Kapitalizm sapıklık mı?

15 Kasım 2017 tarihli BirGün’ün Yeşil Sayfasında iki haber var. Birincisi, konuk yazar Pınar Pinzuti’nin yazısıyla öğrendiğimiz ve “Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan Transit Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’nda Ulaştırma Bakanı, İstanbul Valisi ve belediye üst düzey yetkilileri de vardı” dediği. “Bu yetkililer ulaşım konusunda yatırımları açıklarken, eş zamanlı yürütülen ve teması Bisiklet Özgürlüğü olan Smarty Mobility Costrerence konuşmacıları bisiklet ekonomisi, bisiklet ulaşımı ve bisiklet dostu kentlere odaklanmış.

Konferansa Hollanda’dan ve Danimarka’dan katılan uzmanlar, Amsterdam ve Kopenhag’ın bir gecede bisiklet dostu şehirler haline gelmediğini, ulusal stratejik planların izlenerek bugün şehir içi ulaşımın yüzde 50’sinin bisikletle gerçekleştiğini anlatmışlar. Bunun sağlık ve ekonomiye katkısını da ortaya koymuşlar”.

İkinci haberde ise, “Küresel karbondioksit Emisyonları Tekrar Yükselişte” diyor. Ve şöyle devam ediyor: “Fosil yakıt ve sanayi kaynaklı, küresel karbondioksit emisyonları 2017 sonu itibariyle, bir önceki seneyle karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 2’lik bir artış göstermesi bekleniyor. Emisyonlardaki bu artış, üç yıllık görece bir duraklamanın ardından geliyor.

Profesör Corinne Le Quéré de diyor ki: Bu son derece büyük bir hayal kırıklığı. İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan toplam küresel CO2 emisyonlarının 41 milyar tona ulaştığı tahmin edildiği 2017 yılında ısınmayı 1’C derecelik hedef bir yana 2’C derecenin oldukça altında tutabilmemiz için bile zaman daralıyor”.

Tabii, bu 2’C derece 21. yüzyıl için hedeflenmişti; demek ki, yüzyılın ortalarında ulaşacağız!..

Stefan Hawking de diyor ki: Dünyadaki canlı yaşamının 100 yıllık bir ömrü kaldı. Bu karbondioksit salınımıyla daha ileri gidemeyiz!

Aslında sorunun iki kaynağı var: Birincisi, bilinçsiz tüketim; ikincisi, para kazanma ve zenginlik hırsı!..

İnsanlar zenginlik hırsını tatmin etmek için; daha 70 yıl önce bir lokma ekmeğe muhtaçken bugün bir fırın ekmeğe razı değiller, yeterli görmüyorlar. Her şeyin en fazlasını ve en lüksünü istiyorlar ama bu istemenin sonu yok! Aslında, insanın yediği karnında, giydiği sırtında. Yedekleri için fazla bir birikime de ihtiyaç yok; ihtiyaçlar günün 24 saati karşılanabiliyor. Öyle geniş, lüks binalara da gerek yok; 30m2/kişi yeterli. Ulaşım için ise mutlaka toplu taşımaya geçmeli.

Toplu taşıma deyince hemen bir öneri sunabiliriz: Devlet satılan akaryakıtlardan yüzde 65-70 civarında vergi alıyor ve ulaşım maliyetlerini bir hayli artırıyor. Toplumun bireysel ulaşımdan toplu taşımaya geçmek için toplu taşıma teşvik edilmeli ve toplu taşıma araçları akaryakıtları fiyatlarında yüzde 25-50 indirime gitmelidir.

Diğer yandan sanayinin kullandığı enerjinin miktarını düşürmek için de şöyle düşünüyorum: Bugün üretimde kullanılan hammaddelerin yüze 10 ile bugünkü kadar rahat yaşayabiliriz. Fazladan kullanılan hammadde, enerji ve emek düşük kalitede ve çok üretmek için kullanılıyor. Zira toplumun satın alma gücü azaldıkça sanayi onlara ulaşmak için daha kalitesiz meta üretiyor. Böylece emeğimizin, enerjimizin ve doğadaki maddelerin yüzde 90’nı kapital tarafından sokağa attırılıyor.

Sorun sermayenin ihtiyaçların 1000 kat fazlasına ulaşmasından kaynaklanıyor. Devletler sermayenin vergisini yüzde 70’e çıkarsınlar ve 20 yılda dengeyi kursunlar. Devletler ve halklar sermayeye görev versinler…

Bu arada iyi haberler de geliyor: Daimler, Mercedes-Benz ve Smart bataryalı ürünlerini Çin’de üretmeye karar vermiş; Tesla Motors, elektrikli kamyonu Tesla Semi’yi tanıttı; Toyota gelişiminde öncülük ettiği hidrojen yakıt teknolojisi ile 30 milyon kişiye iş verecek; AB Komisyonu, otomobil üreticilerinden 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonunu yüzde 30 daha düşük otomobiller üretmesini istedi.

Yetmez; ekonomi en çok üretim değil gereksinimler için üretimdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: