Çetin Altan Uğurlandı

çetin altanGazeteci Çetin Altan son yolculuğuna uğurlandı. Dün hayatını kaybeden Altan için ilk tören uzun yıllar köşe yazarlığı yaptığı Milliyet gazetesi önünde yapıldı.

İlk tören Milliyet’te

Gazete binası önünde yapılan törende konuşan Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, “Acımız çok büyük. Türk basınının büyük ustalarından birini kaybettik. Çetin Altan’ın en büyük özelliği filozof olmasıydı. Düşünce ve fikir ustasıydı” dedi.

Milliyet’in ardından Çetin Altan’ın naaşı cenaze namazı için Teşvikiye Cami’sine getirildi. Milletvekilliği yapmasına rağmen tabutu Türkiye bayrağına sarılmadı, sade bir şekilde cami avlusuna getirildi.  Törende Altan’ın dostları ve meslektaşları, gazeteciyi bianet’e anlattı.

TIKLAYIN – Çetin Altan’ı Kaybettik

Fahri Aral: Çetin abi bizim gençliğimizde, bir anlamda izinde yürüdüğümüz insandı. Bizi biraz biz eden insandı. Özellikle bende, özellikle bizim o dönemli arkadaşlarda, 68’lilerde çok emeği vardır. Ben o dönem özellikle Türkiye İşçi Partisi üyesiydim. Beni de ben edenlerden birisiydi. Çetin abi bulunmaz bir insandı. Her zaman bir hoşgörüsü, her zaman bir mücadele azmi vardı.

Hasan Cemal: Çetin Altan benim abimdi, her şeyden önce. Bizim kuşak, özellikle benim kuşağım gözlerimizi onunla açtık. Akşam’da, Milliyet’te köşe yazılarıyla dünyaya kafa tutmayı, meydan okumayı öğrendik. Özgürlük fikri, bağımsız kalem, doğru bildiğini yazmak söylemek açısından ondan çok şey kazandım. Onun “Hayal ettiğimiz ülke bu değildi” sözü tabii ki içimi acıtıyor ama bence hayal ettiğimiz dünyaya açılan yollara çok taş döşedi o. Bu nedenle onu her zaman minnettarlıkla, şükranla hatırlayacağız.

TIKLAYIN – Çetin de Gitti, Hava Kurşun Gibi Ağır

Şükran Soner: Benim Çetin Altan’ı daha yakından tanıdığım yıllar 1970’lerdi. Hem gazeteciliğe 1966’da başladığım için hem de Akşam ve Cumhuriyet birbirine çok yakın olduğu için sürekli görüştüğüm biriydi. Ondan öncesinde de Türkiye Talebe Federasyonu olarak kahvelerdeki panellerde değişmez iki konuşmacımız vardı: Çetin Altan ve İlhan Selçuk. Onları ağzımız açık dinlerdik. Sonra siyasete girdiğinde söyleşi yaptığımı anımsıyorum. Hatta ukala ukala “Siyaset ile gazetecilik nasıl olacak” diye soru sorduğumu da hatırlıyorum. Sonra cezaevi dönemleri başladı, tabii. Ziyaretler, aile dayanışmalar. Çok beraber olduk. Basın plajında, Nadir beyim ev yemeklerinde… Her şeyi konuşurduk.

 

Yavuz Baydar: Küresel anlamda çok önemli bir entelektüeli kaybettik. Fikirlerini hem kızıp hem de kızdırarak anlatan. Hiçbir zaman cesaretini kaybetmeyen biriydi. İzlediği çizgi itibariyle de özgürlükçü sol üzerinden gidip Türkiye’nin macerasını yakından izleyen. Onunla ilgili hep iyi niyet, umut besleyen ve kaybedilmemesini tavsiye eden bir insandı. Bu ömür farkında olsak da olmasak da bizim, Türkiye’nin üzerinde derin bir iz bıraktı.

 

Turgay Olcayto: Çetin, Türkiye’de gazeteciliğin en usta kalemlerinden biri. Gerçek bir ustaydı. Kalemini çok akıcı kullanırdı. Bilgi birikimi de çok iyiydi. Hem yazdığı kitaplarla hem de köşe yazılarıyla gerçekten Türkiye basının damgasını vuran gazetecilerden biri oldu. Kaybı Türk basını için de Türk edebiyatı için de büyük kayıp. Artık bu kadar bilgi birikimi olan yazarlar kolay yetişmiyor.

Gençay Gürsoy: Duayendi ama bizim için bundan daha önemlisi gençliğimizin idollerinden biriydi. Sosyalist hareketin Türkiye’de çok eski bir geçmişi var ama Çetin Altan onu yaygınlaştıran, toplumsal bir talep haline getiren insanlardan biriydi. Ne yazık ki Türkiye’de demokrasi mücadelesinin yerleştiği, filizlendiği, geliştiği ve sonuç aldığı bir dönemi göremeden gitti. Onun açtığı mücadele yolundan, barış demokrasi ve insan hakları savunucularının yürümesi gerekiyor.

Ömer Madra: Noam Chomsky’nin benze çok önemli bir tespiti var. “Başka hiçbir ülkede görülmediği şekilde, Türkiye’de aydınlar, entelektüeller, ezilenler için her şeyi göze alarak mücadele ediyorlar” diyor. Bunun sayısız örneği var Türkiye’de. Hapsi, ölmeyi bile göze alıyorlar. Çetin Altan da o örneklerin en parlaklarından biriydi.  (BİA)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: