Türk Metal Şubesi’nin 12. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde

İlçeye bağlı Gülüç Beldesindeki Büyük Anadolu Ereğli Otelin Erdemir Salonunda gerçekleştirilen genel kurulda, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Delegelerin oy birliği ile Genel Kurul Divan Başkanlığına seçilen Türk Metal Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal, konuşmasında, Sendika’nın Ereğli Şubesinden sorumlu olarak görevlendirilmesiyle, Ereğli demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) ve yetkili oldukları iş yerlerindeki çalışanları daha da yakından tanıma imkânına sahip olduğunu söyledi.

İşçi sınıfının “Amiral Gemisi” olarak nitelendirilen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın, Ereğli şubesinin kendisine emanet ettiğini hatırlatan Erdal, “ben de uzun yıllardır çalışma hayatının içerisindeyim. 35 yıl oldu. 20 yılı aşkın süredir de profesyonel sendikacılık yapıyorum. Erdemir’de olmaktan, Erdemir işçileri ile beraber yol yürümekten çok keyif alıyorum. Bölgemizden de sorumlu genel başkan yardımcısı olmaktan çok mutluyum. Sizi zaten tanıyordum ama bu vesileyle çok daha iye tanıma imkanım oldu” dedi.

Kongrede açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Yakup Yılmaz , “Türk Metalliler olarak, bugüne gelinceye kadar, neler yaşadığımızı, ne zorluklarla karşılaştığımızı, ne mücadeleler verdiğimizi iyi hatırlıyoruz. Bir şeyi daha iyi hatırlıyoruz, o da birlik ve beraberliğimizin kıymeti.
Biz Genel Başkanımızın bize gösterdiği hedefe sormadan, sorgulamadan hep birlikte yürüdük. Çünkü biliyorduk ki, o yolun sonu zaferdir. Hiç yanılmadık. Genel başkanımızın önderliğinde, her yolun sonu zafere çıktı. Ama en çok ‘Türk Metal’de kadro olmak bir iş değil, bir görevdir’ sözü aklımda kaldı. Zamanı, mekanı, mesaisi, gecesi gündüzü olmayan, her an hazır, her an donanımlı olmak gereken bir görevdir. O eğitimlerde bir şeyi daha öğrendim. Denirdi ki; Türk Metal’de görev istenmez, görev verilir. Görev istenmez ama verildiğinde, o görevin hakkını vereceksin. Geceni gündüze katacak, asla yoruldum demeyecek, her zaman üyelerimize hizmete hazır olacaksın deniyordu. Bize hep bunlar öğretildi” ifadelerini kullandı.

“Bizim Alın Terimizden Başka Sermayemiz, Sendikamızdan Başka Güvencemiz Yok”

“İşte ben bu sendikal anlayış, bu görev ahlakıyla yetiştim. Ne mutlu bana ki; bayrak yarışında, bayrak taşıma görevi bir gün bana verildi. Görevi yerine getirirken hiçbir ayrımcılık ve ötekileştirme yapmadan, bütün üyelerimizi emek kardeşim bilerek, elimden geleni değil, fazlasını vererek hizmet etmeye çalıştım. Takdir sizlerindir. Eğer bir nebze olsun görevimi yerine getirdiysem, bir nebze olsun sizlere layık olabildiysem, ne mutlu bana. Genel Kurulumuzun üyelerimize, sendikamıza ve bütün işçi sınıfımıza hayırlı olmasını dilerim. Yine öyle yapacağız. Yine el ele kol kola hep birlikte yürüyeceğiz ve zafere ulaşacağız. Bizler emekçiyiz. Bizim alın terimizden başka sermayemiz, sendikamızdan başka güvencemiz yok. Biz emeğimiz ve ekmeğimiz için mücadele ediyoruz. Ne istiyorsak, çoluk çocuğumuz için, ailemiz için, geleceğimiz için istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz.”

Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal

Daha sonra alkışlarla kürsüye gelen Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal, konuşmasında, Bartın ili Amasra ilçesinde meydana gelen maden faciasına ilişkin, “canları pahasına kazanıyorlar. Evlerinden helalleşerek çıkıyorlar, sanki her sabah ölüme gidiyorlar. Bu zamana kadar böyle geldi ama artık böyle gitmesin. Artık buna bir son verilsin. Artık bu iş kazadan çıktı, cinayet olup can alıyor. Önlemse önlem, cezaysa ceza ne yapılacaksa yapılsın” dedi.

