Cumhuriyetin 99’ uncu Yılı, Pek Çok Medeniyete Tanıklık Eden Gümeli Tabiat Anıtı’ nda Kutlandı…

Cumhuriyetin 99 ‘uncu yılı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Zonguldak Şube Müdürlüğü personeli ve Bülent Ecevit Üniversitesi Genç Tema Kulübü öğrencilerince, pek çok medeniyete tanıklık eden Gümeli Tabiat Anıtı’ nda kutlandı.

Katılımcılar, Bronz Çağı’ ndan günümüze kadar varlığını sürdüren 4118 yaşındaki porsuk ağacının yanında, İstiklal ve 10. Yıl marşlarını okumanın heyecanını yaşadılar.

Ardından DKMP Zonguldak Şube Müdürünce öğrencilere, tabiat anıtının özellikleri, tabiat anıtında bulunan 4118 yaşındaki porsuk ağacı, bölgede bulunan mantarlar, ağaç türleri, bitki örtüsü ve yaban hayatı hakkında bilgiler aktarıldı.

Etkinliğin gerçekleştirildiği Zonguldak’ ın Alaplı ilçesi Gümeli beldesinde yer alan tabiat anıtı eşsiz bir doğa harikası. Doğal porsuk ağacı meşceresi özelliği taşıyan bu tabiat anıt, yaşları 500 ile 1000 arasında değişen pek çok porsuk ağacına ev sahipliği yapıyor.

Tabiat anıtının en önemli özelliği ise 2016 yılında yapılan akademik araştırmalarda yaşının 4112 olduğu tespit edilen bir porsuk ağacı. Bugün, 4118 yaşındaki bu kadim delikanlı,  ülkemizin en yaşlı, dünyanın ise en yaşlı porsuk ağacı olma unvanlarını taşıyor. 25,5 metre boyu,  7,7 metre çevresi ve eşsiz güzelliği ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor.  

Reklam