CHP 28. Dönem TBMM’de Milletvekilliği Aday Aday başvuruları devam ediyor. CHP’de kentin ruhuna, kimliğine ve tarihsel geçmişinde önemli çabası olan, gerek mesleki gerekse insani tutumuyla sevilen KESK’e Bağlı ESM Genel Başkanı, Maden Mühendisi Cemalettin Sağtekin CHP’den Milletvekilliği Aday Adaylığına başvurusunu yaptı.

Sağtekin yaşamı ve mesleği gereği, Zonguldağın en doğu sınırından, en batıdaki Kandilli/Kdz.Ereğli ye kadar memleketimin her yerinde yaşadığını dile getirdi ve ülkenin önemli kamusal alanlarında görev yaptı.

Gelin Sağtekin’i kendini nasıl tarif ettiğini hep birlikte okuyalım.

Cemalettin Sağtekin – Maden Mühendisi

Armutçuk 1983 Grizu Faciası… 103 madenci hayatını kaybetti….

Ağlayanlar, ağıtlar, haykıranlar… Oğlu için… Babası için… Kocası için… Kardeşi için… Abisi için…

Herkesin içi yanıyor…

O günler ergenlik çağlarımızdı. Kandilli, Karadeniz Ereğli, Armutçuk kömür işletmesinde yaşıyorduk…

Ondan çok daha önceki zamanlarda 71 ya da 72 yılıydı sanırım…

Kandilli’de ocakta grizu patlamış dediler. İlk kez duymuştum bu adı. Yıllar sonra öğrendim okuyunca.

Göçük varmış, yangın da sürüyormuş dediler.

Ölüm çok uzaktı hepimize aslında.

Bir sessizlik ve duman çökmüştü Kandilli’min üstüne.

Böyle çocuk yaşlarda başlar bizim topraklarımızda madencilik eğitimi.

İşte ben Soma’ya da, Ermenek’e de, Karadon’a da, Amasra’ya da maden mühendisi veya sendika yöneticisi Cemalettin olarak değil; 6 yaşındaki Cemalettin’in o hüznü ile gidiyorum.

4 yıl okuyabilirsiniz. Mesleğinizi çok da sevebilirsiniz. Çok da başarılı bir mühendis ya da yönetici de olabilirsiniz. Çok iyi bir akademik kariyer de yapabilirsiniz. Alanınızda iyi bir yönetici de olabilirsiniz.

Ben her maden faciasına, kuyu başında ve lambahanede, ailelerle birlikte ağladığım, hissettiğim o duygularla gidiyorum.

Ne oda ne de sendika yöneticisi…

Ne mühendis ne akademisyen ne de uzman…

Önce sadece insan ve 6 yaşından beri 52 yıldır madenciyim ben aslında…

Annem Sevil Sağtekin, Zonguldak’ın Doğu sınırı Saltukova’ya bağlı, Yukarı İhsaniye köyünden çıkmış ve yörenin ilk öğretmenlerinden (matematik) olmuş,Babam Erol Sağtekin Çaycumalı. O da edebiyat öğretmeniydi.

İkisi de Gazi Eğitim Fakültesi’nden mezunlar.89 yılında Çaycuma’da SHP’den belediye başkan adayı olmuştu annem.Atalarından, anasından babasından halk partili bir ailenin çocukları olarak büyüdük.

İlkokula Zonguldak Kilimli’de başladım. Sonra Karadeniz Ereğli-Kandilli’de devam ettim. Liseyi Zonguldak M. Çelikel Lisesi’nde bitirdim. Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği’ni de bitirdikten sonra, ETİBANK Keçiborlu Kükürt İşletmeleri’nde yeraltı vardiya mühendisi olarak 92 yılında göreve başladım. 94 yılında ETİBANK Genel Müdürlüğü’ne tayin oldum.

2004-2014 yılları arasında TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nda Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreterliği görevinde bulundum. 2004-2014 yılları arasında TMMOB Denetleme Kurulu üyesi oldum. 2017 yılından bu yana KESK ESM (Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası) Genel Başkanlığı görevini sürdürüyorum. (Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TTK, TKİ, MTA, DSİ, TSE, Eti Maden gibi toplam 24 kamu kurumunda örgütlülüğümüz bulunuyor.)

Halen, ETİMADEN Işletmeleri Genel Müdürlüğünde,Üretim Koordinasyon Sorumlusu olarak görev yapıyorum”

(Susma/Çaycuma)

Reklam