Akdemir, Şehir Meclisini Toplamalıdır

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla 3213 Sayılı Maden Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklerin içinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’da var.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden, Torba Yasa’da Türkiye Taş Kömürü Kurumu ile ilgili madde kabul edildi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş komisyon görüşmeleriyle ilgili olarak değerlendirme yaptı. Bugün 2017 Ağustos itibarıyla 7.625’e düşmüş, yaklaşık üçte 1’lik bir düşme söz konusu. Şimdi maddenin içeriğine baktığımız zaman madde şunu ifade ediyor: “Türkiye Taş Kömürü Kurumu uhdesinde bulunan maden ruhsatlarını işletmeye işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye” Şimdi “ihale etme” derken ne anlaşılıyor burada? Benim anladığım özelleştirmeyi biraz nazikçe yazılmış. Yani aslında özelleştirilecek burada yani bu ruhsatlar bölünecek ve bölündükten sonra da ihale yoluyla satılacak, özelleştirilecek yani”dedi

Yasanın Komisyondan geçmesiyle birlikte GMİS Başkanlar Kurulu’nu toplandı ve sonuç bildirgesi yayınlandı.Bildiride, “TTK’nın her hangi bir biriminin özelleştirilmesine asla izin vermeyeceğiz”

Özelleştirme yi hızlandırmak için yapılan bu düzenleme; sahaları bölerek iş güvenliği ve sağlığını daha da riske sokacaktır.

Devlet ruhsat sahibi iken elindeki sahaları yeterince denetleyememiş Soma, Ermenek, Karadon, Kozlu ve diğer maden faciaları meydana gelmiştir.

Halen devletin ruhsat sahibi olduğu sahalarda bulunan kaçak ocaklarda insanlar ölmektedir.

Ruhsatların devri, denetimleri daha da zorlaştıracak ve yeni iş cinayetlerinin önünü açacaktır.”belirti.GMİS Temsilciler Kurulu toplanacak.

Tüm işyerlerimizde işçi arkadaşlarımıza bilgi verilecek. Sivil toplum örgütlerimize, meslek odalarına bilgi verilecek.Kentin can alıcı konusunda Şehri emine büyük görev düşmektedir.Sendika olarak üzerine düşeni yapmalı, bunda terslik yok ama sürekli işçi alınsın, işçi alınsın dedikçe, tersten de üye sayısı eşittir aidat dendiği için, bu kritik dönemeçte bu işi sadece sendikaya bırakmak bir anlamda da kenti sahipsiz bırakmakla eş anlamlıdır.

O nedenle Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir bu konuda görev üstlenmeli, kentin tüm sivil toplum kuruluşlarını, meslek ve kitle örgütlerini, siyasi parti temsilcilerini gecikmeden toplamalı ve top yekun gelecek yasaya ortak tutum göstermede öncü olmalıdır.

Şehri emin sadece yol, parke, asfalt olmadığını bu kente daha önceki yıllarda gösteren deneyimlerle dolu bir tarihe sahibiz.

O nedenle Akdemir cesaretlendirilmeli,arkasında durulmalı,politik dar siyaset anlayışından sıyrılarak kentin,bölgenin geleceğine yönelik bu önemli konuda ortak tutum alınmalıdır.

Muharrem Akdemir’in kente iyi-kötü ne yaptığıyla değil, bulunduğu makam olarak bakılmalıdır.

Ekim Devriminin 100.Yılı

Uzun süredir kentte fikir tartışması konusunda bir kıtlık var.Felsefe yapmak espri olsa da gerçekten “tik-tak” daraldıkça, yeni yeni fikirlerin önü de tıkanıyor.Günlük hengame içinde zaman geçiriyoruz.

Tartışmaların ana odağı iktidarın uygulamaları,ekonomik politikaları ve kitleler,bölgeye yansımalarına tepkilerle geçiyor.

Oysa tüm bunlara nereden bakacağız?Felsefi olarak nerede duruyoruz.İşte tüm benzeri konular da fikir yürütecek konu ve konuklara ihtiyaç olduğunu geçtiğimiz günlerde dinlediğimiz ve önemli derecede fayda sağladığımız etkinlikte bir kez daha gördük.

Cumhuriyetin kuruluşunun 94’üncü, Ekim Devriminin 100’ncü yılı nedeniyle “Cumhuriyet ve Sovyet Sosyalizmi” adlı etkinlik, düzenlendi.BEÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gözde Somel “Türkiye’nin Kalbi Ankara” belgeselinin gösteriminden önce Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türk-Sovyet ilişkilerini anlattı. Teşekkür ediyoruz hocamıza, düzenleyenlere, katkı verenlere.

Umarız devamı gelir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: