Türkiye’nin ilk entegre sanayi kuruluşu şirketi, Nisan 2022 tarihinde başlattığı 4 Numaralı Yüksek Fırınının yenileme çalışmalarını tamamladı. Ülkemizin “Türkiye Yüzyılı” hedefleri doğrultusunda bugün fabrika içerisinde düzenlenen bir tören ile açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Bayraktar’ın katılımları ile gerçekleşen törende, Bayraktar fırının ilk ateşini yaktı. Törene, Yönetim Kurulu Başkanı yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üst Yönetim de katılım sağladı.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında şu bilgiler yer aldı; “4 Numaralı Yüksek Fırınımızın dökümhane bölümü fırın önünde düzenlenen tören, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Dr. Alparslan Bayraktar’ın açılış konuşması ile başladı. Yüksek fırın yenileme çalışmalarının planlanan tarihte gecikme olmadan tamamlanmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Bayraktar, “Fırınımızın yenileme çalışmalarının tamamlanıp, faaliyete alınıyor olmasının, Büyük Kardemir Ailesine, kentimize ve Türk Çelik Sektörüne hayırlı olmasını dilerim” sözlerini iletti. Sayın Bayraktar konuşmasında, çelik üretim faaliyetlerimizde yüksek fırınlarımızın önemini ve yenileme çalışmalarına değindi. Yönetim Kurulumuzun hassasiyetlerini de aktaran Bayraktar’ın konuşmasının ve Karabük İl Müftü Yardımcımız Sayın Mahmut Emin’in dualarının ardından, 4 Numaralı Yüksek Fırın Kontrol Odası’nda, fırının işletmeye alınması için butona basılması ile birlikte ateşleme töreni gerçekleştirildi.

Toplam dört adet yüksek fırını ve çelikhanesi ile birlikte yıllık 2,5 Milyon Ton sıvı ham çelik üretimi gerçekleştiren şirketimiz, mevcut tesislerin yenilenmesi ve yeni yatırım hedefleri ile ulusal ve uluslararası çelik sektöründe gün geçtikçe güçlenmeye devam ediyor. Özellikle vasıflı çelik ve yeni ihracat pazarları konusunda çalışmalarını ilerleten fabrikamız, 2022 yılı içerisinde tamamlamış olduğu iki yüksek fırın yenilenmesi ile gelecek yıllara daha emin adımlarla ilerliyor.

4 Numaralı Yüksek Fırınımızın, kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.