Meclis Üyesi’nden Belediye Yönetimine sıkı sorular

Zonguldak Belediye Meclis Üyesi Mimar Turhan Demirtaş, Kasım Ay’ı Meclis toplantısında ve kent gündeminde yerini koruyan kimi konulara açıklık getirdi Belediye yönetimini eleştirdi.

Demirtaş Basına yaptığı açıklamada, “Belediyenin; Köprü, Merkez Çarşısı ve Geçici su aboneliği kararları hakkında sorulanları, görüşlerimi ve önerilerimi sizlerle de paylaşmak istedim”dedi

 

Fevkani Köprüsü Bakım İhalesi İptal edildi

Fevkani Köprü  İhalesinin tek taraflı iptali ile ilgili olarak değerlendirme yapan Demirtaş şu görüşleri dile getirdi, “Köprü altı esnafını tahliye etmeden bile, köprüdeki gözle görülen bozulmalar onarılır, ömrü en az bir bu kadar daha artar görüşündeyim.

Örneğin; köprüye sonradan bağlanan yandaki binalara aitgiriş köprüleri ile merdivenlerin bağlantıları kesilse, ticarethanelerin içinden görünenler de dahil, tüm çürüyen parçalar, perçinler ve cıvatalar yenilense, mevcut asfalt tamamen kazınıp,dilatasyonlar ve su giderleri tamir edilse, açıktaki paslı yüzeyler temizlenip, boyansa ve aşınmazlık değeri yüksek asfalt dökülse, otoparklar engellense amaca ulaşılır. Böyle bir ihale şartnamesi hazırlanmış olsaydı,hem maliyeti daha az olurdu, hemde onarımı biterdi. İhale tek taraflı fes edilmez, kamu zararı da oluşmazdı. Herhalde Belediye Başkanının ve destekçilerinin beklentileri başkaydı. Neyin peşinde oldukları yakında ortaya çıkar.

Geçici Su aboneliği sorunu devam ediyor

Zonguldak Belediyesi’nin Kasım Ay’ı Meclis gündeminde tartışmalar neden olan İskânsız yapılara su aboneliği konusuna değinen Belediye Meclis Üyesi Turhan Demirtaş “Abonelik kimlere, nasıl ve hangi şartlarda yapılacaktır? Sorusunu sordu ve sözlerini şöyle sürdürdü, “Geçici su aboneliği kararı; yasal olarak uygulanması mümkün olmayan, imar affı niteliğinde bir karar. Yasalara karşı gelinip, adeta TBMM’ne ait yasama yetkisi kullanılarak alınan bir karar. Kamunun zararına olan,bedeli çok düşük geçici su aboneliğinin; gerekçesi ve amacı nedir? Abonelik kimlere, nasıl ve hangi şartlarda yapılacaktır? Bunların hiç biri belli değildir ve hiçbir yönetmelikte de açıklaması yoktur. Madde bu belirsiz haliyle; adamını bulana göre uygulanacak, her türlü rüşvet söylentisine açık, şaibeli, gölgeli bir maddedir. Bu maddeyi ısrarla gündeme getiren ve kabul oyu veren Belediye Başkanı, en üst yönetici olarak herhalde tüm sorumluluğu da üstlenecektir. Yoksa; üst yöneticilerin sözlü talimatlarına ve zorlamalarına dayanamayarak geçici su aboneliğini yapacak personel, kesinlikle yargılanır ve çok büyük olasılıkla da cezalandırılır görüşündeyim.

“Merkez Çarşısın da Yoksa gecikilen her geçen gün felakete davetiyedir”

“Merkez Çarşısı binasını, yıllar içindeki kat ilaveleriyle belediye yaptı ve sonra da sattı. Satın alanlara şimdi de;bina gözle görülür şekilde tehlike arz ediyor,boşaltın diye yazı gönderilmiş. Çarşı geçici olarak yapıldığı ve satıldığı yıllarda da, statik yönden sağlıklı değildi ve deprem yönetmeliğine de uygun olarak yapılmamıştı. Bu durumu 1989-94 dönemi Belediye Başkanlığı yapan İnşaat Mühendisi sayın Yüksek Aytaç da sık sık dile getirmişti ve çeşitli uyarılar da yapmıştı. Binanın, bu riskli, olumsuz durumu belediyece bilindiği halde, gerekli statik tahkikleri ve hesaplamaları yapılmadan, labaratuar sonuçlarına göre gerekecek güçlendirmeler yapılmadan satılması çok büyük hataydı. Bence bu durumda belediye bilerek ayıplı mal satmış oldu. O nedenle belediye çarşının güçlendirme projelerini ve güçlendirilmesini üstlenmelidir görüşündeyim.Güçlendirmelerin, facialar yaşanmadan bir an önce, hiç vakit kaybetmeden yapılıp bitirilmesi gerekiyor. Yoksa gecikilen her geçen gün felakete davetiyedir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: