TSO; “Yerli otomobil üretimine Zonguldak olarak talibiz”

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  yerli otomobil üretimi için çalışmalar başlatılmış ve beş şirketten (Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding) oluşan bir konsorsiyumun bu üretimi yapması kararlaştırılarak Kasım 2017’de kamuoyuna duyurulmuş fakat bu yatırımın nerede yapılacağı konusunda kesin bir karar verilmemişti.

Konu ile ilgili Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ortak çalışması sonucu ortaya konan rapor söz konusu yerli otomobilin üretim yeri olarak Filyos Endüstri Bölgesinin belirlenmesinin hem üretim hem de satış için bir çok avantajı barındıracağını ortaya koymuştur.

Rapor ilimiz milletvekilleri ve siyasileri ile paylaşılmış ve kendilerinden gerekli görüşmelerde bulunarak söz konusu yatırımın Filyos Endüstri Bölgesine kazandırılması hususunda destek ve yardımları talep edilmiştir.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir” Türkiye’nin hayata geçirmesi gereken en büyük projelerinden biri olan yerli otomobil üretimine Zonguldak olarak talibiz. Bu konuyu ilk olarak Ağustos ayında ilimizde gerçekleştirdiğimiz Ekonomi Zirvesinde TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu dile getirmişti. Yerli otomobil üretimine talip olmamız ilimizin cumhuriyetin ilk sanayi başkenti oluşu ve sahip olduğumuz  bilgi ve teknoloji birikimi ile altı gerçekten dolu olan bir taleptir. Bu haklılığımızı ortaya koymak için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile ortak çalışmayla bir rapor ortaya koyduk. Biz bu projeye ev sahipliği yapmayı çok istiyoruz. Raporumuzu ilimiz milletvekilleri ile paylaştık ve kendilerinden bu haklı talebimizi gerekli yerlere ısrarla bildirmelerini talep ettik. Zonguldak sanayi kenti olma anlamında geçmişten gelen tecrübesini bu proje ile harmanlayarak yerli otomobil üretimi konusunda en doğru lokasyon olacaktır. Buna inancımız tamdır. Konunun takibini sıkı bir şekilde yapacağız. Bütün milletvekillerimizden de bu yönde desteklerini bekliyoruz. Bu vesile ile raporumuzu da basın kuruluşlarımızla paylaşıyoruz” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: