Birleşik Kamu –İş Zonguldak İl Temsilcisi Metin Kahveci, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik verilen hapis cezası nedeniyle tepki gösterdi.

Kahveci konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Kahveci, “Altını çizmek isteriz ki bu karar sadece Ekrem İmamoğlu’na verilen bir cezadan ibaret değildir. Bu kararla 16 milyon İstanbullunun iradesine gölge düşürülmüştür. Bu kararla tam da seçim öncesinde muhalefet bloğunun en önde siyasetçilerinden biri hedef alınarak, demokrasi kültürümüze darbe vurulmuş; seçimin güvenliği ve hakkaniyeti açısından yeni soru işaretleri oluşturulmuştur

Açıklamada şu görüşler dile getirildi:

“Seçim sürecine giren ülkemizde yine, seçim gündemini ne yazık ki gelişmiş ülkelerde olduğu gibi adayların vaatleri değil peşi sıra gelen rezaletler belirlemektedir.
Bu durumun son örneği; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun, YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada  (  yani kuzu suyumu niye bulandırdı hesabı) İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesi ve siyasi yasak anlamına gelen 53. maddenin uygulanmasına hükmedilmesi olmuştur.

“İstanbul rantının tarikat ve cemaatlara yeniden peşkeş çekilme işidir”

İmamoğlu’nun belediye başkanı seçildikten sonra 30 Ekim 2019’da -yani 3 yıl önce- yaptığı ve seçim sürecinde gördüğü usulsüzlükleri anlattığı bir konuşmasından yola çıkarak tam da seçim öncesinde cezaya çarptırılması zamanlama açısından da manidardır. Bu ceza yargı sopasıyla sindirme cezasıdır. İstanbul rantının tarikat ve cemaatlara yeniden peşkeş çekilme işidir.

Altını çizmek isteriz ki bu karar sadece Ekrem İmamoğlu’na verilen bir cezadan ibaret değildir. Bu kararla 16 milyon İstanbullunun iradesine gölge düşürülmüştür. Bu kararla tam da seçim öncesinde muhalefet bloğunun en önde siyasetçilerinden biri hedef alınarak, demokrasi kültürümüze darbe vurulmuş; seçimin güvenliği ve hakkaniyeti açısından yeni soru işaretleri oluşturulmuştur. Birleşik Kamu İş olarak  her zaman haksızlıklara karşı çıkarak İmamoğlu’nun yanındayız. İmamoğlu’nun bu tür oyunlarla yedirilmesine bu halk izin vermeyecektir.

“Bu kararı nefretle şiddetle kınıyoruz”

Milletin egemenliğinin en önemli değer olduğunu söyleyen büyük önder Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet’te “Yüce Türk Milleti Adına” karar açıklayan mahkemelerin, milletin iradesini gölgede bırakması hem demokrasimiz hem de adalet sistemimiz açısından düşündürücüdür. Bu karar siyasi bir karardır. Yargının bu kararı objektif ve evrensel ilkelerden uzaktır. Rakipleri dümen oyunlarıyla ekarte etme işidir. 21 yy her şey açıkça görülüyor. Bu kararı nefretle şiddetle kınıyoruz. İmamoğlu’nun her zaman yanında olacağımızı belirtirken hak eninde sonunda yerini bulacak , mesleğini kötü niyette  kullanan kişilerden  hesabı sorulacaktır.

Reklam