KESK’e Bağlı Tüm Bel-Sen yönetimi İBB Ekrem İmamoğlu’na yönelik alınan mahkeme kararına tepki gösteren basın açıklaması yayınladı.

Tüm Bel-Sen’in basın açıklamasında; “Biz yerel yönetim emekçileri, dün olduğu bugün de 16 milyon İstanbullunun iradesine sahip çıkıyor ve hukuksuzluk karşısında demokrasinin yanında duracağımızı bir kez daha beyan ederek, Sayın Ekrem İMAMOĞLU’nun yanında olduğumuzu ve her zaman dayanışma içinde olacağımızı belirtiyoruz.” Denildi.

Açıklama şöyle;  

“Dün akşam hepimiz, halkın seçimlerde beyan ettiği demokratik iradeyi gasp etmeye yönelik Sarayın yargı eliyle gerçekleştirdiği yeni bir siyasi darbe girişimine şahitlik ettik.

İstanbul halkının iradesiyle iki kez seçilmesine rağmen bu sonucu bir türlü hazmedemeyen Saray rejimi tarafından sürekli hedef alınan ve türlü baskı ve müdahaleyle hizmet üretemez hale getirilmeye çalışılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na bu sefer de yargı eliyle müdahale edilmeye girişilmiştir.

Bir hakaret davası olarak başlayan ama aslında “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” kâbusunun bir sonucu olarak yaşanan sözde yargılamada; hukuk ve adalet yerine, Sarayın tek adam hukuksuzluğu hükmünü vermiş ve Ekrem İmamoğlu’na siyaset yasağı getirilmiştir.

 Sarayın, siyasetten sendikalara ve meslek odalarına, tüm muhalif kurum ve kişileri susturma ve etkisizleştirme girişimlerinin aracı olarak kullandığı yargı tiyatrosunun son perdesi bu sefer Ekrem İmamoğlu’na şahsında yaşanmıştır.

Hukukla alakasız bir şekilde tamamen siyasi olarak verilen bu karar Sayın Ekrem İmamoğlu şahsında halkın demokratik tercihinin ve iradesinin hiçe sayılmasıdır. Bu anlamıyla demokrasiye darbe niteliğinde olan bu karar siyasi yaşamımızda son dönemde yaşadığımız seçilenlerin bir şekilde görevden alınması ve kayyum atamalarıyla yeni bir rejim yaratılması girişimlerinin günün sonunda geldiği sonuçtur.

Toplumumuzun artık aleni hale gelen bu hukuksuzluklar ve anti-demokratik, otoriter kuşatma karşısında demokrasiye, adalete, eşitlik ve özgürlük taleplerine sahip çıkması, yaratılmak istenen karanlığa, kumpaslara karşı demokrasiden yana tavrını yılmadan, korkmadan ortaya koyması her zamankinden daha önemlidir.  

Çünkü Hiçbir Zor, Seçmenin, Halkın İradesinden Büyük Değildir.

Biz yerel yönetim emekçileri, dün olduğu bugün de 16 milyon İstanbullunun iradesine sahip çıkıyor ve hukuksuzluk karşısında demokrasinin yanında duracağımızı bir kez daha beyan ederek, Sayın Ekrem İMAMOĞLU’nun yanında olduğumuzu ve her zaman dayanışma içinde olacağımızı belirtiyoruz.