Maden-İş Eski Genel Başkanı, DİSK Eski Genel Sekreteri MEHMET KARACA’yı kaybettik!

  • Mehmet Karaca için 29 Ocak 2023 Pazar günü (YARIN) sabah 10:00’da DİSK Genel Merkezi önünde bir tören düzenlenecek

DİSK’in eski Genel Sekreteri ve Maden-İş’in Kemal Türkler’den sonraki Genel Başkanı Mehmet Karaca’yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Yarın sabah saat 10:00’da DİSK Genel Merkezi önünde yapılacak törenin ardından, cenazesini Bolu Göynük’e uğurlayacağız…

Tüm sevenlerine ve işçi sınıfına başsağlığı diliyoruz.

TÖRENİN DÜZENLENECEĞİ:

Tarih: 29 Ocak 2023 Pazar

Saat: 10:00

Yer: DİSK Genel Merkezi önü

Adres: Dikilitaş Mahallesi Eren Sokak No: 4 – Beşiktaş/İstanbul

Mehmet Karaca’nın cenazesi

Öğle namazından sonra

Bolu / Göynük Umurlar köyündeki

Aile kabristanına defnedilecektir.

CAN Şafak, Sayfasından şu bilgileri paylaştı.

Mehmet Karaca’yı kaybettik. Acımız büyük.

Karaca 1945 yılında Göynük, Bolu’da doğdu. Küçük bir çiftçi ailesinin çocuğuydu. İlkokulu dışarıdan bitirdi, bir yıl Adapazarı İmam Hatip Okulu’nda okudu. İstanbul Haydarpaşa Erkek Sanat Enstitüsü orta 2. sınıftan ayrıldı. 1963-64’te Tophane’de bir torna atölyesinde çalıştı. Askerlik dönüşü 1967’de Otosan fabrikasına girdi. İşyerinde örgütlü bağımsız Çelik-İş Sendikası’na üye oldu. 1969’dan başlayarak Otosan’daki Maden-İş örgütlenmesine aktif biçimde katıldı. Bu sendikanın işyeri temsilciliği ve işyeri baştemsilciliğini yaptı. 15-16 Haziran olaylarına işyeri temsilcisi olarak katıldı, direnişten kısa bir süre sonra işten çıkarıldı. Maden-İş’in Pendik bölgesi örgütlenmesinde görev aldı. 1972 ve 1974’te Pendik bölge temsilciliğine seçildi. 1974’te Maden-İş genel başkan vekilliğine, 1975’te DİSK yürütme kurulu üyeliğine getirildi. DİSK Genel Sekreteri İbrahim Güzelce’nin Nisan 1976’da ölmesi üzerine, genel yönetim kurulu kararıyla genel sekreterlik görevini üstlendi. Aynı yıl Türkiye’de ilk defa kitlesel biçimde kutlanan 1 Mayıs’ın örgütlenmesinde yer aldı. 1977’deki olaylı 1 Mayıs’ta tertip komitesi başkanıydı. Abdullah Baştürk’ün genel başkan seçildiği DİSK’in Aralık 1977deki erken kongresinde, genel başkan adayı Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’in listesinde yer aldı, seçilemedi. Maden-İş’e döndü. Aralık 1979’da Maden-İş genel sekreterliğine seçildi. Kemal Türkler’in Temmuz 1980’de öldürülmesi üzerine yönetim kurulu kararıyla Maden-İş genel başkanlığına getirildi. 12 Eylül 1980’deki askeri müdahaleden sonra yurt dışına çıktı, yurt dışındaki sendikal ve politik çalışmaları dolayısıyla vatandaşlıktan çıkarıldı. Merkez Komitesi üyesi olduğu yasaklı TKP’nin (Türkiye Komünist Partisi) TİP’le birleşmesi çalışmalarına katıldı, iki partinin birleşmesiyle oluşan TBKP’de (Türkiye Birleşik Komünist Partisi) merkez komite üyeliği yaptı.

Mayıs 1991’de Türkiye’ye döndü. Temmuz 1991’de DİSK ve bağlı sendikaların yeniden faaliyete geçmesi sırasında kısa bir süre Maden-İş genel başkanlığını üstlendi. Maden-İş’in Mart 1992de toplanan olağanüstü genel kurulunda bütün sendikal görevlerinden ayrıldı ve sendikacılığı bıraktı.

Reklam