“Başka Sendikalara Benzemez”

Türk Metal Sendikası’nın gerçekleştirdiği genel kurullarda, bölünen guruplara rastlanılmayacağını ifade ederek, “artık herkes biliyor, Türk Metal farklıdır. Başka sendikalara benzemez. Bizim için genel kurullar, hesaplaşmaların, kavgaların gürültülerin yaşandığı, katılanların gruplara bölündüğü, kıyasıya bir rekabete sahne olan toplantılar değildir. Geçmiş dönemin muhasebesinin yapıldığı, yeni dönemde daha başarılı olmak için neler yapılabileceğinin konuşulduğu, birliğin beraberliğin pekiştiği toplantılardır. Bizim için genel kurullar, yeni döneme daha güçlü, daha inançlı, daha bilinçli başlamanın ilk adımıdır. Bu genel kurulumuz da aynen böyledir. Onun için genel kurulumuzun, Türk Metal’in yiğit, çalışkan, fedakâr üyelerine, örgütlenmek için Türk Metal’e yüzünü dönen emekçilere ve evine helal lokma götürmekten başka bir amacı olmayan bütün emek kardeşlerimize hayırlı olmasını umut ediyorum” diye konuştu.

245 Bin Üye Sayısına Ulaştı


Başkan Erdal, “madem genel kurullar, bizim için geçmişin muhasebesini yapmak için bir fırsat dedik. O zaman bu fırsatı kullanarak geçmiş döneme bir bakalım. Karnemizi yazalım. Başarılı mı olduk, başarısız mı olduk bir görelim. Ama herkesin başarıdan söz ettiği bir dünyada, başarıyı neye göre ölçeceğiz?  Kıstas ne olacak? Başarı ya da başarısızlığın en temel kıstası, rakamlardır. Mesela üye sayımıza bakacağız. Bugün sayımız Temmuz’daki resmi rakamlara göre 245 bine ulaştı. Hem de sendikaların neredeyse hepsinin üye kaybettiği, sendikal örgütlenmenin çeşitli engellerle neredeyse imkânsız hale geldiği, sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada sendikaların varlık yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde geldi bu başarıdır. Genel Başkanımızın göreve geldiği zaman üye sayımız 80 bin civarındaydı. Onun liderliğinde şimdi 250 bine yaklaştık. Yani üye sayımız yüzde 300’den fazla arttı. Bu öyle sıradan bir başarı değildir. Bunun adı zaferdir.  Pevrul Başkan adam gibi adam” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeler… Edinilen Kazanımlar…

Erdal toplu iş sözleşmelerine de değindi. Türk Metal’deki en büyük grubun dahil olduğu, 100 binden fazla Türk Metal üyesini ilgilendiren, Erdemir’in de bağlı olduğu MESS’le yapılan sözleşmeyi başa koyan Erdal şunları söyledi: “Hatırlayın. Son sözleşmeyi geçen yıl 1 Eylül 2021 den geçerli olmak üzere imzaladık. Saatlik ücrete % 27,44 zam aldık. Sonra buna iki zam daha eklendi. Son zamla beraber Türk Metal üyelerinin aldığı zam kümülatif olarak tam 9,66’ya ulaştı. Buna bir de sosyal haklara gelen zamların da eklerseniz bu rakam % 138,92’ye ulaşıyor. Var mı bu rakamın yanına yaklaşabilen? Yok. Üyesine bu kadar zam alabilen başka bir sendika var mı? Yok. İşte bu da zaferdir. Türk Metal’in zaferidir. Sizin zaferinizdir. Sizin verdiğiniz destekle, güçle masaya oturan, Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ın zaferidir.

Rakamlarla devam edelim. Bizim sözleşmelerimizin en büyük kazanımlarından biri de tamamlayıcı sağlık hizmetidir. Kimsenin aklında bile yokken Genel Başkanımızın vizyonu sayesinde sözleşmeye giren tamamlayıcı sağlık hepimizin hayatını kolaylaştırdı. 2017’den bu yana ücretsiz yararlandığı tedavi sayısı 2 milyondan fazla. 37 bin ameliyat hizmetinden de, özel hastanelerde ücretsiz olarak faydalandı. 2 milyon tedavi, 37 bin ameliyat; bunun maddi karşılığının ne olabileceğini herkesin malumudur. Bunu başarabilen başka sendika var mı? Yok?

“Bir olalım, İri olalım, Diri olalım”

Bugünün en önemli konusu tabi ki Erdemir sözleşmemiz. Bildiğiniz gibi, taslağımızı Erdemir’in bağlı olduğu MESS’e ilettik, müzakerelere başladık. Yani süreç yasal olarak başladı. Ama bizim için süreç çok daha önce başlamıştı. Her zaman olduğu gibi bu taslağı da size sorduk. Yani taslak sizindir. Şimdi yapmamız gereken taslağımıza sahip çıkmaktır. Erdemir işçisinin, Ereğli Şubemize bağlı tüm üyelerimizin mücadele kararlılığına herkes şahittir. Onun için kimsenin şüphesi olmasın.
Yakup Bey’in de söylediği gibi; imzalandığında, imzalanabilecek en iyi sözleşme imzalanacak. Alınabilecek her şey alınacak. Bir kuruşunuz o masada kalmayacak. Genel Başkanımız bu sözleşmeye de mührünü vuracak. Sonunda oturacağı o masadan, yine zaferle kalkacak. Yani daha önce ne olduysa, bu sözleşmede de aynısı olacak.  Zafer Türk Metal emekçisinin, Erdemir işçisinin olacak. İmzalanabilecek en iyi sözleşme imzalanacak. Alınabilecek her şey alınacak. Bir kuruşunuz o masada kalmayacak.Bir olalım, iri olalım, diri olalım””

Demirtaş; Türk Metal İş Güvenliğine Özen Gösteriyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş da, genel kurulun başta çalışanlar olmak üzere Erdemir ve Tatmetal, Gersan ve Ersem paydaşları ile Ereğli’ye hayırlı olması dileğinde bulundu.

Konuşmasında, 41 madencinin yaşamını yitirdiği Bartın’ın Amasra İlçesindeki Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) müessesesinde yaşanan faciayı hatırlatan Demirtaş, şunları söyledi:

“Bir kez daha böyle facialar yaşanmamasını diliyorum. Aslında bu tür facialar, 1970’li yıllarda yapılan çalışmalarla dünyada önlendi.Aslında iş kazaları, önlenebilir kazalardır. Maalesef ülkemizde ise özellikle son 13 yılda 8 bin maden faciası yaşadık. Aslında bu tür iş kazaları önlenebilir kazalardır. Maalesef bu anlamda her gün 6 işçimizi kaybediyoruz. Tabi bu anlamda sendikalar son derece önemli. Türk Metal Sendikası bu konuda gerçekten iş yerlerinde azami özen gösterilmesi noktasında büyük bir çaba sarf ediyor ve Türk Metal Sendikasına bağlı iş yerlerinde kaza, yaralama ve ölüm oranları düşük. Temennimiz bunun daha da minimize edilmesidir.

Erdemir, Tatsan, Gersan ve Ersem çok önemli kuruluşlardır. Özellikle Erdemir, kurulduğundan bugüne kadar Türk ağır sanayisini sırtında taşımış ve Türkiye’nin ekonomisine, büyümesine çok önemli katkılar sağlamıştır. Ordu Yardımlaşma Kurumu da (OYAK) Türkiye’nin en büyük emekli kuruluşudur ve Türkiye’nin gözbebeği olan bir kuruluştur.”

İYİ Parti İlçe Başkanı Op. Dr. Evrim Balbaloğlu yaptığı kısa konuşmada, Amasra’da yaşanan acı olaya değindi

CHP Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Eylem Ertuğ Ertuğrul, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk de yaptıkları konuşmalarla genel kurulun hayırlı, uğurlu olmasını dilediler.

Bazı işçilerin de yönetimin çalışmalarını başarılı bulduklarına yönelik konuşmalar yaptığı genel kurulda, Türk Metal Şube Başkanı Yakup yılmaz, konuşmacı ve katılımcılar ile delegelere teşekkür etti.

AKP KATILMADI!

Türk Metal’in çevre il ve ilçelerdeki şube başkanları, bazı Oda ve dernek başkanları ile siyasi parti başkanlarının katıldığı genel kurulda, AKP Milletvekili yada il yöneticilerinin olmayışı dikkat çekti.

Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ise kutlama mesajı gönderdi.

(Haber/Susma/Talip Oruç)

Reklam