FİLYOS- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığınca (TPAO) yürütülen süreçle Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde açılan “Açık Deniz Sondaj Teknolojisi Programı” ve “Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi Programı” bölümlerine gençler büyük ilgi gösterdi. https://cmyo.beun.edu.tr/madencilik-ve-maden-cikarma-bolumu/acik-deniz-sondaj-teknolojisi-programi.html

Ülkede millî teknisyenlerin yetiştirilmesi için harekete geçen TPAO, YÖK ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi arasında yoğun çalışmalar yaptı.

Tüm tarafların desteği ile “Açık Deniz Sondaj Teknolojisi Programı” ve “Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi Programı” açılması kararına varıldı.

Üniversitede 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Döneminin resmi açılışı, 14 Kasım 2022 tarihinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in katılımıyla gerçekleştirilecek.

TPAO’NUN Öncülüğünde Açılan Bölümler Doldu

Yükseköğretim Kurumları Yerleştirme sınavında, bölgedeki lisans programlarının üzerinde bir başarı puanı ile alım yapan bölümlerde açık bulunan tüm kadrolar doldu.

Bu kapsamda, “Açık Deniz Sondaj Teknolojisi” bölümüne 23 öğrenci, “Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi” bölümüne ise 26 öğrenci yerleşti. Buna göre, toplamda 49 öğrenci yeni açılan bölümlere kayıt yaptırmaya hak kazandı.

TPAO tarafından, yeni açılan ilgili bölümlere kaydını yaptıran öğrencilere 12 ay boyunca 3 bin lira burs desteği de verilecek.

Teorik Ve Uygulama Ortamı İçin Bina Yenileniyor

Öğrencilerin hem teorik hem de uygulamalı olarak; kaliteli bir eğitim alabilmesi için birçok çalışma yürütülüyor. Üniversite kampüsü içinde bulunan bir bina, bu bölümlere tahsis edilirken, tüm binanın yenileme çalışmaları da yapılıyor. Yenileme çalışmaları kapsamında, bina içine laboratuvar kurma çalışmaları devam ediyor.

Öğrenciler İçin Sosyal Ortam

Öte yandan, “OTC Club” adıyla öğrencilerin sosyalleşebileceği ve sektör profesyonellerinden network oluşturabileceği bir merkez kurma çalışmaları da devam ediyor. Söz konusu merkezde öğrencilerin yabancı dil gelişimleri de desteklenirken, merkezin kütüphane ve kafe gibi öğrencilerin günlük hayatlarını geçirecekleri bir yer olması planlanıyor.

Mezun Olan Öğrenciler İstihdamda Öncelikli Olacak

Bölümlerden mezun olan öğrenciler, Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nde, sondaj gemilerinde (Fatih, Yavuz, Kanuni ve Abdülhamit Han), açık deniz sondaj servisi operasyonlarında stajyer teknisyen olarak işe alımda öncelikli olacak. Bu yapılan atılımla birlikte, TPAO’nun deniz operasyonları başta olmak üzere kara sondaj operasyonları için de önemli bir insan kaynağı yaratılmış olacak.

Reklam