17 Ekim Devrimi konuşulacak

TMMOB Makine Mühendisler Odasında, “Cumhuriyet ve Sovyet Sosyalizmi” konulu etkinlikte her iki ülkede aynı tarihsel dönemlere denk gelen iki devrimin birbirine olan etkileri tartışılacak

Cumhuriyetin kuruluşunun 96’ncı, Ekim Devriminin 100’ncü yılının kutlandığı tarihlerde, Zonguldak ilginç bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. 17 Ekim Salı günü, TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nda, “Cumhuriyet ve Sovyet Sosyalizmi” adlı etkinlikte, yapılacakfilm gösterimi ve söyleşi ile aynı tarihsel döneme denk gelen iki devrimin karşılıklı ilişkisi tartışılacak. Etkinlikte önce, Sovyet Yönetmen SergeyYutkeviç’in “Türkiye’nin Kalbi Ankara” adlı belgeseli gösterilecek. 1934 yılı yapımı olan film Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarına ait en önemli görsel materyal olarak biliniyor.

Türk-Sovyet ilişkilerinidr. Gözde Somel anlatacak

Yutkeviç’in ekibiyle beraber Ankara’da, İstanbul’da ve İzmir’de çektiği ve daha sonra kurgu, seslendirme gibi aşamalarını Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB)’nde gerçekleştirdiği filmin ardından, BEÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gözde Somel, “Kurtuluş yıllarında Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Rusya” adlı bir sunum yapacak. Doktorasını Türk Sovyet ilişkileri üzerine yapan ve araştırma konuları arasında  “Kurtuluş Savaşı ve Erken Cumhuriyet Döneminde Türk-Rus ilişkileri, Rusya tarihi, modern Latin Amerika tarihi” yer alanSomel, bu ilişkiler üzerinden cumhuriyet tarihi üzerine değerlendirmelerde bulunacak. Etkinlik saat 18.30’da başlayacak.

Dünya siyasal tarihi açısından büyük önem taşıyor

Türkiye, Sovyetler Birliği ilişkileri Kurtuluş Savaşı yıllarına dayanıyor. SSCB’nin milli mücadeleye önemli destek verdiği, o yıllarda Türkiye’ye büyük silah ve para yardımı yaptığı biliniyor. 1917 yılında Rusya’da gerçekleşen Ekim Devrimi ise işçi ve köylüler için demokrasinin en üst ölçeği, burjuva demokrasisinden bir kopuş, dünya tarihinde yeni bir tip demokrasinin, proleter demokrasinin doğuşu olarak tanımlanıyor ve dünya siyasal tarihi açısından büyük önem taşıyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm bu gelişmelerin tam göbeğinde ve coğrafik bölgesinde kuruluş aşamasında olması, o tarihsel dönemi, bizler için daha önemli kılıyor.

Reklamlar

2 yorum

  1. gunlukbakis · · Cevapla

    haberi https://gunlukbakis.com sitemiz için aldım dostlarım. Linkinizi kaynak olarak yazının alt kısmına her zamanki gibi koyarak tabi.
    Selamlar.

    1. Kolay gelsin, Selamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: