Zonguldak’ın  Çaycuma İlçesi CHP’li Belediyesi, modern, çağdaş, kültür kenti olarak ünü kardeş kentlerden Avrupa’ya kadar uzandı. Gel gör ki aynı Çaycuma Belediyesi Çaycuma’da Çaycuma’lı karikatür sanatçısı Sezai Oruç vefatı sonrası anısını yaşatmak adına oluşturulan Pano, yerinden alınarak Bankamatik konuldu, ardından Çaycuma’lı karikatür sanatçısı Sezai Oruç’un bulunduğu pano ise arka da bir yere yerleştirildi.

Konu sosyal medyada yer aldı ve “Yer SEKA Sinemasının önü, fotoğraflarda görünenler Çaycuma’nın sanatsal tarihine katkı sunmuş değerlerimiz. Çaycuma Belediyesi burada Çaycuma’lı karikatür sanatçısı Sezai Oruç’un biyografisini kaldırıp yerine Bankamatik yerleştirmiş ve sanatçı’yı arka kısma atmış. Sanata ve Sanatçıya sahip çıktığını iddiasında bulunan Çaycuma Belediyesi umarız  bu yanlıştan geri adım atar diye ifade edildi.

Çaycuma’lı karikatür sanatçısı Sezai Oruç’un geçtiğimiz yıllarda, Mezarı başında konuşma yapan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı şu konuşmayı yapmıştı, “Toplum sanata ve sanatçıya, sağken değil, aramızdan ayrıldıktan sonra sahip çıkılmalıdır. Son günlerde yazarımız Yaşar Kemal’i kaybettik. Hepimiz bu dünyadan ayrılıp gideceğiz. Önemli olan arkada bırakılanlardır. Bu tür insanlar bizden sonra da yaşayacaklardır. Sezai Oruç’ın karikatürleri ve Yaşar Kemal’in eserleri dünya durdukça yaşayacaktır. Burada bulunmamızın sebebi de bizlerinde yaşadığımız süre zarfında kalıcı işler için çaba göstermemizdir. Kendimize, ailemize, topluma ve insanlara faydalı işler bırakmaktır. Sonuçta hepimiz öleceğiz. Mühim olan bir iz bırakabilmektir. İz bırakmaya çalışmaktır. Herkes iz bırakmak ister ama bu bazı zamanda mümkün olmayabilir. Buraya katılan dostlara ve arkadaşlara teşekkür ediyorum ve gelmiş geçmiş şehitlerimizi de burada yad ediyorum” dedi.

Susma Gazetesi olarak bizde Çaycuma’lı karikatür sanatçısı Sezai Oruç’un anısına yapılan bu yanlıştan dönülmesini Sayın Kantarcı’dan bekliyor, Çaycuma’lı sanatseverleri de daha duyarlı olmaya ve konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz.

Reklam