Cumhuriyetin İl kenti, 1 Numaralı Cumhuriyet kentinde Zonguldak’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle madenci Anıtı önünde geçit töreni gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, halkı selamladı.
Geçit törenine; Vali Mustafa Tutulmaz, Vali Yardımcıları, kaymakamlar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, İl Jandarma Komutanı kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Zonguldak Baro Başkanı Türker Kapkaç, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, AKP İl Başkanı Muammer Avcı, CHP İl Başkanı Murat Pulat, MHP İl Başkanı Varol Demirköse, İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, DEVA Partisi İl Başkanı Fatih Keleş,  İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Dilay Küçük, , Zonguldak Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Necmettin Cantaş, çok sayıda siyasi partilerin ve STK’ların temsilcileri katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet’in kuruluşunun 99’uncu yıl dönümünde bürokratlar, siyasiler, Kitle ve Meslek örgütü temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar bayram alanını doldurdu.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi:

Vali Mustafa Tutulmaz’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

“Bugün Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün  En Büyük Eserimdir dediği Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun  99. Yıldönümünü ve en büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramını büyük bir sevinç, coşku ve heyecanla kutlamanın   haklı gururunu yaşıyoruz.
Öncelikle 14 Ekim tarihinde Bartın İlimizin Amasra İlçesinde  Türkiye   Taşkömürü Kurumuna ait  maden ocağında meydana gelen ve  ülke  olarak bizleri   üzüntüye  boğan, elim kazada hayatını kaybeden emek ve alın terinin timsali  maden şehitlerimize Allahtan rahmet, kederli yakınlarına sabır ve başsağlığı, tedavileri halen devam eden yaralı madenci kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.
Malumlarınız olduğu üzere taş kömürü havzasında bugüne kadar meydana  gelen üzücü maden kazalarında 5000’e yakın madencimizin hayatını kaybettiği ifade edilmektedir. 
Acılar, hiç istenmeyen her maden kazasında tazelenmektedir.15 gün önce meydana gelen maden kazası da halkımızı derin bir üzüntüye boğmuştur.
Bu müessif olayın halkımızda yarattığı matem havasının hala devam ettiğini  hissettiğimiz bugünlerde, hayatını kaybeden madencilerimizin manevi anısına  saygı, değerli aileleri ve vatandaşlarımızın hassasiyetleri de göz önünde bulundurularak, Bakanlıkla yapılan istişare sonucunda, Cumhuriyetimizin  kuruluşunun 99.Yılı kutlama, tören ve etkinliklerinin Bartın Valiliği ile aynı  doğrultuda şekillendirilmesinin uygun  olacağı değerlendirilmiştir. Konuyu  saygıdeğer halkımızın bilgilerine sunmak isterim.

Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık, özgürlük ve kurtuluş mücadelesi, aziz milletimiz ve kahraman  ordumuzun azim, inanç ve  kararlılığı ile başarıyla yürütülmüş, zorlu muharebeler ve büyük zaferler neticesinde 99 yıl önce bugün 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet İlan edilmiştir.
Atatürk’ün liderliğinde  bağımsız bir vatan, aydınlık bir gelecek, güven dolu, onurlu, huzurlu bir yaşam uğrunda bir çok cephede  çok zor şartlar altında yürütülen ve binlerce şehit verilerek kazanılan Milli Mücadelenin ardından Cumhuriyetimizin kurulması, tarihin kaydettiği ender ve önemli başarılardan   birisi olmuş, Bağımsız Türkiye  Cumhuriyeti devleti bu büyük fedakarlık, cesaret, azim, inanç ve kararlılığın eseri olarak doğmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşundaki zorlu süreç, bu asil milletin vatan ve bayrak sevgisini, azim ve kararlılığını, her türlü imkansızlığa rağmen mücadeleci ruhunu, canını feda etmekten biran olsun  çekinmeyen onurlu duruşunu, milletimizin sarsılmaz  gücünü  tüm dünyaya göstermiştir.
Cumhuriyet, halkın iradesinin egemen olduğu, birlik, beraberlik, barış ve huzur    içerisinde özgürce  yaşamanın adıdır. Aziz milletimizin ortak değeri, hür ve bağımsız yaşamanın güvencesidir.   Ülkemiz ve milletimiz için    kazanılan en büyük değerlerden birisi olan Cumhuriyet ülkemizi aydınlık yarınlara güvenle   taşıma azmi, bilinci ve kararlılığı demektir.
Ülkemizi çağdaş dünya ile buluşturan, her alanda güçlü kılan, vatandaşlarımızı eşit haklarla donatan, her türlü gelişme ve ilerlemeye açık olan Cumhuriyet milli birlik ve beraberlik ruhu demektir.
Kurtuluş ve kuruluş  mücadelesinin ardından gelen Cumhuriyetin ilanı ile ülkemizin ve milletimizin yazgısı değişmiş, Türkiye Cumhuriyeti devleti 99 yılda her alanda gerçekleştirdiği atılım, üretim ve kalkınma hamleleri ile büyük ve güçlü bir devlet haline gelmiş, çalışarak ürettiği teknoloji ile yakından takip edilen bir ülke olarak en güçlü dönemini yaşamaktadır.
Cumhuriyetimize sahip çıkarak, yaşatmak, korumak, kollamak, gözetmek ve geleceğe güven ve umutla bakabilmek için çok çalışmak hepimizin en önemli  görevi ve ortak sorumluluğudur.

Bu bilinç, sorumluluk ve anlayışla hareket ederek, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak,    gücümüze güç katmak, öncelikli hedefimiz olmalıdır.
Büyük ve  güçlü devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün sonsuza dek sürmesi, el ele, gönül gönüle hareket ederek, milli birlik ve   beraberlik ruhu ve anlayışının hâkim kılınmasıyla mümkün olacaktır.
Tarihte olduğu gibi bugün de bağımsızlığımıza, milli birlik ve bütünlüğümüze, dirliğimize yönelen sinsi ve hain planlar ile saldırıların arkasında, her  geçen   gün  büyüyen, gelişen, kalkınan, teknoloji üreten güçlü bir devlet olmamızdan duyulan endişe ve rahatsızlığın olduğunu asla unutmayalım.
Çok büyük fedakârlık ve destansı kahramanlıklarla, binlerce  şehit verilerek kazanılan, tarihe yön veren kurtuluş savaşı sonucunda kurulan Cumhuriyetimiz, siz sevgili gençlerimizin omuzlarında ve güvencesinde ilelebet yaşayacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milletimizin en önemli özelliği olan vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik duygusu, yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma ruhu sayesinde ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün halinde huzur, güven ve barış  içerisinde yaşayacak, varlığını sonsuza dek sürdürecektir.
Sevgili gençlerimiz, ne zorluklarla bugünlere geldiğimizi hiçbir zaman unutmayacak, bu bilinçle hareket ederek ülkemizi ve devletimizi azim ve    kararlılıkla çok çalışarak aydınlık geleceğe güvenle taşıyacaklardır.
Bu duygu ve düşüncelerle, saygıdeğer halkımızın, Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.
Başta yurdumuzun kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere canları pahasına bu vatanı ve Cumhuriyeti bizlere emanet ve armağan eden aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle yad ediyor, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.
Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

‘Cumhuriyet’ temalı resim, şiir ve kompozisyon konusunda derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Törene katılan grupların geçit törenini ardından tören sona erdi.