Zonguldak Dernekleri Federasyonu  (ZONDEF) tarafından Organize edilen, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odasının da destek verdiği  ‘’İstanbul  Zonguldak Günleri’’ etkinliğinin ikincisi  Maltepe Belediyesi Fuar alanında gerçekleşti.

Etkinlikte, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından stand açılarak katılımcılar Zonguldak yatırım alanları hakkında bilgilendirildi. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri, Coşkunoğlu Kasap Izgara, Çitfçi Ali, Mevsimlik, Merss Milano ve Zonguldak Karaelmas Kadın Kooperatifi, Odanın desteği ile etkinliğe katıldı. İşletmeler ürünlerini tanıttığı gibi iş bağlantıları kurma fırsatı da buldu. Dört gün süren etkinlikte Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir tarafından bir sunum da gerçekleştirildi.

İstanbul Maltepe Belediyesi Seyir Terası Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında sunum yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, İstanbul’daki İş insanlarını Zonguldak’ta yatırım yapmaya davet etti.

Demir, “Karşılıklı önlemler, tedbirler,  ticari baskılar ve  gümrükler dünyadaki Ticaret hayatını şekillendiriyor ve maalesef bizim bölgemizde etrafımızda hiçbir zaman eksik olmayan  bölgesel çatışmalar dünyanın gündeminde önemli bir yer tutuyor. Önemli bir husustan bahsetmek istiyorum. İnsan kaynağı yetkinliğimizin uyumsuzluğu. Yani bizim eğitim kurumlarımızdan, endüstri meslek liselerimizden, üniversitelerimizden, meslek yüksek okullarımızdan mezun olan kardeşlerimizin yetkinlikleri ile bizim özel sektörün piyasada beklediği yetkinlikler arasında maalesef ciddi bir uçurum var ve hala bu konuyu çözebilmiş değiliz. İnovasyon ekosisteminin eksikliğini hepimiz çok konuşuyoruz ve ne yapmamız gerektiğini de biliyoruz ancak çok mesafe aldığımızı da söyleyemeyiz. İhracatımızı, yaptığımız ürünlerimizin katma değeri ve teknolojiyi arttırmak zorundayız. Bu da bu da önemli bir gündem. Ayrıca yapısal reformlar da bugün önemli bir gündem ve yarın da öyle olacak çünkü dünya her gün değişiyor. Devletimizin yatırımcısını sürekli desteklemesi gerekiyor.

Zonguldak’ın ulaşım sorunu yok. Çok modlu ulaşım  imkanına sahibiz. Zonguldak’ta havaalanımızda var. Limanımız var. Allah devletimize zeval vermesin karayollarımız ve demiryollarımız da yenilendi. Dolayısıyla biz 4 ulaşım hattının kesiştiği bir coğrafya haline geldik. Çaycuma’da bir Lojistik Merkez kurma çalışmamız var. Biz burada repo, antrepo, paketleme tesisi, e-ticaret gibi yatırımları derli toplu yapalım ve hepsini bir araya toparlayalım ve dolayısıyla girişimciler tek başına olmasın çevreyi de kötü kullanmasın diye hepsi bir arada olsun diye böyle bir proje tasarladık. İnşallah bunu da önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz ve Bu projede asgari 2 bin  kişilik istihdam vaat ediyor diyebiliriz” dedi.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir’in Zonguldak yatırım ortamı hakkındaki detaylı sunumu sonrasında soru cevaplarla toplantı tamamlandı.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, ‘’ İlimizi tanıtmak, ilimizin yatırım ortamı hakkında girişimcileri bilgilendirerek ilimizde yatırıma davet etmek; mevcut girişimcilerimizi tanıtmak, iş bağlantıları kurmalarını sağlamak, ilimizin ekonomisini büyütmek, sosyal yaşamını hareketlendirmek amacıyla bu tür etkinliklere katılıyor; üyelerimizin katılımını destekliyoruz. İkinci Zonguldak Günleri etkinliğine de bu amaçla katıldık. Başta organizasyonu gerçekleştiren ZONDEF Genel  Başkanı Ziya Öncan olmak üzere organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Reklam