6 Şubat’a yaşadığımız deprem on binlerce insanımızın ölümü ve memleketin dört bir yanına yayılmış büyük bir acıyla bir felakete dönüştü. Türkiye’nin dört biryanında yaşanan acıları hafifletmek adına dayanışma yükseltirken diğer yandan bu acıların sorumlularının ve ülkeyi bu duruma getiren siyasi anlayışa yönelik tepkilerde yükselerek devam ediyor.

Zonguldak Sol Parti İl örgütü, kentin çeşitli caddelerinde bildiri dağıtarak, yaşananları anlatmaya, halkı dayanışmaya ve tek adam rejiminden kurtulmaya yönelik parti politikalarını anlatıyorlar.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; “

Sorumlusu AKP-MHP iktidarıdır!

Özelleştirme ve kamusal hizmetlerin ticarileşmesiyle kurdukları rant düzeni ülkeyi bir mezarlığa çevirdi. Deprem sonrasında hayat kurtaracak AFAD’ları günlerce ortalıkta görünmedi. Kızılay can pazarında çadır satmakla meşgul oldu. Diyanet’i evlatlıkla evlenilebilir fetvaları verip tarikatları çocukların peşine düştü.

Tek adam rejimi taşıyıcı tüm kolonlarıyla birlikte çöktü!

Toplumun her kesimi ise birleşerek bu yıkıntının içinde büyük bir dayanışma örgütlemeyi başardı. İktidarın etnik ve mezhepsel ayrımlarla birbirine düşman etmeye çalıştığı insanların büyük dayanışma seferberliğine Yunanistan’dan İsrail’e, Ermenistan’dan Irak’a kadar her ülkeden insanlar yürekten katıldı.

Büyük insanlık ve dayanışma kazandı!

İktidardakiler ise büyük bir korku içinde OHAL kararnamelerine dayanan inşaat şovu ile bolca küfür eşliğinde sergilenen öfke nöbetleri ve salladıkları sopalarıyla seçimlere yeni bir baskı dalgası içinde gitmenin yollarını arıyor. Ama onlar da bilmeli ki ne yaparlarsa yapsınlar başaramayacaklar, kaybedecekler!

Bu kötülükler imparatorluğunu tarihe gömme zamanı gelmiştir. Bu artık tüm toplum için bir hayat memat meselesi, yaşamla ölüm kadar net bir tercihtir.

Bunu başarmak için tüm muhalefet güçleriyle omuz omuza vererek var gücümüzle mücadele edeceğiz. Muhalefetin her bileşeni de bu sorumlulukla hareket etmeli, Cumhurbaşkanı adayını belirlerken bu büyük toplumsal dayanışma ruhuna uygun bir sorumlulukla davranmalıdır.”denildi

Reklam