RTÜK Maraş merkezli yayınları gerekçesiyle TELE 1, HALK TV ve FOX’a “ceza” yağdırdı. Gazetecilik meslek örgütlere karara tepki gösterdi.

Gazetecilik meslek örgütleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Halk TV ve Tele 1’e program durdurma ve para cezası, FOX’a da para cezası vermesine tepki gösterdi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Halk TV, TELE 1 ve Fox TV’ye verdiği cezalara tepki göstererek, “Deprem öncesi ve sonrası gerekli hazırlıkları yapmayarak binlerce insanın ölümüne sebebiyet verenler, sesini duyuramayanların sesi olan basın organlarını susturarak orta yerdeki suçlarını örtmeye çalışmaktadır” açıklamasını yaptı.

ÇGD, RTÜK’ün Halk TV, TELE 1 ve Fox TV’ye verdiği cezalara, bugün sosyal medya hesabından açıklamayla tepki gösterdi. Derneğin açıklaması şöyle:

“Deprem öncesi ve sonrası gerekli hazırlıkları yapmayarak binlerce insanın ölümüne sebebiyet verenler, sesini duyuramayanların sesi olan basın organlarını susturarak orta yerdeki suçlarını örtmeye çalışmaktadır.

“İktidarın sansür maşası olan RTÜK, bugün Halk TV, TELE 1 ve Fox TV’ye verdiği cezalarla işlenen suça ortak olmuştur”

İktidarın sansür maşası olan RTÜK, bugün Halk TV, TELE 1 ve Fox TV’ye verdiği cezalarla işlenen suça ortak olmuştur. Bu cezalarla suçlarını örteceğini zannedenler, mezarlıktan gece geçerken ıslık çalıp korkularını bastırmaya çalışanların çaresizliğini yaşamaktadır.”

TGC: Medya Tarihinde Utanç Verici Bir Örnek Olarak Kalacaktır

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ihmalleri haberleştiren basın kuruluşları için iktidarın sansür aygıtı olarak RTÜK yine ceza yağdırmıştır” denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Cezalarla iktidara yaranacağını düşünen RTÜK başkanı ve yöneticileri bu tutumlarıyla yaşanan büyük deprem felaketini ve depremzedelerin ağır sorunlarını yok saymaktadır. İktidara yaranmakla yurttaşların sorunlarının ortadan kalkmadığı bir gerçektir. RTÜK bu tavrıyla medya tarihinde gelecek kuşaklara utanç verici bir örnek olarak kalacaktır. Eleştirel haber yapmak, yazılı, internet ve görsel basında çalışan her dürüst gazetecinin ödevidir.

Anlaşılan RTÜK gazeteciliği, iktidarın halkla ilişkilerini yapmak olarak algılamaktadır. Ölçüsüz cezaları da bu bakış açısıyla dağıtmaktadır. Son olarak deprem bölgelerinde yaşanan sorunları ve yurttaşların taleplerini dile getiren Halk TV’ye ve Tele 1’e yüzde 5 para cezası, beş kez program durdurma cezası; Fox TV’de Orta Sayfa ile Halk TV’de Halk Meydanı programına yüzde 3’er para cezası vermiştir.

Bu cezalar, genel seçimler yaklaşırken RTÜK’ün medya üzerinde nasıl bir baskı kuracağının da ipuçlarını vermektedir. Bu cezalar ölçülülük esaslarına, anayasaya, halkın haber alma hakkına ve düşünceyi ifade özgürlüğüne indirilmiş yeni bir darbedir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak RTÜK’ü bu hukuksuz kararları nedeniyle bir kez daha kınıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

RTÜK bugün Maraş merkezli yayınları gerekçesiyle TELE 1, HALK TV, FOX ve Habertürk’e “ceza” gündemiyle toplanmıştı

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, sosyal medya hesabından, muhalif kanallara deprem yayınları nedeniyle yağan cezaları paylaşmış, “RTÜK; Halk TV’ye ve Tele 1’e yüzde 5 para cezası, 5 kez de program durdurma cezası verdi. Fox’ta Orta Sayfa ile Halk TV’de Halk Meydanı programına yüzde 3’er para cezası verildi” demişti.( Artı Gerçek)