Emek ve Özgürlük İttifakı,  Bartın’da en az 41 işçinin öldüğü maden faciasında sorumlunun “iktidarın yarattığı rant düzeni olduğunu” söyledi. İttifak açıklamasında”yargı sopasıyla gerçeklerin üstü örtülmek isteniyor” dedi.

Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı dün Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında en az 41 işçinin öldüğü facianın ardından bir açıklama yaptı.

“Bu katliam düzeniyle hesaplaşacak, emeğin ve özgürlüklerin ülkesini kuracağız!” başlıklı açıklamada Bartın’daki facianın “kaza değil katliam” olduğu vurgulandı, sorumlunun “AKP ve MHP hükümetinin yarattığı rant düzeni ” olduğu söylendi.

‘Yandaş Sermayeye Rant Dağıtmak İçin İşçiler Ölüme Sürükleniyor’

“Türkiye dün saat 18.00 sularında tarihinin büyük işçi katliamlarından birine daha tanıklık etmiştir” denilen açıklamada “AKP-MHP iktidarının yarattığı rant rejimi, maden ocaklarındaki katliamların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. AKP-MHP iktidarı kâr hırsı uğruna madenlerde yeterli önlemleri almamakta ve işçi sağlığını sermaye biriktirme uğruna feda etmektedir. Yandaş sermayeye rant dağıtmak için işçiler göz göre göre ölüme sürüklenmektedir. Emrindeki kamu bürokrasisiyle denetimsizliği kasti olarak hayata geçiren AKP-MHP ittifakı işçi katliamlarının başrolündedir. Bu kapsamda, Türkiye’de işçi katliamlarının sorumlusu, AKP-MHP iktidarı ve kurduğu rant düzenidir. Bu rant düzeni siyaset, bürokrasi ve sermayenin bileşenleri olduğu kartel ortaklığının sonucudur. Bu ortaklığın bir ayağını AKP-MHP ittifakı, diğer ayaklarını ise sermaye ve yasal denetim görevini yapmayan bürokrasi oluşturmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

‘İktidar Yargı Sopasıyla Gerçeklerin Üstünü Örtmek İstiyor’

Açıklamada Bartın’daki facianın yaşandığı Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait madenle ilgili ihmal iddialarının olduğu hatırlatarak gerekli önlemlerin alınmadığı savunuldu.

“Amasra’da işçi katliamının yaşandığı madenle ilgili çok sayıda tehlike ve ihmal iddiası olmasına rağmen adım atmayan AKP ve emrindeki bürokrasiyle bu madenlerden çıkar sağlayan sermaye çevreleri kartel ortaklığının asli unsurlarıdır. Türkiye emekçi sınıfları ve halkları, yaşanan maden faciası ile birlikte tüm dikkatlerini Amasra’ya çevirmiş ve işçiler için kaygılanırken AKP-MHP iktidarı ise gerçekleri arayan kişiler hakkında yasal soruşturma açmakla meşgul olmaktadır. Sermaye düzeni ortaklığına yönelen her bir eleştiri, iktidarın emrindeki kolluk ve yargı organlarının hedefi haline getirilmektedir. İşçi katliamlarının baş sorumlusu olan AKP-MHP iktidarı yargı sopasıyla gerçeklerin üstünü örtmek ve toplumu sessizliğe gömmek istese bile hakikatler açığa çıkmaya ve bizler tarafından dillendirilmeye devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

‘Her Zaman İşçilerin, Emekçilerin Yanında Olacağız’

Açıklama şu ifadelerle sona erdi: “Bizler, maden ocaklarında ortaya çıkan denetimsizlik, dizginlenmeyen kar hırsı ve işçi sağlığı ile iş güvenliği hususlarındaki keyfiyet sonucunda ortaya çıkan Amasra’daki işçi katliamıyla ilgili bir kez daha Türkiye işçi sınıfına ve halklarımıza baş sağlığı diliyor, her zaman işçilerin, emekçilerin yanında olmaya devam edeceğimizin sözünü yineliyoruz. Bu katliam düzeniyle hesaplaşacak, insanca ve onurlu bir yaşamın garantisi olan emeğin ve özgürlüklerin ülkesini kuracağız”.

 (Artı Gerçek – HABER MERKEZİ)