3 Mart 1992 Kozlu grizu patlamasında yitirdiğimiz 263 madenci arkadaşımızın yıl dönümü. Aradan geçen 31 yıla rağmen değişen bir şey yok. Bizlere düşen hep ölüm. Bu kazadan sonra madencilik işkolunda Ermenek, Küre, Mustafa Kemal Paşa, Dursunbey, Karadon, Kozlu, Soma, son olarak Amasra başta olmak üzere yüzlerce arkadaşımızı iş cinayetlerinde kaybettik.

Başta Kozlu olmak üzere iş cinayetlerinde kaybettiğimiz kardeşlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

“Her iş cinayetinden sonra aynı nakarat”

Sol Parti Zonguldak İl Örgütü 3 Mart 3 Mart 1992 Kozlu grizu patlamasında yitirdiğimiz 263 madenci’yi unutmadı. Sol Parti yaptığı basın açıklamasında; “Madencilerin “fıtratında, kader planında” ölüm var diyerek ölümleri normalleştiren, kanıksanmasını talep eden bir siyasi anlayışla yönetiliyoruz ne yazık ki. Her iş cinayetinden sonra aynı nakarat. Yaşatmak yerine ölümü kutsayan bu anlayış bu ölümlerden sorumludur.

“Bizler ödenen bu bedellerin cinayet olduğunu biliyoruz”

Son yaşadığımız depremde gördük ki karanlığı ölümüne kazan madenciler, enkazları yaşam için kazdılar. Onlara minnettarız. Oysa bizler biliyoruz ki ölümler kader değildir. Bir tercihtir. Sermayenin ve onun temsilcisi siyasi iktidarın tercihidir. Bu anlayış yaşam yerine karlılığı önceleyen anlayıştır. Bilimden, demokratik karar alma süreçlerinden, liyakatli yönetimlerden, iş güvenliğinden uzaklaşıldığında bu tür kazalar kaçınılmaz olur. Kader dedikleri kendi ikballerinin yarattığı sonucudur. Bizler ödenen bu bedellerin cinayet olduğunu biliyoruz. Son yaşadığımız depremde de aynı sorumsuzlukları gördük.

Onun için diyoruz ki ölüm hep bize mi düşer Usta.

 Hayır bu böyle gitmez. Bize bu cinayetleri ve kötülükleri yaşatanlardan hesap soracağız. Bizler bu zihniyetten mutlaka kurtulacağız. Onun için önümüzdeki seçimlerde tüm kaybettiğimiz emekçilere sözümüz olsun. Bu ölüm ve kötülük iktidarını göndermek için elimizden geleni yapacağız. Sol Parti olarak emeğin iktidarını kurana kadar dayanışmayı ve mücadeleyi sürdüreceğiz.”