Sol Parti Zonguldak İl Örgütü, TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamlarına yönelik olarak değerlendirme yaptı.

Sol Parti Zonguldak İl Örgütü yaptığı basın açıklamasında, “Emekçilerin ve emeklilerin ücretlerini gerçek sendikal örgütler ile toplu sözleşme masasında pazarlık edilerek hesaplanmasını, En düşük emekli maaşının asgari ücret rakamına yanı 8.500 TL ye yükseltilmesini, Kamu Emekçilerini en az asgari ücrete yapılan % 54 oranında zam yapılmasını talep ediyoruz.”denildi

Açıkamada şu görüşler dile getirildi:

“Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Aylık % 1.18 yıllık % 64,4 son altı aylık 16.48. Kim hesapladı TÜİK. Gerçek enflasyon kaç? % 130. Bu rakamlar kamu çalışanları ve emeklilerin maaş oranlarını belirledi. İnandık mı? Hayır. Enflasyonu açıklayanlar samimi mi? Hayır. Biz bu filmi her yıl seyrediyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da emekçilerle, emeklilerle utanmadan dalga geçiyorlar.

AKP iktidara geldiğinde yolsuzluk, yasak ve yoksullukla mücadele edecekti. Geldiğimiz noktada yolsuzluklar devasa boyutlarda, yasaklar her alanda, yoksulluk tüm halk kesimlerinde yaşanılır oldu.

Örgütlenme hakkı ve sendikal haklar konusunda vaatlerle iktidar oldular. Önce kamu emekçilerinin toplu sözleşme ve grev haklarını ellerinden aldılar. İşçi sendikalarının grevlerini her defasında milli güvenlik gerekçesiyle ertelediler.  Örgütlü yapıları ve mücadeleyi zayıflatmak vede yok etmek için güdümlü sendika Memur-Sen’i yetkili sendika yaptılar. Toplu sözleşmeyi görüşmeye çevirip kendi kendilerine ücretleri belirlediler. Ne ilginçtir ki her toplu görüşmede anlaştıkları oran enflasyonun altında kaldı ve enflasyon farkı ödemek zorunda kaldılar.

“Memur-Sen Genel başkanı memnuniyetini iletti”

İlgiçtir ki enflasyonun açıklandığı gün Cumhurbaşkanı Memur-Sen’in bir etkinliğinde kamu çalışanları ve emeklilere verilecek zammı % 25 olarak açıkladı ve alkışlandı. Memur-Sen Genel başkanı memnuniyetini iletti. Bu açıklamadan bir gün sonra AKP drup toplantısında keendi rakamını % 5 daha arttırdırak çıtaayı % 30 yükseltti. Karlı dağdan kar bağışlar gibi.  Kamu çalışanları ve emeklilerle adeta dalga geçti. Memursen başkanının gözüne bakarak yaptı bu açıklamayı. Ulufe dağıtır gibi açıklanan bu zamları kabul etmiyoruz. Gerçek enflasyonun yıllık enaz % 130, açlık sınırının 8.300 TL olduğu bir yerde bu artışlar çok komik kalmaktadır. Hele hele  en düşük emekli maaşının 5.500 TL olmasını emekliyi ölüme mahkum etmektir.

SOL Parti olarak;

Emekçilerin ve emeklilerin ücretlerini gerçek sendikal örgütler ile toplu sözleşme masasında pazarlık edilerek hesaplanmasını,

En düşük emekli maaşının asgari ücret rakamına yanı 8.500 TL ye yükseltilmesini,

Kamu Emekçilerini en az asgari ücrete yapılan % 54 oranında zam yapılmasını talep ediyoruz. Saray iktidarını uyarıyoruz. Seçim yaklaştığı için yaptığınız kademeli ücret zamları bile yarattığınız hayat pahalılığı, kaybettiğimiz alım gücünün telafi için anlamsız kalmaktadır. Bizler biliyoruz ki önümüz süreçte kaşıkla verdiğinizi yeni zamlarla kepçeyle geri alacaksınız. Halkımız kendilerine saygı duymayan, hakkını vermeyen,  emeklerini değersizleştiren, yaşamını zorlaştıran, kendileri ile dalga geçen siyasi iktidarlara zamanı geldiğinde dersini verir. Sandıkta yurttaşlık görevini yerinee getirerek yaşatıklarınızın hesabını mutlaka ssoracağız.

Reklam