Akgün; “Bu bacalar buradayken siz nerede turizm yapacaksınız?”

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanlığı ‘Türkiye’de Termik Santraller ve Zonguldak’ adlı panel düzenledi. Panelde; Çatalağzı Beldesi’ndeki santrallerin durumu ve öneriler ele alındı.

 

Panelde; Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Gurubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Çalışma Gurubu Üyesi Şayende Yılmaz, Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Gurubu Üyesi Orhan Aytaç, Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Eski Başkanı Nilgün Ercan birer sunum yaptılar.

Maden Mühendisleri Odası Şube Lokali’nde yapılan panele; Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün, Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, TEMA İl Temsilcisi Berran Aydan, Cumhuriyet Halk Partili(CHP) Belediye Meclis Üyeleri Atınç Kayınova ve Lale Karakulak, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Panelde açılış konuşması yapan Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Birhan Şahin “Çatalağzı’nda mevcut bulunan santrallerin yanına yenileri yapılmak isteniyor. Hepsini topladığınızda 2790 MG Eren Enerji, 300 MG Bereket Enerji olmak üzere 3090 MG’ lık bir kurulu güç var. O da şimdilik. Bunların daha sonra artırılacağı, çeşitli lisansların verildiği gündemde. Bu kadar proje stokunun olması doğru mudur? Doğru planlama yapılıyor mu? Bu kadar dar bir sahada bu kadar kurulu gücün olması ne kadar mantıklı? Dünya standardının neresinde? İnsanların yatırımına tabi ki karşı değiliz, bir şekilde sanayileşeceğiz ve kalkınacağız. Enerjinin bir şekilde sağlanması gerekiyor, ama bunu planlayarak yapmak gerekir. Yapılan yatırımlar istihdam olanağı yaratması lazım, çevreye duyarlı olması gerekiyor. Onların talepleri doğrultusunda gelişmeler yapılması gerekiyor.”dedi

Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Gurubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, santrallerde ÇED raporundan halkın direnişine kadar olan konularda şunları söyledi; “Torba Yasada, Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) dair bütün işlemlerinin en geç 3 ay içinde bitirilmezse Çevresel etki değerlendirmesi ve diğer izin başvuruları ile ilgili olumlu karar verilmiş sayılıyor. Böyle bir rezalet olabilir mi? Mevzuatlar değiştiriliyor. Toplumsal etkilerin değerlendirilmesi hala yok. İnsanların görüşlerini ifade etmesi lazım. Yerel yönetimler enerji sektöründe daha etkin olmalı, yörelerindeki enerji yatırımlarını takip etmeli ve denetlemelidir. Yerel yönetimler santral kurulabilecek yerlerin envanterlerini uluslar arası kabul görmüş ölçütleri ve ulusal düzenlemeleri dikkate alarak, toplum yararı doğrultusunda belirlemeli, aykırı uygulamaları önlemeli. Kentsel yerleşim, imar ve gelişim uygulamalarında güneşten azami ölücüde yararlanma ölçütü ve güneş mimarisi esas alınmalı.”dedi

Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün

Panelde konukların konuşmaları bölümünde Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün’de değerlendirme yaptı.Akgün; “Bilimsel verileri bizlere hocalarımız aktardılar. Uygulamada her şey daha farklı. Uygulamada bilimsel veri dikkate alınmıyor. Tamamen yukarıdan emirvakiyle işler düzenleniyor.  Sen orada çevreyi, insanların sağlığını anlatıyorsun ama bunların hepsi hikaye gibi bir şey oluyor. Halkı dinlemiyorlar. Halk  orada yaşamışmı? Sıkıntı çekmiş mi? Bunları hiç dinlemiyorlar. Hocalarımız güzel güzel anlattılar ama bilimsel veriler konusunda kararlar verilmiyor. Sıkıntı orada. Ben halk ayağını anlatıyorum” dedi

Akgün özellikle son yıllarda alternatif üretim ve istihdam alanları çalışmalarının başında gelen Turizm,tarım gibi çalışmalarla ilgili olarak da değerlendirmeler yaptı.Akgün, “Sayın valimiz turizmden bahsetti. Bu bacalar buradayken siz nerede turizm yapacaksınız? Çaycuma’da tarım alanları var.  Bu bacalar buradayken siz tarımı nasıl geliştireceksiniz? Bunlar hep birbirleriyle çelişen durumlar.”dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü, “Geliyorlar karar veriyorlar. Son değerlendirme toplantısında bir bürokrat bana dedi ki ” başkan biz oraları tümüyle dolaştık, zaten termik santral var. Başka bir santral olmaz, olanların durumu da çok feci kendini revize etmesi gerekiyor, ama bize emir var Bakanlıktan bu mutlaka çıkacak deniyor”. Geldiğimiz nokta bu.

Seçilmişlerin siyasetçilerin bu konuda ki tavrı ortada.Bu yüzden hiç bir destek görmedim. Onlar konuya tamamen duyarsız. Ben kendi vekillerimi çağırdım. İki kere oldu değerlendirme toplantısı. Ankara’daki değerlendirme toplantılarına kendi vekillerimi çağırdım. Mazeret bildirdiler gelmediler. Bilecik, Çanakkale vekillerine bizi yönlendirdiler. Orada biz yerel yöneticiler olarak savunmaya çalıştık. Ama olay halkta bitiyor. Çünkü mevcutların çok problemi var.

Sadece Çatalağzı’nın sorunu da değil. Tüm Zonguldak’ın sorunu bu.  Zonguldak’ta alternatif alanlar oluşturmaya çalışıyorlar.

Sayın valimiz turizmden bahsetti. Bu bacalar buradayken siz nerede turizm yapacaksınız? Çaycuma’da tarım alanları var.  Bu bacalar buradayken siz tarımı nasıl geliştireceksiniz? Bunlar hep birbirleriyle çelişen durumlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: