Hayat felsefesi (3)

Son 10 yılın elektrik tüketimini değerlendirdiğimizde yıllık ortalama yüzde 4-5 oranında arttığını görüyoruz. Bu oran yıllık kalkınma oranına eşit gibi görünüyor. Demek ki ülke-halk kalkındıkça elektrik tüketimi de aynı oranda yükseliyor ve aynı oranlarda elektrik üretimi de artmak zorunda gibi görünüyor. Peki, bu yaklaşım doğru mu? Değil. Çünkü sanayi teknolojileri değiştikçe elektrik tasarrufu artan ürünler de yapılıyor ve böylece elektrik üretimi ihtiyacı azalıyor. Diğer taraftan bu ürünlerde tüketim yaygınlaştıkça denge yeniden sağlanıyor.

Elektrik tüketiminde asıl sorun ise bilinçli olmayan tüketim ile kalitesiz ürünlerin yarattığı gereksiz tüketim. Zira toplumun gelir dağılımı bozuldukça, zenginlerin sayısı azalıp fakirlerin sayısı arttıkça üretim kaliteliden kalitesizliğe doğru bir yönelime giriyor. Sonuçta 1 yerine 2, 10 yerine 20 adet üretmek gerekiyor aynı üründen ve bu da üretimde kullanılan hammadde, elektrik ile işçilik miktarlarını katlayarak artırıyor. Bu bağlamda üretim ve tüketim için harcanan değerlerden en az bir kat tasarruf yapılabilir sonucu çıkıyor.

Olayın başka bir yönü ise ucuz üretim için harcanan değerlerin kalitesinin de azalması ve hatta çok sağlıksız maddelerin üretim safhasına alınmasıdır. Bu da hastalıkların, gereksiz sağlık hizmetlerinin ve ilaç tüketiminin katlanmalarına neden olmaktadır. Sonuçta, insanlığın yaşadığı olumsuzluklarla birlikte tüm doğa kirleniyor ve hammaddeler hızla tükeniyor.

Diğer yandan mutlaka bir enerji tasarruf seferberliği ilan etmeli ve toplum bu yönde bilgilendirmeli, eğitilmelidir!

Başka bir sorun ise toplumsal olarak tüketim hastalığına yakalanmamızdır. Hatta öyle bir satın alma hırsına yakalandık ki, kullanmadığımız ne kadar giysi, ayakkabı, mutfak eşyası vesaire var(!)

Yapmış olduğum araştırmada bulduğum elektrik ve diğer enerji miktarları şöyle:

Kaynaklarına göre tüketim oranları(yüzde): Doğalgaz 32.3, Linyit 16.3, Taşkömürü 15.9, Elektrik 10.6, motorin 7.1, Diğer yakıtlar 17.8.

Ülkenin Eylül 2017 sonuna göre toplam elektrik üretim kapasitesi-kurulu gücü 81.520.8 MW/saat.(yıllık kapasite: 714.122.208.000KWh)  Dağılımı ise(yüzde): Jeotermal 1.2, Barajlı hidrolik 24.3, Akarsu hidrolik 8.9, Rüzgâr 7.6, Lisansız 2.4, İthal kömür 9.26, Taşkömürü 1.3, linyit 11.4, Doğalgaz 32.4 ve diğer 1.44.

Bu kapasiteye göre emre amade güç 55 bin MW/saat, yıllık karşılığı 481 milyar 800 milyon KWH’dır(kurulu güce göre yüzde 67,5)

Üretim dağılımı da şöyle(yüzde): Jeotermal 1.8, Barajlı hidrolik 17.8, Akarsu hidrolik 6.7, Rüzgâr 5.7, İthal kömür 17.4, Taşkömürü 1.1, Linyit 14.1, Doğalgaz  32.5 ve diğer 2.9.

Toplam üretim(2016) 274.704.749.036 KWh, toplam tüketim (2016) 279.286.385.511KWh. Konutlarda tüketim 49,72 milyar KWh, kişi başı tüketim ise 3.373 KWh.

Kurulu kapasiteye göre üretilen miktar ise yüzde 38,4’dür.

Neden fiili üretim bu kadar düşük?

Öncelikle mevcut kurulu kapasitenin en yüksek seviyede çalıştırılması için çalışılmalıdır. Kurulu kapasitenin yüzde 38 oranında çalıştırılması çok garip bir durum ortaya koymaktadır. Ayrıca yapılan her fazladan yatırım bu yoksul halka ağır yükler getirmektedir. Bu konuda şöyle bir soru da sorulabilir? Acaba birilerinin(yerli veya yabancı sermaye) baskısı mı var?  Bu şehir hastaneleri, köprüler gibi olmasın?!

Benim bu konuda önerim şudur: 300 milyar KWh elektrik üretimi tavan olarak kabul edilmeli ve bunun üzerinde santrallar yoluyla üretim yapılmamalıdır. Güneş, rüzgâr panelleriyle açıklar kapatılır diye düşünüyorum ve bu paneller çatılara bile konulabilir.

Ekonomi zenginlik balon gibi şişme değil en kaliteli en sağlıklı ve en bilimsel yaşamdır!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: