Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki Başkanlığı’nda gerçekleştirilen Yerel Yönetimler Başkanlığı değerlendirme Toplantısı, Dedeman Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya: Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, AKP İl Başkanı Muammer Avcı, Merkez İlçe Başkanı Mükerrem Ayçiçek, AKP’li Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri , İl Genel Meclis Üyeleri ve ilçe başkanlığı yöneticileri katıldı.

Program Zonguldak Belediyesi’nin hazırladığı sinevizyon gösterimi ile başladı.

Açılış konuşmasını İl Başkanı Muammer Avcı yaptı.

Avcı konuşmasında; “Cumhuriyetin ilanından hemen sonra cumhuriyetimizin ilk vilayet olarak emeğin alın terinin başkenti olarak 100 yıldır ülkemizin kalkınmasında lokomotif olmuş bir şehir. Gerek kömür Demir çeliği ile şimdi de doğalgazı ile emeğin alın teri ve doğalgazın başkenti.”diyerek şu ifadeler yer verdi;

“Cumhurbaşkanımızın kutlu davasına gönül vermiş siyaset yapma şerefine nail olmuş hanımefendiler beyefendiler hoş geldiniz. Dün Amasra’da maden ocağında meydana gelen Grizu faciası bizleri üzdü. Bizde geç saatlere kadar oradaydık. Vefat sayısı 42’ye yükseldi. Hepsine rahmet diliyoruz. Makamları mekanları cennet olsun. Tüm ailelerine sevenlerine partimiz milletimiz adına başsağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bakanımız ilimize teşrik ettiler. İlimizi biliyor. Bizim İlimiz 590 nüfuslu bir İl. Cumhuriyetin ilanından hemen sonra cumhuriyetimizin ilk vilayet olarak emeğin alın terinin başkenti olarak 100 yıldır ülkemizin kalkınmasında lokomotif olmuş bir şehir. Gerek kömür Demir çeliği ile şimdi de doğalgazı ile emeğin alın teri ve doğalgazın başkenti.  Geçen 80 yılda İlimiz 40-45 bin işçi istihdam gerçekleştirildi. Geçen sene de 5 bin madenci şehidi olan Zonguldak. Geçen 80 yılda böylesine katma değer sağlamış il 14 km bölünmüş yol yapılmış. Filyos yol arası  yol imalatı devam ediliyor. Zonguldak’a 6 tane tünel görülmüş. 18 yılda 26 adet karayolu tüneli var. 2 yıl içerisinde tünel sayımız 42 adete yükselecek. 16 tünelin ihaleyi devam ediyor” dedi.

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ise; “Seçmen sayısı 90 bin. İl genelimizin 452 bin. 19 mahallemiz var. İl genelinde 8 İlçe. 17 tane belde. Engebeli bir araziye sahibiyiz. Üniversitemiz 1992 yılında asıyla kuruldu. 35 bin öğrenci öğrenim görmekte. İlimizde 4 tane büyük limanımız var. Bunlarında temeli olmazsa olmazımız Taşkömürü yatıyor”dedi.

Alan; “Zonguldak olarak tarifsiz bir acı yaşıyoruz. Amasra’da ki grizu faciasının ardından içimiz yandı. 42 madenci kardeşimizi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Ailelerine sabır versin. 590 bin nüfusu olan bir şehir. Seçmen sayısı 90 bin. İl genelimizin 452 bin. 19 mahallemiz var. İl genelinde 8 İlçe. 17 tane belde. Engebeli bir araziye sahibiyiz. Üniversitemiz 1992 yılında asıyla kuruldu. 35 bin öğrenci öğrenim görmekte. İlimizde 4 tane büyük limanımız var. Bunlarında temeli olmazsa olmazımız Taşkömürü yatıyor. Taşkömürü ve doğalgazın keşfiyle şehrimiz cennet. Enerjinin başkenti olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz. Hayallerimizi ve hedeflerimiz şekillendirdiğimiz yeni Zonguldak için yol çizdik. Hemşirelerimizin hasret kaldığı Hizmetleri gerçekleştirmek için gayret gösteriyoruz. 2019 yılından görev aldığımızdan itibaren Cumhurbaşkanımızın katkıları ile 1250 gün içerisinde yapmaya çalıştık.”

AKP Yerel Yönetimler Sorumlusu Mehmet Özhaseki Amasra’da yaşanan Grizo patlamasına yönelik olarak; “Akşam aldığımız haber bizi üzüntüye boğuldu. Bizim elimizden bir şey gelmiyor” dedi

 Özhaseki; “Buraya gelirken çok büyük keyifle gelmeyi düşündük. Çünkü ilkokul kitaplarında okuduklarımızdan Karaelmas Uzunmehmet hep bizim hikayelerimizdeydi. Neler yapabiliriz Ankara’da hangi projeleri takip edeceğiz onları konuşacağız. Milletvekillerimizin sahip çıkmasıyla yapıldı. İhtiyaçlar bitmiyor. Daha geniş şeyler bekleniyor. Akşam aldığımız haber bizi üzüntüye boğuldu. Bizim elimizden birşey gelmiyor. Ölen kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Yattıkları yer nur olsun. Cumhurbaşkanımız Her gittiğinde orada Türk insanını en tüzel şekilde temsil ediyor. Akşam konuştuğumda sesi çok kötüydü. Birazdan hareket ediyor. Amasra’mıza gelecek.Belediyeciliğin bir okulu yok. Valiler, komutanlar, belediye başkanı olunca halkın temsilcisidir. Bu güzel bir hasret. Belediyeciliği bilmek esas. Biz Ak Parti olarak seçilen arkadaşlarımıza eğitim kamplarımıza çağırıyoruz. Sonra bütün belediye başkanlarımızı ziyaret ediyoruz. Birincisi şehirlerin hayatı çok uzun. Şehirlerin ömrü devletlerden daha uzun. 12, 13 bin yıllık şehitler var. Şehir hayatı çok uzun. İnsan ilişkisi orada gelişir. Medeniyet hoşgörü orada gelişir. Terbiyeden geçer. Şehirler canlı organizmalar. Onlar da aynı bir çocuk gibi bakım istiyor. Üzerine titremek istiyor. İnsan hayatına benziyor. İyi zamanları kötü zamanları da oluyor. Devletler arası bir rekabet var. Şehirler arası rekabet var. Belediye başkanlarımız zamanın ruhunu okuyup gayret ederse şehirleri bir adım ileriye getiriyorlar. Şehirlerin kalkınmasında temel prensip şehirlerin geleceği yerel yönetimlerin ufukları ile doğru orantılıdır. Ak Parti olarak genel ve yerel de hizmetin eser siyaseti öncülediğimizi bilmenizi isteriz. 20 yıldır iktidardayız. Dünyada bir örneği yok. Bu ülkede sessiz bir devrim yaşandı.  Bazen muhalif cenahlar şunu söylüyorlar: Sanki kendi paranızla mı yaptınız? 80 yıllık iktidarlar onlar devletin parasını kullanmadılar mı? En iyi hizmetleri yapıyoruz. Ama biz iddialı olduğumuzu belirtmek için söylüyoruz. Barajlar beşe katlamış. Eğitimde okul öncesi 11’den 14’e çıkarıldığında basın toplantısı yapmışlardı şimdi yüzde 95’e çıkartıldı. En büyük bütçe milli eğitime aktarılıyor.  Üniversite sayımız üçe katlamış. Savunma sanayinde projelerinde şuanda 75 milyon dolar. Şimdi savaşta kullandığımız yerli ürün 80’leri geçiyor.”

Mehmet Özhaseki, Türkiye’de 1391 belediyenin olduğunu, bunların 807’sinin AK Partili, 230’nun Milliyetçi Hareket Partili olduğunu ifade ederek “4 seçimde birinci parti olduk. Halkın güveni bize hala tam” dedi.

Reklam