Üç gün boyunca Zonguldak

Hep iki ileri bir geri gitti Zonguldak:İçinden iki il çıktı- 1

“Kentini sahiplenen, kendi geleceğini de sahiplenir.” demek, abartı sayılmasa gerek. Zonguldak’ın kaderini bundan daha yoğun an-latan bir saptama gelmiyor aklıma. Zonguldak, bu kez de görüldü ki- o eskinin etkin ve ağırlıklı kenti- siyasette gene sıfır çekti.Listelerde seçilebilecek sıralarda yer alan vekil adaylarını görünce, “gene olmadı” demekten alamadım kendimi. Geçen dönemin iki vekili Köksal Toptan ve Ali İhsan Köktürk, ne verdiler ki de, bundan sonra Zonguldak’ın makus talihini değiştirebil-sinler ! Görünen duruma göre gene, CHP-2 , AKP-2 ve Bağımsız-1 vekil çıkacaktır. Ne var ki, Kdz.Ereğli, Çaycuma, Devrek, merkez seçmenleri bu tabloyu CHP-3, AKP-2 durumuna da getirebilirler. Burada çok çalış-ma ve disiplinin gerekli olduğunda da kuşku yoktur.

Mustafa Özdemir’in şu saptamasını önemsedim: “Üzülmez deresi mavi akacak.Filyos vadisi Projesi hayata geçecek.Mithatpaşa tünelini biz açacağız.Zonguldakspor’u süper lige çıkaracağız.İstihdam artacak.TTK’ya bilmem kaç bin işçi alacağız.Fabrika, iş. Aş, ekmek.” Vs.vs.vs. Kısacası palavra, palavra, palavra/ Hepsi yalan inama… Hem bunları söylemek kolaydır da, yapmaya ömürleri yetmez… Peki, biz kime, nasıl inanacağız? Hani derler ya, geçmişimiz, ge-leceğimizin teminatıdır : Bunlar Zonguldak’a ne verdiler de, şimdi böyle böbürlenecekler Allah aşkına ! Kime niçin oy vereceği? Liderler böyle buyurdular da onlara ve-receğiz. Kimse mühür biz demesin; mühürler Ankara’daki Sülümanlar’ da. Örgütlerin hükmü yoktur. Fazla ileri giderseler, görevden alınmaları işten bile değildir… Ahmet Öztürk dostum: “ Bu kentin her şeyi çakma sanki” başlığını attığı yazısında “Yönetenler hınç alıyor sanki Zonguldak’tan” diyerek noktayı koymuş. İmzamı atıyorum altına. Ancak sankisi fazla gelmiş; açıklanan listeler bunun kanıtı.Durum aynıyla va-ki…

Propaganda dönemi elbette çok önemli bir süreç. Demirel : “Zonguldak var, Zonguldaklı yok” demişti Başbakan-lıktaki odasında (Yıl 1968’di).. Gerçekten de öyledir. Zonguldak’ta kazandığını Güney illerinde yatıran sermayedarlarla, bankalarda yatan ölü yatırım paraların üstüne oturan sendikalar vardır Zonguldak’ta. O yıldan bugüne değişen ne oldu?

(devam edecek)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: