CHP İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır Milletvekilliği aday adaylığı yürüyüşüne başladı. Kır, Zonguldak tarihinde 2. Kadın Milletvekili olmak için ilk adımı adaylık başvurusunu yoğun katılımlı kadın yoldaşlarıyla yaptı. Daha sonra Anıtkabri ziyaret etti.

Kır açıklamasında; “Bugün halkımız için, Zonguldaklı hemşerilerimiz için, kadınlarımız ve gençlerimiz için vermekte olduğum siyasi mücadeleyi bir üst aşamaya taşımak amacıyla; Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti, “Hak, Hukuk, Adalet” şiarından vazgeçmeyen, Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki ülkenin kurucu ve kurtarıcı partisi “Asırlık Çınar” Cumhuriyet Halk Partisi’nden  milletvekili olmak için 28. dönem milletvekilliği aday adaylığı müracaatımı ilçe kadın kolları başkanlarım ve kadın kolları il yöneticilerimle birlikte yaptım.

1954 yılında Zonguldak’ın ilk kadın milletvekili olan Edibe Sayar’dan sonra, Zonguldak’ın 2. kadın milletvekili, Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Zonguldak’ın ilk kadın milletvekili olarak halkımıza hizmet etmek istiyorum.

İktidar ateşini Zonguldak’tan yakacak, bu zorlu yolu hep birlikte yürüyeceğiz. Kadının mücadele gücünü sorunları çözmekteki azmini herkese göstereceğiz. Yolumuz açık olsun.

Merve Kır Anıtkabirde Ata’ya saygı

İlçe Kadın Kolları Başkanlarım, il kadın kolları yöneticilerimle birlikte 28.Dönem Milletvekilliği A.Adaylığı başvurumu yaptıktan sonra 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yıldönümü dolayısıyla  Kurucu Genel Başkanımız, Cumhuriyetimizin Aziz Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunuzda olmaktan büyük gurur duyuyoruz.

Milli mücadelemizin başkomutanı olarak vatan topraklarımızı hür ve bağımsız bir yapıya kavuşturmak adına gösterdiği onurlu mücadelede Atatürk’le beraber, başta Çanakkale olmak üzere birçok cephede omuz omuza savaşan, asil milletimize emanet ettiği cumhuriyetimizi özgürce yaşatmak için canını ortaya koyan tüm şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Cumhuriyetimizin Aziz Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunuzda bir kez daha söz veriyorum; Hukuk içinde, devlet adabına ve insan onuruna yakışan bir şekilde Cumhuriyet’imizin ilk ili Zonguldak ve ülkemiz için hizmet etmek için çalışacağım, Atatürk ilkelerinim ve devrimlerinin sonsuz savunucusu olacağım”

Zonguldak Tarihinde Seçilmiş İlk Ve Son Kadın Milletvekili…

Kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkını veren yasal düzenleme, 1934 yılında Anayasa ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılması sonucu gerçekleşti. 5 Aralık 1934 tarihinde görüşülen öneri, 317 sandalyeli Meclis’te, 258 milletvekilinin katıldığı oturumda ve tamamının oyuyla kabul edildi. Böylece kadınlar 22 yaşında seçme, 30 yaşında seçilme hakkına sahip oldu.

Zonguldak’ta 2 Mayıs 1954 tarihinde yapılan genel seçimlerde, Demokrat Parti milletvekili adayı olarak katılan Edibe Sayar Zonguldak’tan ilk ve son seçilen kadın milletvekili olarak tarihe geçmiştir.

Zonguldak Nostalji-y.yıldırım-2017

Reklam