Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Necdet Sarı’nın tek liste ile aday olduğu kongre, partililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Zonguldak il Başkanı Nejdet Sarı, kısa bir konuşma yaparak genel başkana hoş geldin temellerinde bulunmasının ardından yeniden iktidar olma yolunda ilerleyeceklerini kaydetti. 

Ardından divan heyeti oy birliği ile kabul edilerek yerlerini aldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından tek liste ile gidilen kongrede faaliyet raporları okundu.  

İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen’in de katıldığı kongreye ayrıca sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Kongrenin sonunda CHP’li Gelik Belediyesi Meclis Üyesi Tayfun Bektaş’ın Yeniden Refah Partisi’ne geçmesi nedeniyle parti rozetini Genel Başkan Fatih Erbakan taktı.

Fatih Erbakan Zonguldak İl Kongresinde iktidarın ekonomik poltikasına tepki gösterdi. Amasra’da yaşanan İş cinayeti ile ilgili olarak, AKP İktidarının adalet anlayışına, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ki kararlarına yönelik eleştiri yaptı.

Erbakan; “Kamuoyunda ihmal olduğuna yönelik şüphe var. Yine faillerine gereken cezanın verilmeyeceği yönünde bir kaygı var. Bu güne kadar olan kazalarda ihmali olan yöneticiler gereken cezalara çarptırtılmadı da o yüzden. Somada 301 kişi hayatını kaybetti. Holdingi yönetenler gereken cezayı almadıkları için ailelerin acılarına acı eklendi


Erbakan,  “Şu geçen sene içerisinde alınan mesafe, dış güçlerin, onların içerideki uzantıları, medya patronlarının desteğiyle değil; Tırnaklarımızla alınan mesafedir. Şimdi önümüzde 6 Kasım 2’nci Olağan Genel Kongremiz var.  İlk şahlanışımızı, 1’nci kongremizde yapmıştık, ikincisini de 6 Kasım’da yapacağız.

Hep birlikte tarihe tanıklık edeceğiz. Bunun ardından üçüncü şahlanışımız, 2023 seçimlerinde Yeniden Refah Partimizin iktidara taşınmasıyla olacak. 14 Ekim Cuma günü Bartın Amasra’da TTK’nın Amasra müessesinde elim bir facia yaşandı. Bir kez daha vefat eden emekçilerimize Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı yaralı kurtarılanlara da şifalar diliyoruz. Şehit ve yaralılarımız arasında Yeniden Refah Partisi üyelerinin de bulunduğu, söylenecek çok şey var.

Kamuoyunda ihmal olduğuna yönelik şüphe var. Yine faillerine gereken cezanın verilmeyeceği yönünde bir kaygı var. Bu güne kadar olan kazalarda ihmali olan yöneticiler gereken cezalara çarptırtılmadı da o yüzden. Somada 301 kişi hayatını kaybetti. Holdingi yönetenler gereken cezayı almadıkları için ailelerin acılarına acı eklendi.

Kozlu’daki ocağın müdürü olan şahıs, terfi ettirilerek TTK genel müdürü oldu. Mahkeme 4 yıl ceza verdi, iyi halden 3 yıl 4 aya sonradan da 24bin 300 lira para cezasına çevirdi. Genel müdür olarak emekli oldu. Karadon faciasında müessese müdürü ödüllendirilir gibi terfi ettirilerek, genel müdür yardımcılığına getirildi. Mahkeme ceza verdi, Yargıtay onadı; sonra bu ceza bozuldu, bu kişi de genel müdür yardımcısı olarak emekli oldu. Kimse tedbir almaz, facialar devam etmeye mahkûm olur. 

Yeniden Refah Partisi olarak bu adli süreci yakinen takip edeceğiz. Cenabı Allah bundan sonra gerekli tedbirleri almayı nasip etsin, emekçileri korusun. Fıtrat demişken 2023 yılı bütçesi fakir fukaranın dar gelirlinin fıtratına yine kaybetmek, yoksulluk yine vergi ödemek düşüyor. Dar gelirli milyonların fıtratına yine yoksulluğun düştüğünün ispatıdır. 659 milyon lira bütçe açığı bekleniyor. 469 milyar bütçe açığı, bu sene ise 659; 200 milyar lira bütçe açığı artmış. 2023 yılında 3 trilyon 627 milyon lira vergi toplayacağım diyor.

Vergiler artmış, bu para nereye gidiyor? Vergiyi arttırdım, bütçe açığını kapattık dese hadi biraz daha fazla vergi ödeyelim diyeceğim ama hep borçlanma hem bütçe açığı artıyor.

Bu vergiler 4 canavara gidiyor. Biri faiz, 565 milyar lira faiz ödeyeceğim 520 milyar dolar 20 senede faiz ödediler, bu sene 329 milyar lira da ödediler. 565 milyar daha ödeyeceğim diyor.

Diğer artan bir şey, sosyal yardım harcamaları 149 milyar liradan 258 milyar liraya çıkartılıyor sosyal yardım harcamaları. Bu bütçede artan borçlanma, faiz ve imtiyazlılara akıtılacak kaynak artıyor. Sağlık bakanlığı holdinglere 46 milyar lira.  5 tane imtiyazlı holdinge ödenecek para 100 milyar lira seviyesine çıkıyor. Kur korumalı mevduata 84 milyar ödedi, sene sonuna kadar 100 milyar lira, seneye 150 milyardan fazla para ödemesi gerekecek.

Ne artmış, bütçe açığı, borçlanma miktarı, faiz ödemeleri, vergiler, imtiyazlılara yapılan ödeme ve sosyal yardım ödemeleri, sosyal yardımın artması fakirliğin artmasıdır. 

Biz bu konutları bedava vereceğiz dedik. Nasıl yapacağız, bu dört canavarı beslemeyeceğiz.  Bu dört canavara verilen para kurtarılsa,  Çiftçiye verilecek ödeme 54 milyar lira. İmtiyazlı holdingde 100 milyar lira. 5 holdinge verilen para milyonlarca çiftçiye verilen paranın iki misli. Nerede paylaşımda adalet? Sonra milletin partisiyiz, faiz lobilerinin iktidarı, imtiyazlı şirketlerin iktidarı, hani milletin iktidarı. Yeniden Refah Partisi yeniden iktidar olacak ve millete ait olan kaynakları millete verecek Allah’ın izniyle. Makam ve rakam için değil ihale ve koltuk için değil Allah rızası için çalışan kadrolarımız hazır. 2023 seçimlerinde Yeniden Refah Partisi iktidara taşıyacağız” diye konuştu.


Reklam