeler içermektedir. Bu sebeple bu kanun teklifinin tekrar gözden geçirilerek Anayasa’ya ve demokrasiye aykırı hükümlerinin geri çekilmesinin milletimizin yararına olacaktır.” diye konuştu.

AKP’nin Yasaklar Zincirinin Son Halkası

           CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, teklifin seçimler öncesinde muhalif sesleri susturmak için getirildiğini vurguladı. Seçimlere 8 ay kala getirilen bu teklifle Cumhur İttifakının, muhalif basın kuruluşlarını ve muhalif gazetecileri daha fazla baskı altına almayı, sindirmeyi hedeflediğini dile getirdi. Güçlükle ayakta kalmaya çalışan yerel basını tamamen bitirecek bu düzenlemeyle Basın İlan Kurumunun da basın infaz kurumuna dönüştürüleceğini ifade etti. CHP’li vekil, “Bu şekliyle aslında gazetecilik faaliyetini cezalandırmak ve sonuç olarak da halkın gerçekleri öğrenmesini engellemek yani Cumhur İttifakı’nın yolsuzluklarının, 5’li çetelerin, ekonomik krizin, hayat pahalılığının konuşulmasını engellemek amaçlanmaktadır. Bu sebeplerle bu yasa teklifi yasakçı Ak Parti zihniyetinin çıkardığı yasalar zincirinin son halkasıdır” dedi.

Utanılması Gereken Tablo

CHP’li Demirtaş, Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından uluslararası alanda geldiği konuma da değindi. “En son yapılan araştırmaya göre Türkiye, Ak Parti’nin çıkarmış olduğu bu yasakçı kanunlar ve uygulamalar nedeniyle Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün hazırladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 149’uncu sıraya gerilemiştir. Türkiye’nin bu durumunu dünyadaki diğer ülkelerle kıyasladığımızda, Yunanistan 108’inci sırada, Bulgaristan 91’inci sırada, Afrika ülkelerinden Kenya ise 69’uncu sırada, Gambiya ise 50’nci sırada. Biz neredeyiz? 149’uncu sıradayız. Gambiya’nın ve Kenya’nın bile fersah fersah gerisine düşmüşüz. Maalesef, daha da gerilere gideceğimizi düşünüyorum. Bu tablo bize rahatsızlık veriyor. Ak Partili milletvekillerine soruyorum: Bu tablo size rahatsızlık vermiyor mu? Bu tablo bize ne kadar çok rahatsızlık veriyorsa aslında size de o kadar çok rahatsızlık vermelidir. Çünkü bu tablo utanılması gereken bir tablodur. Çünkü güzel ülkemiz bu tabloyu hak etmemektedir.” ifadelerini kullandı.

CHP’li vekil; “Teklifin 16’ncı maddesiyle; aralarında bu teklifle de getirilmek istenen halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçuyla, gazetecilerin en çok mahkûm edildiği örgüt üyeliği gibi suçların da yer aldığı, katalog suçlardan birinden ceza alan gazetecinin cezasının infazı sona erse bile uzun yıllar basın kartı hakkından mahrum bırakılmaktadır. Tarafsız ve bağımsız yargının olmadığı ülkemizde gazetecilere verilen haksız ve hukuksuz cezalar büyük mağduriyetlere yol açarken bir de bu gazeteciler, uzun yıllar basın kartı hakkından mahrum bırakılarak ikinci kez mağdur edileceklerdir. Bu durum da son derece yanlıştır. Bu sebeple de bu düzenlemelerin teklif metninden çıkartılması gerektiğini düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Bumerang Gibi Sizi Vuracak

            Ünal Demirtaş, konuşmasının sonunda, “Cumhur İttifakı mensupları, bakın, bu yasayla amacınıza ulaşamayacaksınız. Bu yasa bumerang gibi gelip sizi vuracak. Bu yasayla birlikte kendi kazdığınız kuyuya düşeceksiniz. Çünkü vatandaşlarımız size 2023 yılındaki sandıkta gereken cevabı verecek, sizi sandığa gömecek. Millet İttifakı olarak biz iktidara geleceğiz, demokrasiyi ve hürriyeti Millet İttifakı olarak biz getireceğiz” dedi.

Reklam