İktidar asgari ücreti açıklamasının üzerinde ay geçmedi, kentte Minibüs ücretleri yeni yıl ile birlikte 7,5 lira oldu, ekmekten, doğalgaza kadar faturalar 2023’e girerken el yakmaya başladı.Yani milyonlarca insan özellikle asgari ücretle geçinen ve güvencesiz çalışanların yaşamı daha da zorlaştı.

Verilen zam, kişinin yanında çocuğuyla sadece çarşıya inmesi ve çıkması 50 TL yi geçti.

Siyaset bunun neresinde derseniz aslında o da başka bir boyutta.

Kentte siyaset daha çok sosyal medya üzerinden, basının kendi arasındaki rekabet ve tartışmasından ve polemik üzerinden yürüyor.

Gazetecilerin kendi aralarındaki tartışma devam ederken özellikle Belediye Meclis toplantılarındaki karşılıklı tartışmalar ise gerçek gündemi öteleyerek devam ediyor.

Önceki gün Zonguldak Belediye Meclisinde tartışma daha çok da politik-parti kimlikleri yada yerel yönetimin sorunları üzerinden değil de gelip dayandığı ve basınında bilerek öne çıkartarak kişiselleştirdiği CHP Grup Başkanvekili Dr. Atınç Kayınova ile Belediye Başkanı Dr.Ömer Selim Alan’ın aylardır süren popülist ve seviyesiz tartışmaları gündemde yar alıyor.

Geçtiğimiz aylarda bu ikilinin, ‘yok sen doktora görün, yok senin kişilik ve psikolojin bozun” vb tartışmalarına CHP İl Başkanı Murat Pulat’ında eklenerek hastane kapılarında psikolog aramaları basında günlerce yer almıştı.

Bu hafta ise Atınç Kayınova’nın gerçekten önemli bir konu olarak gündeme getirdiği ‘Sıfır Atık’ Projesi kapsamında yürütülen ve ülke genelinde dile getirilen bu çalışmanın arkasında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın olduğu iddia edilen her şehirde belediyeler tarafından organize edilen ‘Giyisi toplama’ ‘Geri dönüşüm’ konusu Zonguldak Belediyesi meclisinde de konu oldu.

Normal şartlarda muhalefet olarak gayet doğru ve yerinde bir soru ve itiraz geldi.

CHP Grup Başkanvekili Atınç Kayınova, görevi gereği gündem dışı söz alarak, kentin değişik noktalarına konulan ve belediye temizlik işleri tarafından kontrolü sağlanan ‘giyisi toplama kutuları’nda biriken geri toplam giyisilerinin akıbetini sordu ve ekledi.

“Tekstil atıklarından başlarsak şehrin çeşitli yerlerine konan kumbaralara yardım ve destek amaçlı evlerindeki az kullandıkları ya da başka insana faydası olacağını düşündükleri tekstil maddelerini bu kumbaralara bırakıyorlar. Bunu ‘birilerine yardıma gitsin, birilerinin ihtiyacını karşılasın’ diye bir vicdani duruşla bunu yapıyorlar. Bunu yaparken de o kumbaranın üzerinde Zonguldak Belediyesi yazıyor. Ancak süreç içerisinde gördüğümüz kadarıyla net olarak ortaya konmamış sonuç var. Sonuç halkın bu iyi duygularının kötüye kullanılması! Burada toplanan giysilerin insanlara dağıtılmak yerine ta Afrika’ya kadar uzanan boyutlarda bir ticari meta haline geldiği yönünde bilgiler var.Zonguldak’ta olmayan ama birçok şehirde olan şekliyle bir ofis üstünden ihtiyacı olan insanlara dağıtıldığı yönünde bilgiler var ama Zonguldak Belediyesi’nde bu yok. Toplanan tekstil atıkları Zonguldak içinde bile dağıtılmadan Türkiye’nin herhangi bir iline hatta Afrika’da ki ülkelere iletildiği yönünde bilgiler var.” bu konuda bir açıklama istedi

Ne var bunda gayet açık, net ve cevaplanmasında sakınca görülmemesi gereken bir konu

Yerel yönetim olarak, temizlik işleri tarafından yürütülen bu konuyu Kayınova kime, nereye soracak tabiki Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’a dolayısıyla meclise

Fakat iş geldi kamuoyuna tersinden kişiselleşerek, iki Dr. karşı karşıya vb. olarak yansıdı. Daha çokta CHP’li Kayınova üzerinden.

Öncelikle ilk başta yazdığım yere geliyoruz. Herkes gergin, ateş atsanız parlayacak. Çünkü kriz çözülemiyor, ekonomi her geçen gün insanların üzerine karabasan gibi çöküyor. İktidar yönetemiyor, seçime zaman kala, siyasi cinayetler, zamlar biryandan, diğer yandan hukuksuz, binbir bahanelerle İmamoğlu’ndan, Kaftancıoğlu’na kadar uzanan mahkeme kararları. Diğer yandan Güneydoğu’da DTP Genel Başkanlarından, parti il yöneticilerine kadar herkes tutuklanıyor. Yani seçime giderken kavga sertleşiyor. İşte siyasetin ustalığı, deneyimi, tarihsel birikimi burada devreye girmesi lazım. İlkeli,tutarlı halktan, ezilenden, yok sayılandan yana siyaset.Bu durum ve bu mücadele ancak yönetemeyenleri, kriz yaratanları başımızdan gönderebilir.Gerisi kişisel kavgaya dönüşür.Onda hevesli olanlar horoz dövüşü izlemeye gitsinler.Siyaset yapmak bu değil.

Kulis Bilgisi

İYİ Parti İl Kongresine giderken, kulisler hareketlendi. Bir yandan İl Başkanlık yarışı kızışırken diğer yandan İYİ Parti’den ilk sıra tartışması alttan alta kaynıyor. Son kulis bilgilerinde birinci sıra milletvekilliği için Ali Uzun’un ismi siyasi kulislerde konuşulduğu yönünde. Bir anlamda da İl Başkanlığı yarışı değil İYİ Parti’de Birinci sıra yarışına dönüştüğü gelen bilgilerde.

Sağlıcakla kalın

Reklam