Zonguldak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile “2022-2023 başvuru dönemi kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı” bilgilendirme toplantısı Oda Toplantı Salonunda yapıldı.


Bilgilendirme Toplantısının açılışı Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya tarafından yapıldı. Sarıkaya,  açılış konuşmasında Zonguldak’ın ekonomik ve sosyal yönden kalkınması için kırsal kalkınmanın önemine dikkat çekerek, söz konusu desteklerden yararlanarak büyüyen Zonguldak’ta istihdamın artacağını, sosyal yaşamın gelişeceğini söyledi. Sarıkaya, Zonguldak ilinin halen Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardımları (İPARD) kapsamında olmadığını ancak Oda tarafından yapılan çalışmalarında katkısıyla 2023 yılında kapsama alınması yönünde çalışmalar yapıldığını da ifade ederek, bu durumda girişimcilerin önünün daha da açılacağını ifade etti. Akabinde söz alan Tarım ve Orman İl Müdürü Cemalettin Çataklı üyelerden çok sayıda proje beklediklerini, proje başvuru sürecinde her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından; Zonguldak Tarım İl Müdürlüğü uzmanları “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi “ile “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi” konularında  sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, ” Tarım ve Orman Bakanlığımız, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi  başlıklı çağrıların  üst limitlerini arttırdı. Başvurular Ekonomik Yatırımlar için 09 Aralık 2022 – 10 Şubat 2023  tarihleri arasında internet üzerinden yapılabilecek. Hibeye esas proje üst limitleri artırılmış olup; EKONOMİK YATIRIMLAR başlığında yeni yatırımlar için 7.000.000.- TL, tamamlama yatırımları  için 5.000.000.-TL, teknoloji yenileme yatırımları için 4.000.000.-TL üst limit belirlenmiştir.

KIRSAL EKONOMİK ALTYAPI YATIRIMLARI başlığında başvurular 09 Aralık 2022 – 20 Ocak 2023 tarihleri arasında internet üzerinden A İş Planı (Makine-Ekipman):            Bir adet makine/ekipman alımı için başvuru yapılabilecek olup 5.000-500.000.-TL limitli başvurular; B  İş Planı :Ekonomik yatırımlar formatında yapılacak başvurular inşaat işleri ve makine ekipman alımlarını kapsayacak olup 50.000-1.000.000 TL arası bütçeli olabilecektir.

Üyelerimizin bilgilendirilmesi ve teşvik edilmesi konularında gösterdikleri samimi gayretlerinden dolayı başta İl Müdürümüz Cemalettin Çataklı olmak üzere  İl Tarım ve Orman  Müdürlüğümüz çalışanlarına teşekkür ediyorum’’ dedi.

Toplantıya; Tarım ve Orman İl Müdürü Cemalettin Çataklı, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odaları Akademik Danışmanı Doç.Dr.Ferdi Kesikoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Birim Uzmanları ve  Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri katılım sağladı.

Reklam