Karamsarlık ne demek?

Umudunu yitirmek?

Kararsızlık nasıl bir şey?

Hepimiz yaşar mıyız bunları?

Sizin de bazen yüreğiniz kararıyor mu? A

caba nasıl çıkacağız bu işlerin içinden diyor musunuz?

Asgari ücrete zam. 8500 TL. Kiralara ‘yine’ zam. Ekmeğe ‘bile’ zam. Henüz elimize geçmeden paramız, eridi gitti. Ben neyim? Biz neyiz bu memlekette? Haklarımız neler?

Hak demişken… Ne zaman bırakacağız haksızlık karşısında susmayı?

Bir avuç duyarlı insan olmaktan ne zaman vazgeçeceğiz?

 6 yaşındaki bir değil belki de binlerce çocuğun sesi olabildik mi?

Elbette elimizden geleni yaptık, ona şüphem yok. Ama daha fazlasını yapacağız. Bu memlekette haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe uğrayan herkesin sesi olacağız biliyorum. Ne zamandır sustuyoruz çocuklarımızı? Bağıra çağıra oyun oynaması gereken çocukların çıkaramadığı ses neden olmak zorundayız? (Elbetteki olacağız, olacağız da bu yavrucaklar neden bunları yaşıyor?)

Neden sahip çıkamıyoruz bu memleketin bu güzel yüzlü çocuklarına? Apartman dairesine üniversite yapmaktan vazgeçtiğimiz gün, ağaçları kesip avm yapmayı bıraktığımız gün, en ücra köyden en kalabalık semte kadar nitelikli, kaliteli ve eşit eğitim verebileceğimiz gün sahip çıkacağız. İklim krizi için az çok demeden bir şeyler yaptığımız da kurtaracağız onları. Her çocuk eşit hakla, üşümeden, karnı doyabildiğinde sahip çıkmış olacağız.

Bu memlekette ne zaman bir çocuk ağlamayacak, işte biz o gün çok mutlu olacağız. Biz o gün “gelişmiş” bir ülke olacağız.

İşte o zaman kıskanılacağız. İlk önce kazanacağız, hak, hukuk, adalet kazanacağız. Elele verip ses olacağız, duymazlarsa daha çok bağıracağız. Ve sonunda elbet bizde kazanacağız. Bir gün bizler de yetmeyen asgari ücret, çocuk gelinler, katledilen kadınlar, kesilen ağaçlar ve haksızlığa uğramış herkesi, her şeyi, her olayı geride bırakıp bilimden, teknolojiden ve gelişmekten konuşacağız. Hatta belki de gezip tozmaktan. Ne dersiniz sevgili okur, olur mu? Gelir mi o güzel günler? Gelir. Gelecek. Ve o gün biz hepimiz, birbirine ve kendine inanmış herkes zafer kutlayacağız.

İşte sizin için bir şarkı: Mehmet Celal-Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek Sevgiyle..

Reklam