8 Mart, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” ülkenin dört bir yanında bu kez kadınların iktidara karşı seslerinin daha da yükselttiği, sokaklarda “Hükümet İstifa” sloganlarını attılar.

Zonguldak’ta da Kadınlar günü farklı etkinliklerle gündemde yerini aldı. Basın açıklamalarından, yürüyüşlere, sergilerden, panellere kadar birçok etkinlik düzenlendi.

İktidar ve muhalefet kadınları kendi pencerelerinden kutladılar.

Muhalefetin en etkili eylemi, Zonguldak Kadın Platformu’nun Madenci Anıtı’ndan başlayan yürüyüş ve ardından Valilik önünde yaptıkları basın açıklamasıydı.

Zonguldak Kadın Platformu bileşenleri bir anlamda da iktidar karşıtı parti ve grupların tepkilerini dile getirdikleri kadına yaşama yönelik tepkilerini dile getirdikleri eylem oldu.

Polisin yoğun güvenlik aldığı yürüyüşte, Kadınların basın açıklamasını yapacağı Valilik Binasına izin verilmeyerek, katılımcıları İsmet İnönü Parkına yönlendirildi.Kısa süreli tartışma sonrası kadınlar basın açıklamasını yaptılar.

Zonguldak Kadın Platformu adına basın açıklamasını Muazzez Derya Akar yaptı.

“8 Mart 1857’de Newyork’ta dokuma işçisi kadınların daha iyi çalışma koşulları için verdikleri mücadelede sırasında katledilmelerinin anısına, dünyanın dört bir yanında 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik,Mücadele ve Dayanışma Günü olarak bilinir.

Kadınların dayanışma ve Mücadeleyi örgütledikleri ,renkleriyle ,sözleriyle ,eylemleriyle bir araya geldiği, isyanını  eyleme dönüştürdüğü 8 Mart ‘a yakın bir zaman diliminde   11 ilimizi etkileyen iki büyük deprem ve Hatay merkezli depremleri yaşadık.

Kapitalist ataerkinin rantı önceleyen insanı ve doğayı hiçe sayan politikaları on binlerce yaşamı sevdiklerinden bizlerden kopardı. Siyasi iktidarın “doğal felaket, asrın felaketi” diyerek kendi sorumluluğunu doğaya atan, kader ile açıklayan tutumuna karşı bizler ,yaşanan kayıpların kapitalizmin doğa ve insan düşmanı politikaların bir sonucu olduğunu ve bu haliyle sürdürülebilir olmadığını hep söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Rantçıların yarattığı “asrın felaketine” karşı halkın ördüğü “asrın dayanışmasını” omuz vermeye devam edeceğiz.

Tıpkı Kadın cinayetleri gibi deprem de yaşanan kayıplar da politiktir ; Siyasal İslamcı iktidar kurduğu rant sistemiyle depremi bir felakete dönüştürmüş ,tek adam rejimi ülkede tüm yardım ve dayanışma kanallarını tıkamıştır.

AKP iktidarının enkazı tüm ülkenin üzerine çökmüştür. Hükümet derhal siyasi sorumluluğunu alarak istifa etmelidir.

Milyonlarca insanda derin acılar bırakan depremin etkileri ,savaşlarda olduğu gibi kadınlar ve çocuklar üzerinde daha ağır yaşanıyor.

Akp iktidarının kapitalist politikaları olmak üzere ,sermayenin ,kentsel rantın,liyakatsizliğin,insan hayatını hiçe sayan imar uygulamalarının sebep olduğu bu yıkımın sonuçları zaten yoksulluk kıskacında ,etnik ve dinsel olarak ayrımcılığa uğrayan ,bölgesel eşitsizliğe ,savaşa ,emek sömürüsüne ve ataerkil şiddete en çok maruz kalan kadınları daha derinden etkiliyor.

Deprem bölgesinde 215 bin hamile kadın bulunmaktadır  ve 23 binin bir ay içerisinde doğum yapması bekleniyor .Anneliği kutsayan tek adam rejimi annelere yönelik ,kadınların yaşadığı ve yaşayacağı sorunlara karşı bir politikası yoktur .Deprem sonrası oluşan ve geçtiğimiz bir ayda çözümlenmeyen sağlık,barınma,güvenlik,hijyen ve ısınma sorunları bir an önce çözülmelidir .

Tüm ortak yaşam alanları insan onuruna yakışacak şekilde düzenlenmeli insanların mağduriyeti azaltılmalıdır. Sağlık hizmeti sunumunda mahremiyet alanları yaratılmalıdır. Kadınların ihtiyaçları olduğunda başvurabilecekleri, hijyenik malzemelere rahatlıkla ulaşılabilmelerini sağlayacak mekanizmalar geliştirilmelidir. Hijyenik pedin temel ihtiyaç olduğu görülmeli ve kadınların pede ulaşması önündeki fiziksel ve toplumsal engeller kaldırılmalıdır.

Bugüne kadar kadınları,Göçmenleri,LGBTİ(+)’ları düşman gören Akp İktidarının afet bölgesinde de tüm kesimlerin ihtiyaçlarını karşılamayacağını 20 yıl boyunca kurduğu eşitsiz, ayrımcı ve laiklik düşmanı uygulamalarından biliyoruz .

Öfkemizle İsyanımızla Kadın Dayanışmasını Örüyoruz!

Kadınlar kurdukları mor dayanışma ağlarıyla siyasal iktidarın yapamadığını yapıyor,Kadınlar dayanışma ağları örerek birbirinden güç alıyor. Mor hijyen paketleri hazırlayarak ev ev dağıtıyor,kurdukları fırınlarda ekmek pişirip,birbirinin sıcak aşı oluyor.

Dayanışmamızla bu enkazın altından kalkacağız. Yeni yollar açıp omuz omuza mücadele ederek iyileşeceğiz. Halk için her şeyi bir felakete dönüştüren iktidardan da onun kurduğu yirmi yıllık saltanattan da kurtulacağız. Eşit, özgür ve güvenli bir gelecek için alanlarda olmaya devam edeceğiz.

Reklam