CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın basın toplantısında asgari ücret konusuna değinmesi sırasında Zonguldak ve Çaycuma’ya yönelik sarfettiği sözlere tepki gösterdi.

Ebru Uzun, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, GMİS Genel Merkez yöneticilerine de tepki gösterdi.

CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun yaptığı basın açıklamasında; “İşi tanımayan, yöreyi bilmeyen, Çaycumadan ve dolayısı ile Zonguldak işçi sınıfından ve köylüsünden bir haber Ergün Atalay,

Türk işçisinin hakkını Suriyeli işçilere yediren Ergün Atalay .Toplu sözleşme zamanları ortaya çıkan ve kulağına ne üflendiyse ‘şu rakam kırmızı çizgimiz diyen Türk-İş Başkanı.Sayı ile rakamın ayırdına varamayan Türk-İş Başkanı.Zonguldak Taş Kömürü kurumundan ve Zonguldaklının ödediği bedellerden bir haber Türk-İş Başkanı.40 yıldır masadaymış Ergün efendi!Ne yaptın Türk sendikacılığı adına, neyi başardın ?Türk işçisini 300 doların altında çalışmaya mahkum eden Türk -İş Başkanı.

Çaycuma köylüsü anlamaz he mi? Şehirli Ergün efendi!40 yıldır sendikalarda atom mu parçaladınız siz ?Masada başka, kuliste başka Ergün efendi… Sendikacılığı ücret pazarlığı zannedip o pazarlığa da girişemeyen Ergün efendi.Sen neler biliyorsun da Çaycumalı’dan, Zonguldaklı’dan üstünsün Burnu Kaf Dağında Ergün efendi.Tek bir hak mücadelesi örneği sergileyemeyen ancak’ Kırmızı Çizgisi Meşhur ‘sendika başkanı. Ergün Atalay’ı herkes az buçuk biliyor da… ya işçimizin tek güvendiği Genel Maden İşçileri Sendikamıza ne demeli bilemedim.

Siz Ergün Atalay’a  bile anlatamamışsanız Zonguldak’ın şanlı geçmişini, canıyla ödediği ve ödemekte olduğu bedelleri bildirememişseniz böyle konuşabiliyor. Şimdi GMİS yöneticileri şapkayı önlerine koyup bir kez daha düşünsün… Konfederasyonlarına bile anlatamadıkları Zonguldak ve emek mücadelesini kime anlatabilmişler acaba?

Bu durum Zonguldak İşçi Sınıfına ve Zonguldak halkına hakarettir. Hadi, bu hakaretin ve ölçüsüz bilinç noksanlığının yanıtını ver konfederasyona, biz de Zonguldak işçisi ve Zonguldak halkı hepten sahipsiz değilmiş diyelim sayın sendika yöneticileri…İşte böyle, böyle “onlar anlamaz, onlar bilmez” diyen sendikacılık anlayışı ile bu günlere geldi bu işler!Ses ver bahtı kara, serveti kara, işçisi kara, kaderi kara, tepesinde bulutları kara, talihi kara Zonguldak…

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ne demişti?

Türk-İş ne söylediyse ona yakın sözleşme imzalamıştır. Hiçbir zaman olmayacak bir şey konuşmamıştır. Ancak insanlar sıkıntı içerisinde. 7 bin 785 bizim çıkardığımız maliyetimiz. Neden 8 bin değil, 9 bin, 10 bin değil. Yani bunu burada Zonguldak Çaycuma’daki köylüsü bunu nereden bilsin asgari ücreti bilmiyorsa… Onu da sorabilir bize yani. Bu bizim açlık sınırımız onu açıklıyoruz. Biz 40 senedir bu masadayız. Yani kamuoyunun memnun olmadığı hiç bir şeyin altına imza atmadık yine aynısını noksansız yaparız”

Reklam