Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili aday adayı Şeref Köktürk, yazılı bir açıklama yaparak, ‘Yoksul halka, engellilere, bakıma muhtaç vatandaşlara maddi destek vermesi, eğitim gibi konularda sorumluluk üstlenmesi gereken devletin kurumlarıdır. Maddi olarak zor durumda olan her Türk vatandaşının kamunun yardımlarından yararlanma hakkı vardır. Eğitim ise vakıf ve derneklere bırakılamayacak kadar önemlidir.’ dedi.


Köktürk, açıklamasında  “Paralel Yardım Kurumları” ifadesini kullandı ve şu görüşlere yer verdi; “İktidar ülkeyi dönüştürmek için devletin yerine getirmesi gereken sorumlulukları kendisine yakın vakıf ve derneklere yüklemiştir. Bu vakıf ve derneklere milyonlarca lira değerinde arsa- arazi- bina verilirken, hülle yoluyla şirketlerin vergi borçlarını Kızılay gibi dernekler üzerinden (8 milyon dolar) bağış yaptırıp %100 vergiden düşmelerini sağlamış, iktidar belediyeleri tarafından protokol adı altında milyonlarca lira ile desteklenmiş ve desteklenmeye devam edilmektedir.

Kamunun malını, kamunun parasını ve devletin alması gereken vergileri kullanarak paralel yardım merkezlerine dönüşen bu vakıf ve derneklerin eğitim ile yakından ilgilendikleri görülmektedir.

Her türlü denetimden uzak, çocukların taciz- tecavüz, kadınların şantajla tecavüze uğradığı basına yansıyan ve mahkeme kararlarıyla sabit olan bir vakfın ‘Eğitime Destek’ adı altında kendi binasında İlçe Milli Eğitim Müdürünü, Okul Müdürlerini toplayarak AKP Milletvekili ve AKP İlçe başkanı ile birlikte eğitimin hangi sorunlarını çözdüklerini, hangi konuda birlik olduklarını açıklamaları yerinde olacaktır.” (Susma/Çaycuma)