Doğan Özgüden

60 ve 70’li yıllar Türkiye’sinde, hem sol basında, hem de Türkiye İşçi Partisi saflarında birlikte olduğumuz değerli gazeteci dostlarımızdan Niyazi Dalyancı’nın 80 yaşında yaşama veda ettiğini üzüntüyle öğrendik.

Bizim Akşam Gazetesi ve Ant Dergisi’ni yönettiğimiz dönemde İktisat Fakültesi öğrencisi olan Niyazi Dalyancı Türk Haberler Ajansı’nda muhabir olarak çalışırken, Türkiye İşçi Partisi’nin Beykoz İlçesi örgütünün en aktif üyelerindendi.

12 Mart 1971 darbesinin ardından kurulan 2. Türkiye İşçi Partisi’nin saflarında da sorumluluk üstlenen Dalyancı, partinin yurt dışı örgütlenmesini yaptığımız dönemde, yine Türk Haberler Ajansı’nda çalışan Osman Saffet Arolat ile birlikte Türkiye’deki gelişmeler konusunda bilgilendirilmemize büyük katkıda bulunmuştu. 12 Eylül 1980 Darbesi’nin ardından TİP yönetimiyle ilişki kuramadığımız dönemde de riskleri göze alarak Türkiye’deki gelişmeler konusunda bizi bilgilendirmeye devam etmişlerdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Dalyancı’nın vefatı üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Değerli meslektaşımız, Onur Kurulumuzun önceki üyelerinden ve Genel Sekreter Yardımcımız Niyazi Dalyancı’yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Dalyancı 1943 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Mesleğe 1965 yılında Türk Haberler Ajansı’nda (THA) dış haberler muhabiri olarak başladı. 1974 yılında Cenevre’de Kıbrıs Barış görüşmelerini ajans adına izledi. THA’nın Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. 1978 yılında Saddam güçleriyle savaşmakta olan Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Kandil dağında televizyon ekibi ile yaptığı röportaj İngiltere, Almanya ve İskandinav televizyonlarından yayımlandı ve Türkiye’de 1979 yılında Televizyon Haberciliği dalında Sedat Simavi Ödülü’ne layık görüldü. 1982 yılında Bağımsız Basın Ajansı’nın (BBA) kurucu ortağı oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında BBA’dan emekli oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapımı gerçekleştirilen ‘Yaşamak Şakaya Gelmez’ adlı İngilizce Nazım Hikmet belgeselinin ortak yönetmenliğini ve yazarlığını yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu’nda da yer alan Dalyancı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapıyordu.”

İnci’yle birlikte, sevgili Niyazi’nin ailesine, dostlarına ve Türkiye’deki meslektaşlarımıza başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Reklam