Basın Konseyi, arama-kurtarma ve yardım çağrıları için yoğun bir şekilde kullandığı Twitter platformuna erişim kısıtlaması getirilmesi üzerine açıklama yayımladı. Konsey, “İfade özgürlüğünden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki, 10 ili etkileyen depremlerin ardından vatandaşların arama-kurtarma ve yardım çağrıları için yoğun bir şekilde kullandığı Twitter platformuna erişim kısıtlaması getirildi.

Basın Konseyi yapılan kısıtlamaya tepki göstererek açıklama yayımladı. açıklamada, “Deprem felaketini yaşadığımız şu günlerde acil ihtiyaçların iletildiği sosyal medya kanalın kısıtlanmasını kabul etmiyoruz. Sosyal medyanın düşmanmışçasına yavaşlatılma yoluyla engellenmesinden ve hedefe alınmasından acilen vazgeçilmesini talep ediyoruz. İfade özgürlüğünden vazgeçmeyeceğiz” denildi.

“Halkın sesinden korkmayın, sosyal medyamıza dokunmayın” başlığıyla yayımlanan metinde, sosyal medyanın “düşmanmışçasına yavaşlatılma yoluyla engellenmesinden ve hedefe alınmasından” acilen vazgeçilmesi talep edilirken, “İfade özgürlüğünden vazgeçmeyeceğiz. Yasaklar ve yasaklamalarla aydınlıklara çıkılmayacağını bir daha hatırlatmayı görev biliyoruz” ifadeleri kullanıldı.