Zonguldak il Özel İdaresinden aldıkları destek ile yöresel ürün üreten Cumalı Kadınlar kooperatifi İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı toplantısına katılarak bugüne kadar yaptıkları çalışmaları ve ürünleri Meclise tanıtarak teşekkür ettiler.

Tarıma daha çok destek vereceklerini söyleyen Zonguldak il Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, Cumalı Kadınlar Kooperatifi üyelerine ve Başkanına teşekkür etti.

Zonguldak il Genel Meclisi’ne gelen Cumalı Kadınlar Kooperatifi üyeleri Meclis salonunda Manda yoğurdu, Cevizli Kömeç, Mancar dolması, Lokum, Reçel, Gözleme ve diğer yöresel ürünleri Meclis üyelerine tanıttılar.

Cumalı Kadınlar Kooperatifi Başkanı Aynur Çakar Meclis’te yaptığı konuşmada, “Cumalı kadınlar kooperatif olarak  Kadının güçlendirilmesi istihdamı yoksullukla mücadelesi ekonomik ve yasal güçlükler karşısında ezilmesini önlemeye çalışarak Zonguldak yöresel ürünlerin üretilmesi yaşatılması korunması tanıtılması gelecek nesillere aktarılması için kırsal ve kentsel alanlarda üretilen el emeğine dayalı ürünlerin teknolojik yatırımlarla desteklenerek seri üretime geçilmesi için Zonguldak’ın tüm ilçe belde köy ve kentteki kadınlar için kurulmuştur.

Buraya sizlere kendimizi anlatmak kadınlar olarak Edirne’den karsa Antalya’dan Sinop’a kadar Zonguldak yöresel ürünlerinin varlığının olduğunu ve kimsenin de Zonguldak yöresel ürünlerini yok sayarak rant ve menfaat elde edilmek için Zonguldak’ı ötekileştirmeye ve bu değerlerimizin kurban edilemeyeceğinin bilinmesi korunması ve üretilmesi için destek istemeye geldik 

Daha önce özel idarenin Zonguldak yöresel ürünleri türkiyeyle buluşuyor etkinliğine katılarak beş büyük ilde Ankara İstanbul İzmir Eskişehir Bursada ki çalışmalarına şahsi olarak katıldık şimdide kooperatif olarak Türkiyede bunu yapmak ve Zonguldak yöresel ürünlerini farkındalığını ilimize yakışır bir şekilde temsil etmek istiyoruz.

Zonguldak ili 1850 yılında kömürün bulunması ile şehir merkezinde kurulmuş Cumhuriyet ile il olmuştur ama Zonguldak ili Ereğli Devrek Filyos Alaplı Gökçebey Kozlu ile bölgede kadim kültürü ile yüzlerce yıldır var olan bir ildir yakın tarihte kömür demir ve çeliği ile Türkiye’ye hizmet etmiş bunu yaparken de kendi kimliği üzerinde çalışma yapılmamasından dolayı ne yazık ki geri kalmıştır işte bunun için buradayız. 

İl genel meclisi başkanımız özel idare genel sekreterimiz ve bazı milletvekilimiz ile bu konuyu görüştük.

Sizlerle tarihi bir karar alarak Zonguldak adının bu konuda yaşatılması için destek istemeye geldik. Bizlerde bu konuda elimizi taşın altına koyarak özveriyle çalışarak farkındalığı ortaya koymak emek ve alın terimizle Zonguldak ilinin bu konuda sizlerin desteğiyle hak ettiği yere çıkarmaya çalışacağız.

Sizler zaten il genel meclisi olarak Zonguldak ilindeki ilgili müdürlüklere gerekli destekleri vermektesiniz onlarda bu konudaki çalışmaları sahaya yansıtmaktadır örneğin  Mandacılıkla ilgili sizlerin desteği ve tarım il müdürlüğünün katkılarıyla bizlerde Çaycuma manda yoğurdunun Türkiye’de büyük bir marka oluşmasını sağladık bunun gibi örnekleri çoğaltacağız.

Bu çalışmalar zorlama iteleme dürtme ile değil sevgi istek arzu ve alın teriyle oluşmaktadır bizde bunu yapıyoruz şu ana kadar hiçbir yerden destek ve katkı almadık buraya da sizi bilgilendirmek için geldik. Sayın başkanımıza ve sizlere bizleri dinlediğiniz için teşekkür eder vereceğiniz katkı ile Zonguldaklı kadınlar olarak Zonguldak’ı bu konuda bir marka şehir yapacağımızı bilmenizi arz ederiz” dedi.  İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karavelil’de yöresel ürünlere  destek vermeye devam edeceklerini ifade ettik.

Meclis Üyeleri Yöresel Lezzetleri Tattı

Cumalı Kadınlar kooperatif Yönetim Kurulu Daha sonra manda yoğurdu cevizli kömeç, mancar dolması, lokum, reçel, gözleme ve diğer yöresel ürünler il genel meclisine ikram ettiler.
Reklam