Konsey, Dink’in 16. ölüm yıldönümünde yaptığı açıklamada, “Mesleğine aşıktı, hep halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğünü savundu” dedi.

Basın Konseyi, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ölüm yıldönümünde yaptığı açıklamada, “Cinayetin aydınlatamamanın utancını yaşamaya devam ediyoruz” dedi.

“Hrant Dink’in karanlık güçler tarafından katledilişinin 16’ıncı yılında saygıyla anıyoruz” denilen açıklama şöyle:

“19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde bir tetikçi tarafından öldürülen gazeteci- yazar Hrant Dink, ülkesine sevdalı bir aydındı. Yaşamı boyunca bu topraklarda kavganın yerine barışın, düşmanlığın yerine kardeşliğin yerleşmesi için mücadele etti. İyi bir gazeteci ve yazardı. Mesleğine aşıktı, hep halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğünü savundu.

“Hrant Dink suikastını planlayan barışın ve özgürlüğün düşmanı odaklar, aradan geçen 16 yılda tam olarak ortaya çıkarılamadı. Tıpkı diğer gazeteci ve aydın cinayetlerinde olduğu gibi, Hrant Dink cinayetini aydınlatamamanın utancını yaşamaya devam ediyoruz.
Sevgili meslektaşımız Hrant Dink’i, bir kez daha saygıyla anıyoruz.”

Hrant Dink hakkında

1954 yılında Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde zooloji eğitimi aldı. Ardından da üniversitede felsefe alanında eğitimini sürdürdü. Mesleğe 1990’lı yıllarda Ermenice yayınlanan günlük Marmara Gazetesi’nde kitaplara yönelik eleştiri yazıları yazarak başladı. Haftalık Türkçe ve Ermenice yayın yapan Agos Gazetesi’ni kurdu ve Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Yeni Yüzyıl ve BirGün gazetelerinde yazdı. Türkiye ve yabancı basında dile getirdiği görüşleriyle dikkati çekti. Almanya, Hollanda ve Norveç’te düşünce özgürlüğü alanında önemli ödüllerin sahibi oldu. Yazıları nedeniyle çok sık gözaltına alındı. Hakkında çok sayıda dava açıldı. Kurucusu olduğu Agos Gazetesi önünde, 19 Ocak 2007 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.