Eğitim Sen Zonguldak Şubat Sekreteri iken 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan 686 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilen İsmet Akyol görevini iade edildi.

Haberi sosyal medya hesabından paylaşan İsmet Akyol: ”Acaba bir şey mi vardı?” diyenlerin mahcup olacağı, dost ve arkadaşlarımın sevineceği bir karar çıktı.

Eğitim Sen Zonguldak Şubat Sekreteri iken 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan 686 sayılı KHK ile Eğitim Sen Çaycuma Temsilcimiz Gökhan Taner Günsan ile birlikte ihraç edilmiştim. Gökhan Taner Günsan Ocak 2022’de göreve iade edilmişti. Bugün ise benim göreve iade edildiğim ihraç edildikten 5 yıl 8 ay 6 gün sonra OHAL Komisyonunun Başvuru Takip Sistemi’nde duyuruldu.

Neden ihraç edildiğimizi 14 Şubat 2017 tarihinde kamuoyuna açıklamıştık. “Cezalandırılmak istenenin yürüttüğümüz sendikal eylem ve etkinliklerimizdir, özellikle Çaycuma’da laik ve bilimsel eğitimi kararlılıkla savunuyor olmamızdır. Dün olduğu gibi bugün de yarın da savunduğumuz doğruları söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Geri döneceğiz ve çok sevdiğimiz öğrencilerimizle yine sınıflarda buluşacağız” dedik.

İhraç edildiğimiz günden bugüne Eğitim Sen olarak açıklayamayacağımız, hesabımı veremeyeceğimiz hiçbir eylem ve etkinliğimiz olmadığını söyledik. Bize isnat edilen herhangi bir suç olmadığı gibi, bu konuları içeren herhangi bir yargılama da yaşamadığımızı, hukuksuz bir şekilde isimlerimizi belirleyenlerin er geç hukuk önünde hesap vereceğini ifade ettik. İhraç edilen Eğitim Sen’lilerin, KESK’lilerin su gibi berrak ve ülkenin aydınlık yüzleri olduğunu her ortamda söyledik.

İhraç sonrası hayatını kaybeden arkadaşlarımız oldu. Bir kısmı ise öldükten sonra göreve iade edildi. Arkadaşlarımızın kaybı bizim için yüreklerimizde bitmeyen bir sızıdır.

Hukuksuz ihraçlara karşı söylenen ‘her bir söz’ bizim için çok değerliydi. Bu süreçte bir gün olsun yalnız bırakmayan eşime, kızıma, aileme ve akrabalarıma; her anlamda yanımızda olan sendikamız Eğitim Sen ve konfederasyonumuz KESK ile Çaycuma, Zonguldak ve ilçeleri ile yurdun dört bir yanından dost ve arkadaşlarımıza; çeşitli soru önergeleriyle, yazılarıyla ve dayanışma mesajlarıyla yanımızda olan, mağduriyetimizi dile getiren Milletvekillerine, Belediye Başkanlarına, İl Genel Meclisi Üyelerine, siyasi partilerin yöneticilerine, meslek örgütleri ve sendikaların yöneticilerine, öğrenci velilerimize, öğretmen arkadaşlarımıza, farklı iş kollarından kamu emekçilerine ve işçilere, maarif müfettişlerine, milli eğitim yöneticilerine, yazarlara, şairlere, gazetecilere ve basın-yayın organlarına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Hukuksuz bir şekilde ihraç edilen tüm arkadaşlarımız göreve dönene kadar Eğitim Sen’in, KESK’in mücadelesi devam edecektir.

Tarih, ihraçlar karşısında suskun kalarak ihraç edilen mağdur üyelerine sahip çıkamayanları değil; Eğitim Sen ve KESK’in mücadelesini ve onurlu duruşunu altın harflerle yazacaktır.

Yaşasın Eğitim Sen! Yaşasın KESK!

13 Ekim 2022

Reklam