Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Canlı, gazetecilerle kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.

Canlı, toplantıda çalışmalarına destek veren isimleri saydı, CHP’li vekillerin gerek üretim alanlarını gerekse de ZAYBİR’in çalışmalarına destek vermediklerini dile getirmesi dikkat çekti.

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Canlı, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Lokalinde yaptığı toplantıda ZAYBİR Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte basının kaşısına çıktı.

Canlı yaptığı basın açıklamasında; “Günümüz koşullarında bölgemizde bulunan enerji üretim biçiminin takdirini kamuoyuna bırakıyoruz ancak, havayı, suyu ve toprağı olumsuz etkileyen her şey arıcılığın ölüm fermanıdır. Her şeye karşın yaşamayı başaran kestane ağaçları, enerji geçiş hatları ve imar planı iddiasıyla yok edilmek üzere. “dedi

  Açıklamada şu görüşlere yer verdi, “Sizler sayesinde kamuoyunu bilgilendirmek, içinde bulunduğumuz 2023 yılına ilişkin hedeflerimizi ve olanaklarımızı değerlendirmek istedik.

                Başta “sağlıklı toplum için arı gibi çalışkan kadınlar” projesi olmak üzere yaptığımız tüm çalışmalarda bizi destekleyen, kolaylık sağlayan, yol gösteren, özendiren ve hepsinden önemlisi engel olamayan herkese teşekkür ederiz. Bu bağlamda;

                Sayın Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekili Hamdi Uçar,Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, Özel idare genel Sekreteri Ahmet Güral Karayılmaz ve tüm personele, Kdz Ereğli Kaymakamı Mehmet YAPICI, Kdz Ereğli İlçe Tarım Müdürü Osman Günaydın, Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, ve tüm personellerine teşekkür ederiz.

                Öncelikle yürüttüğümüz “sağlıklı toplum için arı gibi çalışkan kadınlar” projemizden hedefimiz, verimi artımak, ana arı üretimi, arı sütü üretimi, propolis üretim ve işleme çalışmalarını hem üretim hem de eğitim olarak devam ettirmek. Projenin tüm aşamalarında her türlü desteği sağlayan başta Sn. Genel Sekreter Lütfi Altunsu olmak üzere tüm BAKKA çalışanlarına teşekkür ederiz.

                Arıcılık mevzuatında değişiklik yapılmaktadır. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak bizim de katkı sunduğumuz yönetmelikle, Bal üretim alanlarının artırılması ve etkin kullanılması, arı konaklatma sorunlarının kalıcı olarak çözülmesi ve Kayıt altına alınmasını sağlayacağımıza inanıyoruz. Bu konuda yaşanan sorunların kalıcı olarak çözülmesi için üzerimize düşen her şeyi yapacağız.

                Günümüz koşullarında bölgemizde bulunan enerji üretim biçiminin takdirini kamuoyuna bırakıyoruz ancak, havayı, suyu ve toprağı olumsuz etkileyen her şey arıcılığın ölüm fermanıdır. Her şeye karşın yaşamayı başaran kestane ağaçları, enerji geçiş hatları ve imar planı iddiasıyla yok edilmek üzere.   

“Zonguldak kestane balı için “coğrafi işaret” çalışmamız var”

Son yıllarda yoğun olarak yaşanan koloni kayıplarının önlenmesi için “toplu ilaçlama” başta olmak üzere, +1000 metre üzeri korunaklı kışlama arılıkları ve yapay kış koşullarının sağlandığı soğuk hava depo uygulamasının hayata geçirilmesi için çaba göstereceğiz.

“Ziraat Odasının yapması gereken işleri Kamu Görevlileri neden yapıyor?”

Zonguldak kestane balı için “coğrafi işaret” çalışmamız var. Bu konuda girişimde bulunup tescil yaptıranlar kampanya gibi algıladılar. Oysa bizim çalışmamız 2017, 2018 ve 2019 yıllarında ilimizin altı noktasından aldığımız örneklerle katkı sunduğumuz “Türkiye de ticari potansiyeli olan monofloral balların parmak izi”  raporu sonucuna göre çıkarılacak. Bu raporda her ilin değerleri farklı ve Zonguldak kestane balının kalitesi ve üretim alanları bu tescile konu olacak.  

Son yıllardaki ekonomik istikrarsızlık nedeniyle arıcılığın en önemli sorunu olan yemleme şekeri alımı ve üreticiye ulaştırılması konusunda çözüm üretileceğini umuyoruz, bu alanda çabamız olacak. Özellikle güz dönemi şeker alımı ÇZO tarafından yapılmış, şeker çuvalının nakliye aracından indirilme işi hariç tüm işi kamu personelleri yapmıştır.

Bu süreçten akılda kalan sorular.

1.Güz döneminde ilimiz arıcılarına ayrılan 4280 çuval şekerin hepsi alındı mı, alındıysa ne kadarı hak sahiplerine ulaştırıldı.

2.Alınmadıysa, ilimiz arıcılarına ayrılan şeker hangi gerekçeyle alınmadı.

3.Bakanlık tarafından, koloni başına 7 kg şeker öngörüldü, dağıtımda buna uyuldu mu?

4.Şeker dağıtımına esas tespitler güncel dağıtım aşamasındaki AKS kaydı esas alınarak mı yapıldı, yoksa başvuru yapanların o günkü koloni sayısı ölçü alınarak mı yapıldı.

5.Ücretli şeker dağıtımı gibi bir konuda, üstelik dağıtım işi Çaycuma Ziraat Odasına verilmişken, işin bütünü kamu görevlilerine yaptırıldı ve şeker dağıtım işi hem de kamu görevlileri aracılığı ile intikam aracı olarak kullanıldı.

                Her şeye karşın, başlangıcında bulunduğumuz 2023 yılının tüm üreticiler için bereketli, tüm insanlığın ekmeğe, barışa ve sevgiye ulaşabildiği bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

Reklam