Aslanı kediye boğdurmak

Başlıkta ki deyim, “Şartların veya birilerinin birilerini, nitelikleri, maddi manevi cüssesi bakımından çok daha sığ ve az olan birilerine ezdirmesi, sindirtmesi” anlamında kullanılıyor.(Uludağ Sözlük)

Neden bu konuya gidim.

ZOKEV (Zonguldak Kültür Eğitim Vakfı) Kurucuları,yöneticileri,neredeyse tüm üyeleri dostlarımız, arkadaşlarımız.

Kentte iyi iş de çıkarıyorlar.

Ama bazen kantarın topuzunun kaçtığı da oluyor.

Geçtiğimiz hafta 67’ler Platformu Üyeleri(açıkça yeni duydum) ve ZOKEV’in ortaklaşa düzenledikleri Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Başkanlığı ile Cittaslow(*) Türkiye Koordinatörlüğü görevini de yürüten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Zonguldak’ta, “Yerel kalkınmada belediyelerin rolü ve Cittslow” başlıklı bir konferans verdi.

Bende izledim konferansı. Katılım yoğun oluşunu,daha iyi bir yaşam,yaşanabilir bir kent talebine karşılık söyleyebilirim.

Tunç Soyer’e diyecek birşey yok.Kafası açık,dünyanın birçok ülkesinde yerel yönetimlerle ilgili hem teorik düzeyde hemde bizzat yerinde inceleyerek konunun bir anlamda muhatabı.

Bulunduğu, o tatil beldesinde (Seferihisar’da) iyi işler çıkarmış.Benimde 2014 Yerel seçimlerine giderken aday adaylığım döneminde İstanbul’da katıldığım , Sosyal Demokrat Belediyeler ile ilgili atölye toplantısında Seferihisar Belediyesi’nden de bir yetkili yaptıkları çalışmaları aktarmalarına tanık olmuştum.

Yüz ölçümü 385.83 km2 olan, Kışları 45.Bin, Yazları 150 Bini bulan bir nufusa sahip ekonomisi Tarım ve Turizm olan bir beldemiz.

Cittaslow 1999 yılında İtalya’da kurulan 30 ülkede 238 üyeye sahip, dünya çapında tanınan ve takip edilen bir birliktir.

Tunç Soyer’in genel konuşmalarını bir kenara bırakırsak; Örneğin Üretici Pazarı diye tarif ettiği, yani bizim kentin birçok mahallesinde ama esas olarak Merkez Soğuksu Pazarında Köylü Pazarı diye bildiğimiz bölgenin daha da küçüğü.

Anıt Zeytin Ağaçlarıyla ilgili sunumuna birşey diyemem çünkü tarım üzerine olunca mutlaka birşeyler Anıtlar var.Tıpkı kentimiz Kömür üretim kenti. Heryer, farklı Madenci anıtlarıyla dolu olduğu gibi.Yine Tarıma yönelik üterim tesislerinden (Pekmez üretim tesisi vb.) Balıkçılıkla ilgili henüz inşa aşamasında (Turizm ağırlıklı olmasına rağmen geç kalınmış bir durum) Örneğin; Mandalina üreticiler Brliği vb.Kurulmuş(Beledenin üretim bandına göre).Benzer Tarım Koopratifleri vb.

Tüm resimlere yansıyan,çalışmalarının geneli bizim, Çaycuma’da, Çatalağzı’nda, Kilimli’de,Filyos’ta yaklaşık olan çalışmalar.Ama ne hikmetse ZOKEV’li yöneticiler ve 67’ler Grubu bu konuyu getirip Zonguldak’la, emeğin başkenti,demokrasinin beşiği olan,devlet üretiminin en yoğun yaşandığı, hala mülkiyet sorunlarının bu nedenle çözülemediği bir kentte yapılanların yanında hiç bir şey yapılmıyormuş havası yaratılarak, kenti değersizleştirmeye varan bir şova düşürmesini anlayamadım.

Şu olsaydı bu yazıyı yazmadım.Örneğin;Eskişehir Belediye Başkanını davet etmiş olsalardı. Çünkü orada da devletçi yapı (Demiryollarından dolayı) bezerlikler var.Yada daha da üste çekerek Kardeş kentlerden,bir Avrupa kenti belediye Başkanını, ne bileyim ülkede Kadıköy,Beşiktaş vb.Denizli,Kayseri, Antep bir Belediye Başkanı anlardım.

Olmadı ZOKEV’li dostlarımız, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yı da bu arada konu mankeni yaparak, Zonguldak Belediye Başkanı Akdemir’in ve yönetiminin yanında bol bol alkışlatarak, kamuoyunda ki olumlu havasını yok etmeye hizmet etmiş oldular.

Son günlerde Kantarcı ile ilgili basında,sosyal medyada yavaş yavaş tepkileri izliyoruz.İnanın bizde bölgemizde Cittslow Projesini altüst edecek çalışmalar var. Daha çok elit ve ağırlıklı olarak popülist bir anlayış sezdim.Bir anlamda aslanı kediye boğdurtma işi oldu.

Hoş olmadı.

(*) Cittslow İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow sakin şehir/yavaş şehir anlamında kullanılmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: