Anadolu’nun İhmali

1980 yılından buyana dünyadaki genel değişime paralel olarak Türkiye’de de değişimler var. Sermaye(Batı) kendi geleceğini garanti altına almaya çalışırken diğer ülkeleri felakete, sefalete ve cehalete sürüklemeye çalışıyor. Zira tüm dünyanın aynı hızda gelişmesi ve bu gelişmenin insanlığa mal olması işine gelmiyor.

Yalnız, dikkat edildiğinde onlarında hiç hesaba katmadıkları sonuçlar çıkmaya başladı. Kendileri parayı severken esas oğlan başkalarına içgüvey oldu ve Çin, Uzak Doğu’nun Okyanusya bölgesi havalisi aldı başını gidiverdi. Şimdi dizleri dövme zamanı(!) ama iş işten çoktan geçti. Onlar hâlâ eski kafalarıyla Afrika’da, Ortadoğu’da ve Güney Amerika’da ahlaksızlıklarına devam ediyorlar.

Bizim ülkemizde de aynı gelişmeler var ve 1980’den buyana halkımızın ayaklarına prangalar vurulmaya çalışılıyor ve onları kutlamak gerek! bir hayli de başarılı oldular. Ekonomik gelişmede yakaladığımız başarısızlık yetmiyormuş gibi bilimsel ve kültürel alanlarda da hayli gerilere düşüyoruz. Hatta, yetiştirdiğimiz çocukları değerlendiremediğimiz ve onlara değer vermediğimiz için yabancı eller kapıyorlar ve çok iyi şekilde değerlendiriyorlar. Aferin bize(!)

Başarısızlıklarımızı sıralayalım:

  • Dünyadaki üniversiteler arasında ilk 500’ e girememişiz; bizim birinci üniversitemizin sırası 515 ve İstanbul Üniversitesi.
  • Zonguldak’ın Bülent Ecevit Üniversitesi’nin Türkiye sırası 63, dünya sıralaması 1.827.
  • Üniversitelerimiz

a)Dil, iletişim ve kültür,

b) ekonomi,

c) Felsefe,

d) Gazetecilik,

e) Güzel sanatlar,

f) Hukuk ve yasal Çalışmalar,

g) İstatistik,

h) İşletme,

ı) Psikoloji,

j) Sinema ve dijital medya,

k) Şehir bölge planlaması,

l) Sosyoloji,

m) Tarım,

n) Tarih,

o) Ticaret, yönetim, turizm ve hizmet sektörü. (Bu tespit tam da bizi açıklıyor; elin oğlu ne kadar bilimsel çalışmış)

  • Türkiye’nin en başarısız üniversiteleri: Artvin, Hitit, Siirt, Yalova, Hakkâri, Iğdır, Bilecik, Kırklareli, Uşak, Bayburt, Muş Alpaslan, Kilis 7 Aralık, Ağrı İbrahim Çeçen ve Mardin Artuklu Üniversiteleri.
  • Güneydoğu Bölgesi’nin 1970-2013 yılları nüfus değişimi ve genele oranı: Türkiye’nin nüfusu 1970’de 35.605.200, 2013’de 76.667.864; bölgenin 1970’de 2.803.166, 2013’de 8.096.532. 1970’de Türkiye oranı yüzde 7,9; 2013’de Türkiye oranı yüzde 10,6.
  • Zonguldak nüfusu 1970 yılında 743.654 ve Türkiye’nin yüzde 1,8’i ve 2016 yılında(Zonguldak, Bartın, Karabük) 1.032.260olmak üzere Türkiye’nin yüzde 1,3’ü. Demek ki 3’te bir oranında nüfus kaybetmiş.
  • Türkiye’de milli gelir dağılımı 1998 yılı fiyatlarıyla 4.338 dolarken 2014 yılında ve yine 1998 fiyatlarıyla 6.362 dolar olmuş. Zonguldak ise 7. sıralardan 20. Sıralara kadar düşmüş; Türkiye ortalamasının 1.000 dolar gerisinde kalmış.
  • Genel olarak en zengin bölge Marmara Bölgesi ve yakınındakiler. En fakirler de Doğu Anadolu ile Güneydoğu Bölgeleri.

Bu sonuçlardan ne çıkarıyoruz? Ankara’nın doğusu sürekli kan kaybediyor. Ekonomisi, bilimsel ve kültürel gelişmesi, mutluluğu hep geri gidiyor. Bu neye benziyor? Dünyaya benziyor. Anadolu küçük bir dünya gibi; en geri kalmış bölgede savaş var; nedenini bir türlü anlayamadım; verin yetkiyi halka yarın çözsün! Afrika’da, Uzakdoğu’da, Ortadoğu’da halkların birbirleriyle sorunu yok; bizim halkımızın da birbiriyle sorunu yok. Ama batının çıkarları ve ahlaksızlıkları hep bu güzel insanları yok ediyor. Ve Türkiye’yi yönetenler bir türlü bu saldırıları durduramıyor; çünkü kahpelik çok! Çözümü Ankara’nın batısında bulmuş. Peki, Karadeniz’in günahı nedir? Neden bu kadar ihmal ediliyor. Karadeniz Bölgesi için de başka hesaplar mı var veya kritik sorunlar..?

Bize dayatılan ekonomik, kültürel ve bilimsel çöküş kaderimiz değildir. Kader denen şeyi zenginler yazıyor o kadar!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: